header

    

 

 
  • Informator
  • Dokumenty szkolne
  • Klub Szkół UNICEF
  • MegaMisja
  • Rozkład dzwonków
  • Plan lekcji
  • Przyroda w szkole
  • Szkolne uroczystości
  • Indywidualizacja procesu nauczania

  • Biblioteka
  • Samorząd Uczniowski
  • Wykaz podręczników
  • 29 DH Pogodni
  • Dla rodziców
  • Kroniki szkoły
  • Szkolny Klub Europejski
  • Chόr
  • Galeria
  • Filmy
  • Aktywna Szkoła MultiSport
  • Sport
  • Strona archiwalna

 

 

Przyroda w szkole

 

PRZEGLĄD FOTOGRAFICZNY „POKAŻ PUPILA”

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt zorganizowano przegląd fotografii przedstawiających pupili uczniów. W przeglądzie wzięło udział 19 uczniów z klas IV – V. Celem konkursu było: 

  • rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,

  • kształtowanie prawidłowych postaw wobec świata zwierząt,

  • promowanie pasji fotograficznych wśród uczniów,

  • rozbudzanie wyobraźni.

Każdy uczestnik przeglądu otrzymał upominek od organizatora.

Anna Kożuchowska

Obejrzyj galerię

 

 

Wyniki szkolnych konkursów fotograficzno-filmowych

 

KONKURS FOTOGRAFICZNY „WIOSNA W KADRZE”

 

I miejsce

Karolina Narewska 

Adam Szymański

Kacper Heromiński

 

II miejsce

Karolina Dawid 

Kinga Borawska 

 

III miejsce

Andżelika Gajewska 

Weronika Kempista 

Wyróżnienia

Nela Przywoźna 

Sandra Walczak 

Aleksandra Wilczek 

Oliwia Jastrzębska 

Alicja Podbielska 

 

KONKURS „WODA W OBIEKTYWIE”

KATEGORIA - FILM

I miejsce

Weronika Kempista 

Michał Tułowiecki 

 

KATEGORIA - FOTOGRAFIA

I miejsce

Jakub Tułowiecki 

Mateusz Wach 

Oliwia Kaniecka 

Aleksandra i Dominika Romanik  

 

organizator konkursów

Anna Kożuchowska

 

Prezentacja Woda w obiektywie

Prezentacja Wiosna w kadrze

 

Film o wodzie - Michał Tułowiecki

Film o wodzie - Weronika Kempista

 

Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki
z Ostrowi Mazowieckiej

Mistrzem ogólnopolskiego konkursu

 

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej to szkoła, dla której bliskie są zagadnienia dotyczące ekologii i ochrony środowiska. Edukujemy dzieci w zgodzie z zasadami dbałości i poszanowania przyrody, uczymy prawidłowych postaw wobec środowiska, promujemy zachowania proekologiczne. Co roku obchodzimy Dzień Ziemi i uczestniczymy w konkursach o tematyce ekologicznej. Rozumiemy, co to jest recykling i utylizacja odpadów niebezpiecznych. Jako jedyna szkoła w mieście od lat bierzemy udział w wojewódzkim konkursie zbiórki makulatury i otrzymujemy wyróżnienia. Naszą wieloletnią tradycją jest też zbiórka zużytych baterii z Organizacją Odzysku REBA. W tym roku otrzymaliśmy szczególne wyróżnienie, które jest nagrodą za naszą wytrwałość w działaniu na rzecz ochrony środowiska. Zostaliśmy LAUREATEM III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Edukujemy – Pomagamy”! W konkursie wzięło udział aż 720 placówek oświatowych z całego kraju. W naszej kategorii konkursowej wystąpiły 384 placówki, gdzie wyróżniono tylko 5 placówek. Nasz sukces to zdobycie IV miejsca i tytułu Mistrza w konkursie, przy tak ogromnej konkurencji! Zebraliśmy rekordową ilość baterii – 1 tonę i 113 kilogramów! Był to wspólny wysiłek nauczycieli zaangażowanych w akcję, opiekunów akcji p. Hanny Gruszczyńskiej i p. Agnieszki Tułowieckiej, uczniów klas 1-3 i 4-6 przy wsparciu dyrekcji szkoły oraz ogromnym zaangażowaniu rodziców, znajomych i bliskich. Bo baterie rzeczywiście zbieraliśmy wszyscy i wszędzie, za co ogromnie wszystkim dziękujemy!

Gala Finałowa konkursu odbyła się 6 czerwca 2018 r. w Wilanowskim Centrum Kultury w Warszawie, gdzie goszczono przedstawicieli wyróżnionych placówek z całego kraju. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas IV, które miały najwyższe wyniki w szkolnej zbiórce baterii – Karolina Dawid, Dominika Deptuła i Ada Borowa wraz z nauczycielką przyrody, wieloletnią organizatorką i koordynatorką konkursu p. Agnieszką Tułowiecką oraz wicedyrektorem szkoły p. Joanną Krzyżak. Po rozdaniu nagród i wspólnym obiedzie zaproszono laureatów konkursu na warsztaty w plenerze i spacer po parku pałacowym w Wilanowie. W przemiłej atmosferze upłynął nam ten czas. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy w pozytywny sposób promować nasze działania na rzecz ochrony środowiska, naszą szkołę i nasze miasto poza jego granicami!

 

Agnieszka Tułowiecka

 

baterie_reba18 (1) baterie_reba18 (2) baterie_reba18 (3) baterie_reba18 (4) baterie_reba18 (5) baterie_reba18 (6) baterie_reba18 (7) baterie_reba18 (8) baterie_reba18 (9)

 

 

 

Trzymaj Formę

 

W dniu 16 kwietnia gościliśmy w naszej szkole panią Mirosławę Dobosz asystenta ds. Racjonalnego Żywienia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowi Maz. Spotkanie odbyło się w ramach szkolnych obchodów Światowego Dnia Zdrowia oraz realizacji programu profilaktycznego „Trzymaj Formę”. Na początku zebrani na sali gimnastycznej, obejrzeli scenkę o witaminach w wykonaniu uczennic z klasy VI a. Następnie głos zabrała pani Mirosława Dobosz.  Poprowadziła prelekcję na temat zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania się i roli aktywności fizycznej w naszym życiu. Omawiając zasady piramidy zdrowego żywienia zwróciła uwagę na to, co i w jakich proporcjach powinniśmy jeść, aby nasz organizm jak najdłużej pozostał w dobrej kondycji.

Podczas spotkania nastąpiło również podsumowanie szkolnego konkursu wiedzy o zdrowiu. Laureatom oraz uczestnikom  konkursu  upominki wręczył nasz gość oraz Dyrektor Szkoły Dorota Ziemczyk.

 

Wyniki konkursu

Kategoria – klasy IV

I miejsce                     Nela Przywoźna  IV a 

                                   Adam Szymański IV a

II miejsce                    Klaudia Wagner IV a 

III miejsce                   Jakub Tułowiecki  IV a

 

Kategoria – klasy V

I miejsce                     Wiktoria Pisarek  V b 

II miejsce                    Mateusz Mariański  V c 

                                   Andżelika Gajewska  V c 

III miejsce                   Maria Maliszewska V b 

                                   Lena Sienicka  V b 

Monika Wiśniewska V b 

 

Kategoria – klasy VI

I miejsce                     Kinga Borawska VI a

II miejsce                    Julia Kobus VI a

III miejsce                   Oliwia Dziełak  VI a

 

Kategoria – klasy VII

I miejsce                     Aleksandra Romanik VII c

II miejsce                    Dominika Romanik VII c

III miejsce                   Kinga Safiańczuk VII b

 

Anna Kożuchowska

trzymaj_forme18 (1) trzymaj_forme18 (2) trzymaj_forme18 (3) trzymaj_forme18 (4) trzymaj_forme18 (5) trzymaj_forme18 (6) trzymaj_forme18 (7) trzymaj_forme18 (8) trzymaj_forme18 (9) trzymaj_forme18 (10) trzymaj_forme18 (11) trzymaj_forme18 (12)

Ptaki w polskim krajobrazie jesienno - zimowym

Od 2013 roku uczniowie naszej szkoły z sukcesami biorą udział w Konkursie Fotograficznym "Ptaki w polskim krajobrazie jesienno - zimowym", którego organizatorem jest Ostrowskie Stowarzyszenie „LUDZIE Z PASJĄ”. W VI edycji konkursu zdjęcie Karola Grabowskiego z klasy VII a otrzymało wyróżnienie. Uroczyste wręczenie nagród połączone z elektroniczną prezentacją nagrodzonych i wyróżnionych fotografii odbyło się 24 kwietnia w Ratuszu Miejskim. To kolejny sukces Karola. W 2015 r. jego zdjęcie zwyciężyło w III edycji konkursu.

GRATULACJE!!!

Anna Kożuchowska

ptaki_jesien_zima18 (1) ptaki_jesien_zima18 (2) ptaki_jesien_zima18 (3) ptaki_jesien_zima18 (4)

 

 

KONKURS FOTOGRAFICZNY „ZIMA W OBIEKTYWIE”

 

Celem konkursu było m.in. popularyzowanie piękna zimy w najbliższej okolicy, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz promowanie pasji fotograficznych wśród uczniów.

 

Do konkursu zgłoszono 13 zdjęć autorstwa 3 uczennic.
Wyniki przedstawiają się następująco:

 

I miejsce         Maja Rembowska IV c

II miejsce        Nela Przywoźna  IV a

                        Ala Podbielska VII b

 

Dziękujemy za udział.
Zapraszamy również do udziału w  kolejnym konkursie fotograficznym „Wiosna w kadrze”.

Organizator konkursu

Anna Kożuchowska

Zima_w_obiektywie-1.MajaRembowska Zima_w_obiektywie-2.MajaRembowska Zima_w_obiektywie-3.NelaPrzywozna Zima_w_obiektywie-4.NelaPrzywozna Zima_w_obiektywie-5.AlaPodbielska Zima_w_obiektywie-6.AlaPodbielska

 

Ptakoliczenie

    Ostatni weekend stycznia to wyjątkowa okazja do poznania różnych gatunków ptaków zimujących w naszym kraju. Wtedy w całej Polsce odbywa się akcja Zimowego Ptakoliczenia, której patronuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. 27 stycznia uczniowie naszej szkoły Ola i Dominika Romanik oraz Karol Grabowski uczestniczyli w dwugodzinnym ornitologicznym spacerze, podczas którego obserwowali i liczyli ptaki zimujące w naszym mieście. Ciekawych informacji na temat rozpoznawania gatunków ptaków oraz mądrego pomagania im zimą, udzielili ornitolodzy: Paweł Cieśluk, Jerzy Bauer i Rafał Wyszyński. Pogoda dopisała, a spacer zaowocował ciekawymi obserwacjami. Jednymi z najliczniej obserwowanych ptaków były kawki i gawrony. Udało się również spotkać sierpówki, sikory (modraszka, bogatka, sosnówka), sroki, grubodzioba, czyża,  wróble. Można było również podziwiać polującego krogulca. Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem.

To była ciekawa i praktyczna lekcja ornitologii.

Anna Kożuchowska

ptakoliczenie18 (1) ptakoliczenie18 (2) ptakoliczenie18 (3) ptakoliczenie18 (4) ptakoliczenie18 (5) ptakoliczenie18 (6)

 

KONKURS „SMAK EKOLOGICZNEJ ŻYWNOŚCI”

Organizatorem konkursu był Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Celem konkursu było pogłębianie wiedzy na temat ekologii i ekologicznej żywności, podnoszenie świadomości młodych konsumentów poprzez promowanie certyfikowanych produktów rolnictwa ekologicznego, kształtowanie postaw zdrowego żywienia wśród dzieci i młodzieży. Konkurs trwał od marca do czerwca 2017 r.

Szkolny etap rywalizacji odbył się 12 maja. Wzięło w nim udział 11 uczniów z klas V – VI. Najlepszy wynik osiągnęła Olga Kożuchowska z klasy VI a. Uczennica reprezentowała szkołę podczas wojewódzkiego finału konkursu, który został przeprowadzony w Warszawie 13 czerwca. Olga otrzymała pamiątkowy dyplom i nagrodę rzeczową (grę planszową MAZOWSZANIE). Dodatkową atrakcją finału było zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki. Pod opieką przewodnika uczniowie zwiedzili podziemia i sale pałacowe oraz podziwiali panoramę Warszawy z tarasu widokowego na 30 piętrze.

 Anna Kożuchowska

IMG_20170613_103745 IMG_20170613_133854 IMG_20170613_154710

 

Konkurs Niezapominajka

 

 

 

FOTOGRAFICZNY SUKCES NATALII

 

Natalia Kowalska z klasy V a znalazła się w gronie osób wyróżnionych w V edycji Konkursu Fotograficznego "Ptaki w polskim krajobrazie jesienno - zimowym", którego organizatorem jest Ostrowskie Stowarzyszenie „LUDZIE Z PASJĄ”. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 26 kwietnia 2017 r. w Ratuszu Miejskim. Natalka otrzymała nagrodę książkową. Przypomnijmy, że jest to kolejny sukces uczennicy. W poprzedniej edycji konkursu zdjęcie autorstwa Natalii zajęło IV miejsce.

Natalce gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w fotografowaniu przyrody.

Anna Kożuchowska

 

sukces_natalii17 (1) sukces_natalii17 (2) sukces_natalii17 (3) sukces_natalii17 (4)

 

 

Światowy Dzień Zdrowia

 

07 kwietnia 2017 r. w „dużej Jedynce” po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Co roku jest wybierany temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który w danym okresie wymaga szczególnej uwagi. Tematem przewodnim kampanii 2017 jest depresja. Szkolne obchodytego święta przebiegły pod hasłem „Happy Day”.

W piątek chcieliśmy udowodnić, że w naszej szkole są uśmiechnięci ludzie. Na holu odbyła się sesja zdjęciowa. Każdy ochotnik został sfotografowany z wybranym przez siebie emotikonem. W ten sposób powstała galerię ludzi pozytywnych.

W poniedziałek (10.04)  próbowaliśmy pobić kolejny „zdrowy” rekord pod hasłem „Spal kalorie”. 18 śmiałków  w ciągu pół minuty starało się wykonać jak największą ilość przysiadów. Wśród dziewcząt zwyciężyłaAsia Sadowska z VI a (34 powtórzenia), natomiast wśród chłopców rekordzistą został Filip Kaczkowski również z klasy VI a (31 powtórzeń). Każdy uczestnik akcji  częstował się zdrowymi przekąskami (orzechy włoskie, migdały, morele). Powszechnie wiadomo, że orzechy mają wysoką zawartość witamin z grupy B i witaminę E, a ich jedzenie korzystnie wpływa na pracę mózgu,  kondycję skóry. Ponadto wzmacnia układ nerwowy i krążenia, zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2, zawału serca, udaru mózgu i niektórych nowotworów.

Stałym punktem szkolnych obchodów Dnia Zdrowia jest konkurs wiedzy. W piątek 7 kwietnia test rozwiązywało 16 uczniów z klas V i VI. Wyniki przedstawiają się następująco:

 

KLASY VI

I miejsce        Aleksandra Romanik VI c

II miejsce       Olga Kożuchowska VI a

III miejsce      Dominika Romanik VI c

 

KLASY V

I miejsce        Oliwia Dziełak V a

II miejsce       Kinga Borawska V a

III miejsce      Aleksandra Sulęcka V a

                      Julia Kobus V a

                      Paweł Kurta V b

 

Ogłoszony został również konkurs literacki na wiersz o tematyce zdrowotnej.  Jego laureatami zostali:

 

I miejsce         Dawid Rurka VI a

II miejsce        Aleksandra i Dominika Romanik VI c

III miejsce       Andzelika Gajewska IV c

                       Paweł Kurta V b

 

Zwycięzcy obu konkursów nagrody otrzymali na apelu z okazji Dnia Ziemi. Upominki uczniom wręczyła Dyrektor Szkoły Dorota Ziemczyk.

Dziękuję wszystkim za udział w szkolnych obchodach Dnia Zdrowia i zachęcam do udziału w kolejnych prozdrowotnych akcjach.

koordynator programu „Trzymaj Formę”

Anna Kożuchowska

 

 Nagrodzone wiersze

 

Ruch to zdrowie,

każdy Ci to powie.

Czy jesteś duży, czy mały,

wiedz o tym, że to wybór doskonały.

Chętnie jeździj na rowerze

i wdychaj powietrze świeże.

Nie siedź w domu na kanapie,

nawet kiedy z nieba deszczyk kapie.

Na spacery się wybieraj,

lecz właściwie się ubieraj.

Dawid Rurka VI a

 

„Sport lepszy niż sport”

 

Zdrowe odżywianie,

każdemu się przydaje.

Moja mama dobrze wie,

co najlepsze dla mnie jest.

Do szkoły wodę daje

i dobre oceny dostaję.

Jabłka, banany, gruszki też

to na pewno zdrowe jest.

Słodyczy unikaj,

zdrowe zęby zyskaj.

Jak ważna jest gimnastyka,

o tym dobrze wie Dominika.

Wybieraj wodę,

nie coca- colę.

Jem owoce i warzywa,

o chorobie zapominam.

Dominika i Ola Romanik  VI c

 

„Kolorowe zdrowie”

 

Warzywa mają moc,

owoce mają moc.

Jem owoce i warzywa,

kilogramów mi ubywa.

Piję soki też z cytryny

i nie robię kwaśnej miny!

W mojej diecie jest marchewka i papryka

zamiast Marsa albo Snicka!

Jem warzywa i owoce kolorowe,

bo mi dają dobre zdrowie.

Chcesz mieć zdrowie fit

pij codziennie soków litr!

Dbaj i Ty o swoje zdrowie

każdy człowiek Ci to powie!

Paweł Kurta V b

 

 

Choć cytryna Cię pokwasi, to pragnienie Ci ugasi.

Ugasi je także pomarańcza, więc zaproś ją do tańca.

Jem kalarepę i wiem, że mam krzepę,

więc trzymaj się z nami i zajadaj się rybami.

Natka! Nateczka! Wołają nań i zapraszają na większość dań.

Gdy jem brokuła będę się świetnie czuła.

Jagódki i malinki dodają dobrej minki.

O pomidorze długo można pleść, lecz zdrowiej go zjeść.

Twarożek z mleka się składa, bo dużo osób go zjada.

Jak chcesz mieć zdrowe serduszko jedz pomidora razem z pietruszką.

Czerwona papryka koziołki w brzuchu fika.

Pijąc wodę dbam o swoją urodę.

A na koniec będę się z Wami żegnała i buraki zajadała.

Andżelika Gajewska IV c

Dzień Ziemi

 Dzień Ziemi w Dużej Jedynce został ogłoszony Dniem Zielonego Stroju. Odbył się również apel w dniu 25.04.2017r. przygotowany przez uczennice klasy V b pod kierunkiem nauczycielki przyrody. Po krótkiej refleksji nad stanem środowiska naturalnego i obejrzeniu prezentacji multimedialnej rozpoczęła się rywalizacja klas IV, V i VI w Turnieju Ekologicznym. Zawodnicy wykonywali różnorodne zadania z dziedziny ochrony środowiska. Musieli się przy tym wykazać odrobiną wiedzy o ekologii a także sprytem. Wiele emocji dostarczyło zadanie, w którym drużyny tworzyły Eko -strój z dostępnych surowców wtórnych.

Na podsumowanie działań ekologicznych trwających od kilku tygodni zostały ogłoszone wyniki szkolnych konkursów o tematyce przyrodniczej oraz wyniki zbiórki makulatury i zużytych baterii. Uczniowie, którzy najbardziej się wyróżnili w akcjach ekologicznych, otrzymali nagrody rzeczowe, gadżety oraz gratulacje za wzorową postawę od Pani Dyrektor D. Ziemczyk.

Na apelu zostały też wręczone nagrody za udział w innych konkursach szkolnych: w konkursie o zdrowiu, w konkursie matematycznym oraz na najładniejszą zakładkę do książki.

 Agnieszka Tułowiecka

EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA

    Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety. Dzień Zdrowego Jedzenia jest obchodzony na wiele sposobów. W dużej szkole obchodziliśmy ten dzień 10 listopada. Na szkolnym holu pojawił się „Zdrowy kramik”. Każdy chętny uczeń częstował się warzywami (marchew, papryka, pomidory koktajlowe) i owocami (jabłka, gruszki, banany). Uczniowie pozowali do zdjęć z pluszowymi maskotkami znanych nam „świeżaków”. Przeprowadzony został również plebiscyt na najbardziej lubiane owoce i warzywa. Swój głos oddali uczniowie z klas I – VI. Zwycięzcami głosowania zostały: jabłko i marchewka. Chętni uczniowie z klas V b, V c, VI c i VI a wzięli udział w quizie „Jaki to owoc? Jakie to warzywo?”. Zadanie nie było wcale takie łatwe. Na wyświetlanych slajdach trzeba było rozpoznać np. liczi, mango, marakuję, papaję, szparagi, patisony, karczochy, brukiew, bataty. Najwięcej poprawnych trafień (17) miała Julia Duda z klasy V b. Niewiele mniej, bo 15,właściwych odpowiedzi udzielili Zuzanna Nietubyć, Zuzanna Dawid i Gabriela Jastrzębska (uczennice V b) oraz Piotr Grochowski (VI c). Zwycięzcy otrzymali drobne upominki (magnesy na lodówkę w kształcie owoców i warzyw).

Koordynator programu „Trzymaj Formę”

Anna Kożuchowska

dzien_jedzenia16 (1) dzien_jedzenia16 (2) dzien_jedzenia16 (3) dzien_jedzenia16 (4) dzien_jedzenia16 (5) dzien_jedzenia16 (6) dzien_jedzenia16 (7) dzien_jedzenia16 (8) dzien_jedzenia16 (9) dzien_jedzenia16 (10) dzien_jedzenia16 (11)

 

“TRZYMAJ FORMĘ” 2016/17

 

Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!" współorganizowany jest  przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia. 

Celem programu  jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia
i zbilansowanej diety.

Adresatami programu są m.in. uczniowie klas V – VI szkoły podstawowej, ich rodzice  i opiekunowie.

Nasza szkoła przystąpiła już do XI edycji tego programu, która w bieżącym roku szkolnym przebiega pod hasłem „Trzymaj formę aktywnie i zdrowo”. Szkolnymi koordynatorami programu są panie Anna Kożuchowska (nauczyciel przyrody)
i Marzena Świedzińska (nauczyciel wychowania fizycznego).

Wiele interesujących materiałów edukacyjnych zarówno dla młodzieży i rodziców znajduje się na stronie internetowej programu  http://www.trzymajforme.pl.

 

DRODZY UCZNIOWIE!

AKTYWNIE WŁĄCZCIE SIĘ W REALIZACJĘ PROGRAMU „TRZYMAJ FORMĘ”

Pobierz broszurkę dla ucznia

Pobierz ulotkę dla rodzica

 

ZBIERALIŚMY  KASZTANY

DLA ZWIERZĄT LEŚNYCH

 

W naszym mieście i okolicach rośnie wiele drzew kasztanowca. Drzewa te w tym roku wydały wyjątkowo dużo owoców. Większość z nich pozostawiona pod drzewami zmarnowałaby się - zostałyby rozgniecione kołami samochodów lub po prostu zgniłyby. Dlatego uczniowie klas IV-VI wzięli udział w akcji zbiórki kasztanów i żołędzi w celu przeznaczeniu jej na karmę zimową dla zwierząt leśnych. Owoce zbieraliśmy do końca października. Ich ilość odmierzaliśmy specjalnym naczyniem - zwanym "miarką". Wyniki zbiórki są imponujące.

 

Łącznie udało się zgromadzić 245,5 miarki.

I miejsce:            kl. IVb        - 125,5 miarek

II miejsce:           kl. Vb         - 86 miarek

III miejsce:           kl. Va         - 16 miarek

 

Indywidualnie najlepsi zbieracze to:

I  miejsce:           Przychodzki Mateusz IVb    - 60 miarek

II  miejsce:          Rybakiewicz Mateusz IVb   - 52 miarki

III  miejsce:         Staniszewska Natalia Vb     - 48 miarek

 

Uczniowie ci otrzymali nagrody na apelu szkolnym.

 

Organizator i koordynator akcji

Agnieszka  Tułowiecka

kasztany16 (1) kasztany16 (2) kasztany16 (3) kasztany16 (4)

 

Wycieczka do Siemianówki i Supraśla

W dniu 6.09.2016 roku odbyła się przyrodniczo-ekologiczna wycieczka do Siemianówki i Supraśla. Uczestniczyli  w niej  uczniowie kilku ostrowskich szkół. Z naszej szkoły pojechało 9 uczniów z klasy Vb wraz z nauczycielką przyrody p. Agnieszką Tułowiecką. Podróż autokarem trwała ok. 2 godzin. Gdy dojechaliśmy na miejsce, po krótkim spacerze przez las, dotarliśmy do obozu ornitologicznego. Mieszkali w nim naukowcy, którzy zajmowali się oni obrączkowaniem małych ptaków wróblowatych. Ptaki te łapały się w siatki rozwieszone w lesie, a po zbadaniu były wypuszczane na wolność. Pani ornitolog, obrączkowała je na naszych oczach. Opowiadała o gatunkach ptaków żyjących w okolicznych lasach i dokładnie tłumaczyła nam na czym polega jej praca. Ptakom sprawdzano stan zdrowia, masę tłuszczu, wagę ciała, rozpiętość skrzydeł a następnie wypuszczano. Pani ornitolog mówiła nam również, że siatki sprawdza się co godzinę, a w deszczowe i śnieżne dni nawet co pół godziny, ponieważ złe warunki pogodowe mogłyby osłabić ptaki. Największą atrakcją dla nas było to, że mogliśmy każdego ptaka wypuścić z własnych rąk, ale trzeba to było zrobić sprawnie i delikatnie, aby go zbytnio nie stresować. Pokazano nam również małą sowę dzienną, która była wielkości mojej zaciśniętej w pięść dłoni. Jest to najmniejsza sowa występująca w Polsce.

Ostatnią atrakcją dnia były odwiedziny w muzeum Ikon w Supraślu. Zobaczyliśmy tam przepiękne ikony Świętych, dowiedzieliśmy się,
z którego wieku one pochodzą i jaka jest ich historia.

Warto było pojechać na tę wycieczkę.

Gabriela Jastrzębska, kl. Vb

wycieczka5b16 (1) wycieczka5b16 (2) wycieczka5b16 (3) wycieczka5b16 (4) wycieczka5b16 (5) wycieczka5b16 (6)

 

DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW 2016

    Od 2005 roku z inicjatywy Fundacji Ekologicznej Arka 19 maja w różnych miastach Polski obchodzony jest Dzień Dobrych Uczynków. Uczniowie „dużej jedynki”  celebrowali to święto po raz trzeci w poniedziałek 23 maja. W tym roku przebiegło ono pod hasłem „DOBRE UCZYNKI WRÓCĄ DO CIEBIE”. Na przygotowanych, na potrzeby akcji, płatkach stokrotek chętni uczniowie wypisywali swoje dobre uczynki i działania. W ten sposób stworzyliśmy „ogród dobrych uczynków”. W poszczególnych klasach zostało przeprowadzone głosowanie na najbardziej uczynnego ucznia.


Laureatami plebiscytu zostali:

- Maja Borawska II e,

- Oliwia Dziełak IV a,

- Sylwia Łach i Maria Leszczyńska IV b,

- Michał Gocłowski i Maciej Wodziński IV c,

- Olga Kożuchowska V a,

- Aleksandra Romanik i Kacper Heromiński V c,

- Wiktoria Dzikowska VI a,

- Amelia Andryszczyk VI c,

- Aleksandra Elert, Aleksandra Olbryś i Jan Dawid VI d.

 

Założeniem pomysłodawców akcji było, aby chociaż jednego dnia w roku popatrzeć bardziej na innych niż na siebie. A może by tak każdy dzień w roku uczynić dniem dobrych uczynków?

Anna Kożuchowska

 

dzien_dobrych_uczynkow16 (1) dzien_dobrych_uczynkow16 (2) dzien_dobrych_uczynkow16 (3) dzien_dobrych_uczynkow16 (4) dzien_dobrych_uczynkow16 (5) dzien_dobrych_uczynkow16 (6) dzien_dobrych_uczynkow16 (7) dzien_dobrych_uczynkow16 (8) dzien_dobrych_uczynkow16 (9) dzien_dobrych_uczynkow16 (10) dzien_dobrych_uczynkow16 (11) dzien_dobrych_uczynkow16 (12) dzien_dobrych_uczynkow16 (13)

 

 

KONKURS FOTOGRAFICZNY
„POLSKA NIEZAPOMINAJKA W OBIEKTYWIE”

I miejsce – Gabriel Ciach IV a

II miejsce – Dawid Rurka V a

III miejsce – Marta Szymańska VI a

Wyróżnienia

Karol  Betlejewski IV a

Kinga Borawska IV a

Oliwia Dziełak  IV a

Julia Kobus IV a

Kornelia Rostek IV a

Marcel Warych IV a

Aleksandra i Dominika Romanik V c

Kinga Żochowska VI a

 

Zobacz prezentację nagrodzonych prac!

DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI

W poniedziałek 16 maja, kolejny raz obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Niezapominajki. a niepozorna roślina o niebieskich kwiatach symbolizuje pamięć. Tegoroczne obchody niezapominajkowego święta miały na celu propagowanie picia wody zamiast soków i słodkich napojów. Przebiegły pod hasłem „PAMIĘTAJ WODĘ PIJ I ZDROWO ŻYJ!”. Na holu szkolnym funkcjonował „wodny kącik”. Był on wyposażony w duży zapas wody oraz jednorazowe kubeczki. Znalazło się też miejsce na ciekawostki o dobroczynnym działaniu wody na organizm człowieka. Wszyscy chętni uczniowie mogli zaspokoić pragnienie dużym łykiem wody. Do wyboru była woda „Na smutki”, „Mix szkolny” oraz „Dla odważnych”. Chętnych było wielu.  Mamy nadzieję, że dzięki takiej akcji przekonaliśmy niektóre osoby do picia tego najzdrowszego napoju.

Anna Kożuchowska

 

dzien_niezapominajki16 (1) dzien_niezapominajki16 (2) dzien_niezapominajki16 (3) dzien_niezapominajki16 (4) dzien_niezapominajki16 (5) dzien_niezapominajki16 (6) dzien_niezapominajki16 (7)

 

 

Światowy Dzień Zdrowia 2016

 

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji podsumowującej obchody Światowego Dnia Zdrowia w naszej szkole!

 

Przejdź do prezentacji!

 

FOTOGRAFICZNY SUKCES UCZENNICY KLASY IV A

 

12 kwietnia 2016r. w Ratuszu Miejskim odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla autorów 10 najlepszych zdjęć w IV edycji konkursu fotograficznego organizowanego przez Ostrowskie Stowarzyszenie „LUDZIE Z PASJĄ”. Na konkurs „Ptaki w polskim krajobrazie jesienno – zimowym” wpłynęło 27 zdjęć. Uczennica naszej szkoły Natalia Kowalska zajęła w konkursie IV miejsce. Sukces uczennicy jest tym większy, iż konkurs nie przewidywał kategorii wiekowych. Wśród nagrodzonych Natalka była najmłodsza. Uczennica otrzymała nagrodę książkową z rąk Wicestarosty Urszuli Wołosiewicz, Prezes Ostrowskiego Stowarzyszenia Ludzie z Pasją Elizy Drewnowskiej oraz członków Jury konkursu Pawła Cieśluka i Tomasza Jagiełło.

Natalce gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Anna Kożuchowska

ptaki16 (1) ptaki16 (2) ptaki16 (3) ptaki16 (4)

 

 

Dzień Ziemi

 

22 kwietnia 2016r.obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie klasy IVb wraz z nauczycielką przyrody i zarazem wychowawczynią, p. Agnieszką Tułowiecką, przygotowali apel dla uczniów klas IV - VI. Na początek zaprezentowali inscenizację, w której zwrócili uwagę, że kondycja naszej planety nie jest dobra - podwórka i lasy są zaśmiecone, powietrze zapylone, a rzeki brudne. Na taką sytuację należy  reagować. I tu młodzi aktorzy przypomnieli swoim rówieśnikom, że pewne działania mogą podjąć nawet dzieci. Pierwszym krokiem do czystszego środowiska jest zadbanie o czystość swojego otoczenia, a kolejnym - ograniczenie ilości odpadów poprzez segregację śmieci. To proste: do worka niebieskiego wrzucamy papier, do zielonego - szkło, a do żółtego - plastik. Gdy podwórko zostało posprzątane a śmieci posegregowane, świat wypiękniał i Ziemia poczuła się znacznie lepiej.

W roli Pani Ziemi wystąpiła Sylwia Łach, Doktora - Bartek Żach, Chłopców - Dawid Śniadała i Piotr Pęksa, Dziewczynek - Julia Duda, Oliwia Jastrzębska, Zuzia Nietubyć i Natalia Staniszewska. W recytacji - Gabrysia Jastrzębska i Oliwia Wyszomierska.

Przedstawienie uświetniły piosenką pt.: "Moja planeta" uczennice klas VIc i VIb: Amelia Andryszczyk, Roksana Ruszkowska i Ala Michalik.

W II części imprezy rozegrany został turniej ekologiczny. Z przedstawicieli wszystkich obecnych na apelu klas utworzono drużyny: A, B, C. Rywalizacja polegała na wykonaniu zadań w kilku konkurencjach. Pomocna okazała się ogólna wiedza z dziedziny ochrony środowiska a także odrobina sprytu. Zabawie towarzyszyły emocje i wspaniała atmosfera, a uczestnicy za swoją proekologiczną postawę zostali nagrodzeni słodkościami.

Turniej poprowadziły pod kierunkiem p. Agnieszki Tułowieckiej uczennice klasy VId - Ola Nurkiewicz, Magda Lasoń, Ola Olbryś i Milena Fidura.

Na podsumowanie działań ekologicznych trwających od kilku tygodni w naszej szkole zostały ogłoszone ich wyniki. Ogłoszono wyniki konkursów fotograficznych "Zima w obiektywie" i "Wiosenne przebudzenie" oraz wyniki zbiórki makulatury i zbierania zużytych baterii. Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe, gadżety oraz gratulacje od Pani Dyrektor.

 

Agnieszka Tułowiecka

Konkursy fotograficzne z cyklu "Przyroda w kadrze"

W II semestrze odbyły się dwa konkursy fotograficzne, w których uczniowie uwieczniali piękno przyrody w dwóch porach roku: zimowej i wiosennej. W sumie wzięło w nich udział 13 osób.

Wprawdzie zima w tym roku nie dopisała, jednak osobom zdeterminowanym udało się ją uchwycić w obiektywie swojego aparatu. Natomiast wiosenne przebudzenie niezawodnie, jak co roku, nadeszło.

 

Konkurs "Zima w obiektywie"

            I miejsce:        Golińska Paulina VIb

            II miejsce:       Jastrzębska Gabriela IVb

            III miejsce:      Rurka Dawid Va

            wyróżnienie:   Śliz Maja IVb

 

Obejrzyj prezentację zdjęć konkursu
"Zima w obiektywie"

 

 

Konkurs "Wiosenne przebudzenie"

            I miejsce:        Kłosińska Zuzanna VIa

            II miejsce:       Rurka Dawid Va

            III miejsce:      Duda Julia IVb

 

            wyróżnienie:   Sadowska Patrycja Vb

                                    Sadowska Roksana Vb

                                    Kowalska Maria VIb

                                    Gumen Ivanna Vb

                                     Lemka Amelia Vb

                                     Podbielska Alicja Vb

 

Obejrzyj prezentację zdjęć konkursu
"Wiosenne przebudzenie"

 

 

Organizator konkursów

Agnieszka Tułowiecka

Konkurs zbierania zużytych baterii

 

Tradycyjnie już uczniowie naszej szkoły zbierają zużyte baterie.  Uczniowie klas I - VI zgromadzili łącznie 10 pojemników zużytych baterii, które zostały zgłoszone do II edycji konkursu zainicjowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego a kontynuowanego przez organizację odzysku REBA.

 

Uczniowie klas IV - VI, którzy wyróżnili się w zbiórce:

            I miejsce:        Luberadzka Klaudia    IVb       286

            II miejsce:       Wilczek Kacper           Vc        278

            III miejsce:      Deptuła Damian          IVb       276

            IV miejsce:      Hieromiński Kacper    Vc        263

            V miejsce:       Rurka Dawid               Va        196

Wręczenie gadżetów nastąpiło na apelu z okazji Dnia Ziemi.

 

 

Koordynator szkolnej akcji zbierania zużytych baterii

Agnieszka Tułowiecka

konkurs16 (1) konkurs16 (2) konkurs16 (3) konkurs16 (4) konkurs16 (5) konkurs16 (6) 

 

Konkurs zbiórki makulatury

W ciągu kilku ostatnich tygodni w naszej szkole zbieraliśmy makulaturę. Akcja trwała nieco ponad 4 tygodnie. Była to rywalizacja międzyklasowa, która wzbudziła wiele pozytywnych emocji. Uczniowie klas IV - VI konkurowali ze sobą "przebijając" się w ilości przyniesionej do szkoły makulatury. Łącznie uczniowie wszystkich klas przynieśli 1078 kg. Najbardziej zacięta rywalizacja trwała między klasami IVb i VIa.  Ostatecznie najwięcej zebrała klasa IVb, bo aż 338 kg. Klasa ta wyróżniła się największą wytrwałością i zaangażowaniem w akcji. Dla zwycięskiej klasy przewidziana została nagroda.

Niektórzy uczniowie oddali też znaczne ilości makulatury do skupu. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w zbiórce zostali nagrodzeni uwagami pozytywnymi i ocenami z przyrody za aktywność ekologiczną.

Każda przyniesiona do szkoły lub oddana skupu ilość makulatury zostanie zgłoszona do XII edycji "Konkursu - zbiórka makulatury", do której przystąpiła nasza szkoła a której organizatorem  jest Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Wszystkim zaangażowanym w akcję uczniom oraz ich rodzicom serdecznie dziękujemy.

 Wyniki zbiórki makulatury w klasach:

 

Makulatura przyniesiona do szkoły

Makulatura oddana do skupu

 

 

 

IVa

20,4

133,5

IVb

337,7 kg

-

IVc

14,5

47,5

 

 

 

Va

31,9

1300

Vb

154,6

-

Vc

146,8

720

 

 

 

VIa

224,4

142,4

VIb

132,7

-

VIc

14,6

-

VId

-

1.072,5

 

 

 

Razem:

1077,6 kg

3415,9 kg

 

4493,5 kg

 

Najlepsze wyniki indywidualne w zbiórce makulatury:

Makulatura przyniesiona do szkoły:

            I miejsce:        Olek Macioch             VIb       75,5 kg

            II miejsce:       Paweł Kurta                IVb       63 kg

            III miejsce:      Tymek Cieśluk            VIa       51 kg

            IV miejsce:      Dawid Pietrzyk           VIa       43,6 kg

 

Makulatura oddana do skupu:

            I miejsce:        Dawid Rurka               Va        1300 kg

            II miejsce:       Jaś Dawid                   VId       600 kg

            III miejsce:      Wiktoria Prabucka       Vc        400 kg

            IV miejsce:      Oliwia Pytka                Vc        320 kg

 

Koordynator szkolnej akcji zbierania makulatury

Agnieszka Tułowiecka

"Ptaki w polskim krajobrazie jesienno - zimowym"

Kliknij, aby powiększyć!

 

Regulamin konkursu

Zgłoszenie do konkursu

 

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO
„JESIENNY LIŚĆ”

 

    Konkurs trwał do 20. 11.2015r. Wzięło w nim udział 13 uczniów
z klas IV – VI.

 

I  miejsce

Patrycja Borowa Vc

Iza Jedliczka VIa

Kinga Żochowska VIa

 

II miejsce

Dawid Barzał Va

Oliwia Kaniecka Va

Dawid Rurka Va

Janek Dawid VId

 

III miejsce

Julia Andruszkiewicz Va

Karol Grabowski Va

Patryk Sobieski Va

Zuzia Brejnak VId

Ola Duda VId

Milena Fidura VId

 

Obejrzyj nagrodzone zdjęcia!

 

Organizator konkursu  Anna Kożuchowska

XIII Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne

    2 czerwca 2015r.  przedstawiciele klas czwartych wraz z p. Anną Kożuchowską uczestniczyli w XIII Ostrowskich Spotkaniach Ornitologicznych, których organizatorem było Centrum Ekologii w Powiecie Ostrowskim. Zajęcia terenowe odbyły się  w pobliżu starorzecza Bugu koło Morzyczyna. Podczas nich uczniowie praktycznie uczyli się rozpoznawać sylwetki i głosy ptaków. Dzięki wsparciu przewodnika pana Rafała Wyszyńskiego udało się zaobserwować m.in. rybitwy czarne, trzcinnika, rokitniczkę, pliszki żółte, łabędzie nieme, dudki. Druga część OSO odbyła się w Broku w Ośrodku Agroturystycznym „Binduga”. Uczestnicy mieli okazje wysłuchać ciekawych prelekcji dotyczących wiedzy ornitologicznej. Uczestnicy spotkań mogli również wziąć udział w quizie, w czasie którego należało zidentyfikować 25 gatunków ptaków. Wśród nagrodzonych znalazła się uczennica klasy IV c Aleksandra Romanik.

Anna Kożuchowska

Zobacz zdjęcia w Galerii!

Strefy krajobrazowe na Ziemi

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji dotyczącej stref krajobrazowych naszej planety, którą przygotował Wasz kolega Bartosz Han!

Obejrzyj prezentację!

KONKURS  FOTOGRAFICZNY  „PRZEBUDZENIE WIOSNY”

 

    W konkursie wzięło udział 22 uczniów z klas IV-VI. Jego organizatorem była p. Anna Kożuchowska.

    Dostarczone zdjęcia w ciekawy sposób ukazywały budzącą się do życia wiosnę.
Wyróżnienia w konkursie otrzymali:

 

Aleksandra Wójcik VI a

Dawid Gordziejczyk VI d

Anna Kuczyńska V d

Karol Grabowski IV a

Oliwia Kamińska IV b

Olaf Spinek IV c

 

Pobierz prezentację ze zdjęciami!

FOTOGRAFICZNY SUKCES UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY

    15 kwietnia 2015r. w Ratuszu Miejskim odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu Fotograficznego „Ptaki w polskim krajobrazie jesienno – zimowym”, którego organizatorem było Ostrowskie Stowarzyszenie „LUDZIE Z PASJĄ”.  Jury Konkursu w składzie Paweł Cieśluk, Tomasz Jagiełło i Maciej Cmoch oceniło poziom artystyczny 73 prac. Zwycięzcą konkursu okazał się uczeń naszej szkoły Karol Grabowski z klasy IV a za zdjęcie pt. „Ptaszek w bieli”. Ponadto II miejsce  ex aequo z  3 innymi osobami, zajął uczeń klasy IV c Olaf Spinek, autor zdjęcia „Za oknem”. Wśród wyróżnionych zdjęć znalazły się także prace Jana Dawida z V d i Dawida Gordziejczyka z VI d. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe z rąk Burmistrza Miasta Jerzego Bauera, Elizy Drewnowskiej Prezesa Stowarzyszenia „LUDZIE Z PASJĄ” i członków Jury konkursu. Sukces uczniów jest tym większy, iż konkurs nie przewidywał kategorii wiekowych.

GRATULUJEMY NAGRODZONYM!

foto15 foto215 foto315 Dawid Gordziejczyk - JEZIORO ŁABĘDZIE Jan Dawid - GOŚĆ ZA OKNEM Karol Grabowski - PTASZEK W BIELI Olaf Spinek  - ZA OKNEM

 

 

Dzień Zdrowia

 

Jeśli chcecie obejrzeć prezentację podsumowującą Dzień Zdrowia obchodzony w naszej szkole, pobierzcie ją TUTAJ!

 

 

Wystawa motyli

 

    Dnia 25 marca klasa VI a wraz z panią Anną Kożuchowską uczestniczyła w przyrodniczym spotkaniu edukacyjnym zorganizowanym przez Urząd Miasta Ostrów Maz. Podziwialiśmy wystawę zdjęć ukazujących motyle spotykane w okolicy naszego miasta. Autorem fotografii był  pan Mariusz Kulesza. Każdy z nas wie, że uchwycenie obrazu tak małych istot jest bardzo trudne, dlatego z takim zachwytem oglądaliśmy te fotografie.

    Następnie pan Marek Kowalski z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” przeniósł nas w świat motyli dzięki prezentacji multimedialnej. Swoją prezentacją wzbudził wielkie zainteresowanie wśród wszystkich uczestników spotkania. Opowiadał o motylach nocnych, czyli ćmach. Przedstawił różne gatunki motyli dziennych. Mówił też o tym, jak się odżywiają te owady. Po obejrzeniu prezentacji mogliśmy zadawać pytania. Wszyscy mieliśmy wiele pytań. Uczestnicy pytali m. in. o to czy zdarzają się motyle ze skrzydłami w innych kolorach, czy też jaki jest najrzadszy gatunek tych owadów.

    Po godzinnej lekcji wróciliśmy do szkoły. Każdy był bardzo zaciekawiony tematyką motyli. Dzięki tej wystawie wiemy więcej o tych pięknych owadach. Oby więcej takich spotkań! 

Kuba Mikołajczyk VIa

 

KONKURS  FOTOGRAFICZNY  „ZIMA”

    W konkursie wzięło 18 uczniów z klas IV-VI. Jego organizatorem była p. Anna Kożuchowska.

Wyniki

I miejsce                     Nikola Grzegrzułka VId

Olaf Spinek IVc

 

II miejsce                    Karol Grabowski IVA

Dawid Rurka IVa

Patryk Sobieski IVa

 

III miejsce                   Witek Pędzich Vb

Zuzanna Kłosińska Va

Wyróżnienie               Dawid Barzał IVa

Dawid Gordziejczyk VId

 

Udział w konkursie     Kamila Cymbalak Va

Marta Szymańska Va

Katarzyna Waracka Va

Jan Dawid Vd

Kinga Krystosik VIa

Karolina Marcinkiewicz VIb

Natalia Dąbrowska VId

Ewelina Fiedoruk VId

Monika Gostkowska VId

 

Pobierz prezentację ze zdjęciami!

Ptaki w polskim krajobrazie jesienno - zimowym

    Stowarzyszenie LUDZIE Z PASJĄ zaprasza do udziału w III edycji konkursu fotograficznego „Ptaki w polskim krajobrazie jesienno – zimowym”.

    Konkurs nie przewiduje podziału na kategorie wiekowe. Jeden autor może zgłosić jedno zdjęcie. Zgłoszenia są przyjmowane do 16 marca.

    Podsumowanie i wręczenie nagród odbędzie się na uroczystym spotkaniu ostrowskim ratuszu.

    Zdjęcia na konkurs można wysłać samodzielnie lub za pośrednictwem szkoły (kontakt z nauczycielami przyrody).

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!!!

Regulamin konkursu

 

Karta zgłoszeniowa

 

 

Kliknij, aby powiększyć!

 

 

Konkurs fotograficzny „SKARBY JESIENI”

 

Konkurs trwał do 20.11.2014r.

Organizatorem konkursu była pani Anna Kożuchowska.

Wzięło w nim udział 10 uczniów z klas IV – VI.

 

Wyniki

 

I miejsce                   Olaf Spinek IV c

II miejsce                  Nikola Grzegrzułka VI d i Natalia Mikołajczyk IV a

III miejsce                 Kinga Krystosik VI a, Kamila Kaczorowska VI a,

                                 Janek Dawid V d

Udział                       Marta Szymańmska V a, Monika Gostkowska VI d,
                                 Ewa Grabowska VI a, Magda Lasoń V d

 

Prezentacja konkursowa

 

 

 

Kliknij, aby powiększyć!

Wycieczka edukacyjna „SIEMIANÓWKA”

Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły (Aleksandra i Dominika Romanik IV c, Klaudia Borawska, Julia Krupa, Natalia Najgrodzka, Izabela Pazik, Martyna Sasinowska, Julia Sówka, Roksana Zając z VI c) wraz z opiekunem p. Anną Kożuchowską uczestniczyli w wyprawie historyczno-przyrodniczej "SIEMIANÓWKA III - Przyroda i kultura wschodniego pogranicza Polski". Wycieczka odbyła się 10 października 2014r., a jej organizatorem było Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim. Część historyczna wyprawy prowadziła przez Strękową Górę k. Wizny i Tykocin. Strękowa Góra to miejsce poświęcone bohaterstwu polskich żołnierzy-obrońców odcinka „Wizna”, walczących pod dowództwem kapitana Władysława Raginisa z siłami niemieckimi generała Heinza Guderiana. Bitwa rozegrała się we wrześniu 1939r. i określana jest mianem Polskich Termopil. W czasie pobytu w Tykocinie zwiedziliśmy kościół p.w. Św. Trójcy oraz muzeum w synagodze. Dzięki opowieściom p. Hanny Chromińskiej poznaliśmy ciekawe fakty z historii Podlasia.

Druga część naszej wyprawy to wizyta w obozie ornitologicznym w pobliżu Zalewu Siemianówka. Obóz jest organizowany od 2002 roku po to, by dowiedzieć się, jakie gatunki ptaków bytują w okolicach zbiornika i jakie migrują tamtędy w drodze do swoich zimowisk. W czasie terenowych zajęć poznaliśmy poszczególne etapy pracy ornitologów – obchód sieci, transport, rozpoznawanie i opisywanie ptaków oraz zakładanie obrączek. Tego dnia w sieci ornitologiczne wpadły m.in. gile, rudziki, bogatki. Najwięcej emocji dostarczyło uczestnikom wyprawy wypuszczanie zaobrączkowanych ptaków na wolność.

Pogoda oraz piękno przyrody Podlasia sprawiły, że ten dzień obfitował w ciekawe doświadczenia. Dziękujemy Dyrektor Szkoły Dorocie Ziemczyk za możliwość uczestniczenia w wyjeździe, który okazał się dla nas praktyczną lekcją historii i przyrody.

Uczestnicy wyprawy

siemianowka14 (1) siemianowka14 (2) siemianowka14 (3) siemianowka14 (4) siemianowka14 (5) siemianowka14 (6) siemianowka14 (7) siemianowka14 (8) siemianowka14 (9) siemianowka14 (10)

 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS „ODKRYWCY KOSMOSU”

 

    4 osobowy zespół uczennic (Karolina Matys i Dominika Szymańska z VI d oraz Marta Szymańska i Zuzanna Kłosińska z IV a) pod kierunkiem p. Anny Kożuchowskiej przystąpił do ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez KANAŁ NATIONANAL GEOGRAPHIC CHANNEL POLSKA. Uczennice stworzyły własny projekt Układu Słonecznego, a efekty swojej pracy przedstawiły w postaci pliku wideo, który został umieszczony na stronie internetowej organizatora konkursu. Nasza szkoła znalazła się wśród 271 szkół z całej Polski i była jedną z 22 z województwa mazowieckiego, które uczestniczyły w konkursie. 26 czerwca do szkoły zostały przysłane dyplomy potwierdzające udział naszych uczennic w konkursie.

 

 

 

Wyniki szkolnego konkursu fotograficznego
„ZJAWISKA PRZYRODNICZE”

 

Konkurs trwał od 15.05.14r. do 12.06.14r.
Wzięło w nim udział 16 uczniów z klas IV – VI.

Organizatorem konkursu była pani Anna Kożuchowska.

 

 

KATEGORIA „ZWIERZĘTA”

I miejsce – Julia Nietubyć VI b  i  Paulina Wileńska VI c

II miejsce – Jakub Łukasiak VI c

wyróżnienie – Marta Szymańska IV a

 

 

KATEGORIA „NIEBO”

I miejsce – Ola Gałązka V b  i  Anna Sławińska VI c

II miejsce – Karolina Marcinkiewicz V b

wyróżnienie – Anna Brejnak VI d,  Magda Lasoń IV d,  Wiktoria Kulesza VI c

 

 

KATEGORIA „WODA”

I miejsce – Dominika Szymańska VI d

II miejsce – Julia Lipska V b

wyróżnienie – Daria Żach VI c,  Anita Zalewska VI b

 

Pobierz prezentację!

 

Zawsze jest dobry czas,
aby zrobić dobry uczynek!

Dobry uczynek to potrzeba, która płynie prosto z serca i nie oczekuje niczego w zamian.

    Dzień 19 maja obchodzony jest jako Dzień Dobrych Uczynków. Jest to akcja organizowana przez Fundację Ekologiczną Arka.  W tym roku akcja ruszyła po raz dziesiąty. Zgodnie
z założeniami ma to być święto społecznych, bezinteresownych działań, pod przewodnim hasłem: „dobre uczynki dla ludzi, zwierząt i środowiska”. Nasza placówka po raz pierwszy włączyła się w obchody tego wspaniałego święta. W szkole akcję zorganizowali członkowie koła przyrodniczego i harcerze z 29 DH Pogodni wraz z opiekunami p. Anną Kożuchowską i p. Grażyną Dudą. Tego dnia udaliśmy się do przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola nr 1. Gościliśmy w  2 grupach pięciolatków i sześciolatków, które mieszczą się w budynku „małej Jedynki”. Poprowadziliśmy zajęcia, w czasie których nasi młodsi koledzy i koleżanki wykazali się świetną orientacją dotyczącą właściwych zachowań względem innych ludzi oraz środowiska przyrodniczego.
Każdy przedszkolak wpisał swoje imię do KSIĘGI DOBRYCH UCZYNKÓW, a na koniec otrzymał słodką niespodziankę.
    Następnie harcerze udali się do Urzędu Miasta, aby złożyć życzenia z okazji Dnia Dobrych Uczynków. Również częstowali ciasteczkami napotkanych przechodniów, którzy reagowali ze zdziwieniem ale i z sympatią. Od środy 21 maja chętni uczniowie klas IV – VI mieli możliwość wpisania się do KSIĘGI DOBRYCH UCZYNKÓW.
   
Kto chciałby jeszcze dokonać wpisu do Księgi, niech skontaktuje się z p. Anną Kożuchowską.

Pomagajmy komu możemy i najlepiej jak potrafimy. Liczy się każdy gest lub miłe słowo. Spontaniczna i bezinteresowna dobroć zawsze będzie pozytywnie odebrana.

Pamiętajmy, że dobre uczynki możemy spełniać przez cały rok.

Przejdź do Galerii, aby obejrzeć zdjęcia!

 

„TRZYMAJ FORMĘ!”

 

    Nasza szkoła bierze udział w wielu ogólnopolskich programach profilaktycznych. Jednym z nich jest program „Trzymaj Formę!”. Hasło tegorocznej edycji programu brzmi „Trzymaj formę! – bądź aktywny!”. 14 maja muzyczne środy wzbogaciły się o nową formę aktywności fizycznej. Wszyscy chętni uczniowie mogli wziąć udział w nauce tańca integracyjnego „Belgijka”. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, czego dowodem była duża ilość tancerzy na każdej przerwie.

    Ponadto chętni uczniowie z klasy V a, VI  c i VI d wzięli udział w mini projekcie „Trzymaj formę z Jedynką”. Uczniowie stworzyli kilkuosobowe grupy, które w określonym terminie miały do wykonania zadania dotyczące tematyki zdrowego stylu życia. Uczestnicy projektu układali wiersze, w których zachęcali do uprawiania wybranej dyscypliny sportowej. Projektowali zakładki do książek, które przedstawiały witaminy oraz ich wpływ na organizm człowieka. Uczniowie również tworzyli rebusy oraz wykonali prezentację multimedialną, w której proponują zestaw ćwiczeń fizycznych dla uczniów.

 

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji multimedialnych.

 

Zestaw ćwiczeń - Grupa Ananas TV

Zestaw ćwiczeń - Grupa Wybuchowe Granaty

Zestaw ćwiczeń - Grupa Soczyste Malinki

Zestaw ćwiczeń - Grupa Soczyste Jabłuszka

Zestaw ćwiczeń - Grupa Owocówki

Zestaw ćwiczeń - Grupa Odlotowe Truskawki

Zestaw ćwiczeń - Grupa Kwaśne Cytryny

 

 

 

 

trzymaj_forme14 (1) trzymaj_forme14 (2) trzymaj_forme14 (3) trzymaj_forme14 (4) trzymaj_forme14 (5) trzymaj_forme14 (6) trzymaj_forme14 (7)

 

 

Wyniki konkursu „EKOCUDAK”

 

    Z okazji Dnia Ziemi ogłoszony został konkurs na zabawkę z surowców wtórnych. Celem konkursu było uwrażliwienie uczniów na ważny problem, jakim jest segregacja odpadów. Zgłoszono 11 prac. Ich autorzy wykorzystali różne surowce wtórne m.in. plastikowe butelki i nakrętki, kartonowe pudełka, pudełka po jogurtach i mleku, folię spożywczą itp. Wszystkie eko-zabawki są przepiękne.

 

UCZNIOM GRATULUJEMY FANTAZJI!

 

Wyniki przedstawiają się następująco:

 

Kategoria  - ROBOT

I miejsce –      Julia Minga i Paulina Wileńska VI c

II miejsce –     Julia Buczyńska V b

                        Roksana Zając V c

III miejsce –    Daria Żach VI c

 

  

Kategoria  - POJAZDY

I miejsce –      Paweł Brzostek VI a

II miejsce –     Patrycja Grabowska VI d

 

Kategoria - ZABAWKA

I miejsce –      Wiktoria Baranowska VI a

II miejsce –     Aleksandra Piersza VI a

III miejsce  -    Marysia Kowalska IV b

                        Oliwia Gromek VI a

 

a1.Ola Piersza VIa a2.Ola Piersza VIa aDaria Żach VIc aGrzywka z Włoch aJulia Buczyńska Vb aJulia Minga Paulina Wileńska VIc aMarysia Kowalska IVb aOliwia Gromek VIa aPatrycja Grabowska VId aPaweł Brzostek VIa aWiktoria Baranowska VIa

 

 

organizator Anna Kożuchowska

 

Wyniki szkolnego konkursu fotograficznego


„
WITAJ WIOSNO!”

 

    Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim  udział 15 uczniów z klas IV – VI, którzy łącznie dostarczyli 110 zdjęć! Przy ocenie fotografii  wzięto pod uwagę: zgodność
z tematyką, wartość artystyczną i estetyczną.

 

Oto wyniki:

I miejsce –      Julia Skwierczyńska VI a

II miejsce –      Iza Pudełko IV b

Dominika Szymańska VI d

III miejsce –     Julia Nietubyć VI b

Natalia Uszyńska VI b

Wyróżnienia – Marta Szymańska IV a

Michalina Żarnawska VI a

Marta Nowacka VI d

Do konkursu przystąpili również:

Maja Brzostek V a

Julia Lipska V b

Mateusz Wróblewski V c

Paweł Brzostek VI a

Marysia Grocholska VI b

Anita Zalewska VI b

Karolina Matys VI d             

 

    Wszystkie zdjęcia wyróżniały się ciekawą kompozycją i kadrowaniem. Młodzi fotografowie zostali nagrodzeni podczas apelu z okazji Dnia Ziemi. Po dwie wybrane fotografie każdego uczestnika konkursu można obejrzeć w prezentacji multimedialnej.

 

POBIERZ PREZENTACJĘ!

 

WSZYSTKIM GRATULUJEMY!

 

organizator Anna Kożuchowska

 

ZBIÓRKA MAKULATURY

 

    W bieżącym roku szkolnym została przeprowadzona X edycja Konkursu zbiórki makulatury w szkołach i przedszkolach Województwa Mazowieckiego. W ubiegłym roku nasza szkoła przystąpiła do tego konkursu po raz pierwszy, zresztą jako jedyna szkoła z miasta.

    W tym roku postanowiliśmy powtórzyć nasz udział. Chcieliśmy, aby uczniowie naszej szkoły działali ekologicznie, a poprzez zbieranie makulatury pamiętali o ochronie drzew, lasów i całej przyrody. Aby byli świadomi, że wielu surowców nie powinno się wyrzucać na śmietnik, bo można je wykorzystać ponownie. Przypomnieliśmy o idei segregacji odpadów i ich recyklingu.

    Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem gromadzili, a następnie przynosili do szkoły lub oddawali do skupu duże ilości makulatury. Wspólnymi siłami pobiliśmy zeszłoroczny wynik. Zebraliśmy 4850 kg  tego surowca. Mamy nadzieję na wyższe niż w ubiegłym roku miejsce w klasyfikacji wojewódzkiej.

 

Oto wyniki zbiórki:

 

Wyniki zbiórki makulatury:

 

Najlepsze wyniki w zbieraniu makulatury w Dużej Szkole uzyskali:

 

I.          Dawid Jan                           IVd                  250 kg

II.         Lipski Tomasz                    VIa                  168 kg

III.        Brzostek Paweł                  VIa                  132 kg

 

            Brzostek Marta                     IVa                  125 kg

            Kaczorowska Kamila           Va                   120 kg

            Sołowińska Maja                  Vb                   102 kg

            Kuczyńska Anna                  IVd                  101 kg

            Millak Julia                            VIa                  100 kg

            Han Bartosz                         Vd                   83 kg

            Brzostek Maja                      Va                   76 kg

            Piórkowski Jakub                 Va                   73 kg

            Zadroga Izabela                   Va                   70 kg

            Sienicka Angelika                Vd                   42 kg

            Pakieła Mateusz                  Vd                   42 kg

            Kowalska Maria                   IVb                  34 kg

            Tułowiecka Julia                  Vb                   33 kg

            Gordziejczyk Dawid            Vd                   31 kg

            Najgrodzki Mateusz            IVc                  30 kg

 

Osób zbierających było znacznie więcej. Wszyscy zbieracze przyczynili się do wspólnego wysokiego wyniku.

 

Podziękowania dla wszystkich zbieraczy!

 

Opiekun akcji

Agnieszka Tułowiecka

    Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Co roku jest wybierany temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego. Obchody Światowego Dnia Zdrowia stwarzają możliwość podjęcia wielu działań, które mogą prowadzić do lepszego zdrowia.

    W naszej szkole również odbyły się obchody Światowego Dnia Zdrowia. Ich inicjatorem była pani Anna Kożuchowska. W działania włączyły się również panie Marzena Świedzińska i Grażyna Duda.

    W poniedziałek 7 kwietnia w sali nr 1 działał „Kącik zdrowia”. Chętni uczniowie mogli poznać swój wskaźnik masy ciała BMI oraz zmierzono im ciśnienie krwi. Każdy odważny uczeń w nagrodę otrzymał zdrową przekąskę (jogurt lub jabłko). Akcja zakończyła się sukcesem. Badaniom poddało się 104 uczniów. 80% przebadanych uczniów ma prawidłową wagę ciała.

    W tym dniu, pani Marzena Świedzińska na zajęciach wychowania fizycznego
w klasie VI a i VI b przeprowadziła ćwiczenia przy muzyce. Ponadto u wybranych uczennic pani Świedzińska zmierzyła ciśnienie krwi przed i po wysiłku fizycznym. Taki rodzaj aktywności spodobał się uczennicom.

    W ramach szkolnych obchodów Światowego Dnia Zdrowia, 11 kwietnia został przeprowadzony konkurs wiedzy o zdrowiu. Przystąpiło do niego 15 uczniów. Wśród ochotników znaleźli się uczniowie z klas: VI a, VI c, VI d, V a, V c i V d.

    Szkolnym mistrzem wiedzy o zdrowiu została Marta Nowacka VI d uzyskując 32,5pkt. Tytuł wicemistrza otrzymuje Julia Millak VI a zdobywając 31,5pkt. III miejsce zdobyły ex aequo Aleksandra Piersza VI a i Julia Minga VI c. Uczennice uzyskały 29,5pkt.

    Gratulujemy wiedzy! Nagrody zwycięzcom szkolnego konkursu o zdrowiu zostaną wręczone podczas apelu z okazji Dnia Ziemi.

    Szkolne obchody Światowego Dnia Zdrowia zostały przeprowadzone w ramach programu profilaktycznego „Trzymaj formę!”, którego uczestnikiem jest nasza szkoła.

    O własne zdrowie należy dbać każdego dnia. Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu się oraz aktywnym wypoczynku na świeżym powietrzu.

 Anna Kożuchowska

 

LISTY DLA ZIEMI

    „Listy dla Ziemi” to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana w 2013 roku przez Fundację Ekologiczną „Arka” z Bielska Białej. Jej głównym celem jest edukacja ekologiczna prowadzona w atrakcyjnej i angażującej formie oraz podejmowanie ważnych i aktualnych problemów dotyczących środowiska. Pierwsza edycja dotyczyła segregowania odpadów i recyklingu. W gronie uczestników akcji Listy dla Ziemi 2014  znalazło się nasze miasto Ostrów Mazowiecka.

    Akcja pisania listów trwa od 15 do 30 kwietnia. W tych dniach uczniowie naszej szkoły napiszą listy na wykonanym z makulatury papierze. W tym roku tematem programu jest palenie śmieci w piecach domowych oraz problematyka niskiej emisji. Pisanie listów odbędzie się pod hasłem „Czyste powietrze – zdrowy człowiek”.

    Po zredagowaniu listów dzieci przekazują je osobom dorosłym (np. rodzicom, dziadkom, prawnym opiekunom). Po przeczytaniu listów rodzina wspólnie zastanawia się, jakie działania ekologiczne może zrobić w swoim domu czy w swojej okolicy. W czasie realizacji postanowień można robić zdjęcia czy napisać reportaż. Relacje można przesłać do fundacji Ekologicznej Arka i zostaną one opublikowane na profilu na Facebook   www.facebook.com/listydlaziemi. Wybrane relacje zostaną zaprezentowane na licznych wystawach w całej Polsce.

    W ramach akcji odbędzie się konkurs na Najpiękniejszy list dla Ziemi. Wyłoniony w szkolnym etapie list, weźmie udział w ogólnopolskim konkursie. Składa się on  z dwóch etapów. W pierwszym, spośród wszystkich nadesłanych przez szkoły listów jury wybierze te, które zostaną zakwalifikowane do finałowego głosowania. W etapie drugim (finałowym) w specjalnej konkursowej aplikacji na stronie Listów dla Ziemi na portalu Facebook zostanie przeprowadzone głosowanie internautów, którzy wybiorą najpiękniejszy ich zdaniem list. Wyboru najpiękniejszego listu dokona także specjalne jury konkursowe. Na zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody m.in. tablety, aparaty fotograficzne, albumy przyrodnicze, komputerowe programy edukacyjne.

ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W AKCJI!!!

nauczyciele przyrody
 

 

Wyniki szkolnego konkursu fotograficznego „UROKI ZIMY”

 

    Na konkurs wpłynęło 39 zdjęć wykonanych przez 7 uczniów. Do konkursu przystąpili:

 

-  Julia Skwierczyńska VI a

-  Paweł Brzostek VI a

-  Julia Nietubyć VI b

-  Anita Zalewska VI b

-  Anna Sławińska VI c

-  Marta Nowacka VI d

-  Iza Zadroga Va.

 

    Wszyscy uczestnicy wykazali się wrażliwością na piękno przyrody, a za pomocą „oka obiektywu” przedstawili uroki zimy. Prace były interesujące. Wybór najlepszych zdjęć okazał się trudnym zadaniem. Organizator konkursu pani Anna Kożuchowska postanowiła wyróżnić wszystkich młodych fotografów. Uczniowie otrzymali upominki podczas szkolnej imprezy „Mam Talent”.

 

ZAPRASZAMY do udziału w kolejnych konkursach fotograficznych!

Anita Zalewska VIb

 

Anita Zalewska VIb

 

Anna Sławińska VIc

 

Anna Sławińska VIc

 

Iza Zadroga Va

 

Julia Skwierczyńska VIa

 

Julia Skwierczyńska VIa

 

Marta Nowacka VId

 

Paweł Brzostek VIa

 

Julia Nietubyć VIb

 

Julia Nietubyć VIb

 

 

 

KONKURS FOTOGRAFICZNY
”PTAKI W KRAJOBRAZIE JESIENNO-ZIMOWYM”

 

    Taki tytuł nosił powiatowy konkurs ogłoszony w grudniu 2013r. przez Stowarzyszenie LUDZIE Z PASJĄ. Wśród 49 zgłoszonych zdjęć znalazły się prace naszych uczennic. Autorkami fotografii były: Julia Nietubyć i Anita Zalewska z klasy VI b, Anna Sławińska z VI c oraz Marta Nowacka z klasy VI d. Indywidualnie własne zdjęcie wysłała również Aleksandra Gałązka z klasy V b. 20 marca 2014 r. w sali konferencyjnej Starostwa ogłoszono wyniki konkursu. Zdjęcia oceniło jury w składzie: Paweł Cieśluk, Tomasz Jagiełło i Jerzy Bauer. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych prac znalazły się fotografie 3 uczennic naszej szkoły. IV miejsce zdobyła fotografia Aleksandry Gałązki pt. „Jezioro łabędzie w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym”. Natomiast wśród wyróżnionych znalazły się zdjęcia Julii Nietubyć „Piesze wędrówki” oraz Anny Sławińskiej „Zimowa kąpiel”.

    Autorzy nagrodzonych i wyróżnionych prac otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Powiat Ostrowski, Bank Spółdzielczy w Ostrowi Maz., Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych, Narwiański Park Narodowy, Kampinoski Park Narodowy, Towarzystwo Przyrodnicze BOCIAN i Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

 

GRATULUJEMY NAGRODZONYM!

Życzymy dalszych sukcesów w fotografowaniu przyrody.

 

„Zimowa kąpiel” Anna Sławińska

 

„Piesze wędrówki” Julia Nietubyć

 


© SP1