INFORMATOR
Pierwszaczki uczyły się jak dbać o swoje ząbki
W maju uczniowie klas Ia, Ib i Ic przystąpili do realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Stomatologicznej „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” przygotowanego przez Instytut Blend-a-med Oral-B
Parę słów o programie:
Wiek 6-7 lat to najlepszy czas, aby pomóc dzieciom wykształcić towarzyszące im już przez całe życie pozytywne nawyki dbania o higienę. „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” powstał, aby zaangażować dzieci w zajęcia, podczas których zdobędą wiedzę na temat higieny jamy ustnej, sposobów i częstotliwości prawidłowego szczotkowania zębów oraz nawyk systematycznych wizyt stomatologicznych.
Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak ważne jest dbanie o stan zębów już od najmłodszych lat. Uczniowie korzystali ze specjalnie przygotowanych materiałów edukacyjnych: prezentacji, filmów, przewodników oraz arkuszy ćwiczeń. Do realizacji programu włączyli się również rodzice. Uczniowie wzięli też udział w konkursie plastycznym.
Realizatorzy programu: J. Krzyżak, K. Brzostek, B. Sochocka-Lipska, E. Polak, M. Lewocz
Koordynator programu: K. Brzostek
Niebawem rozpoczną się wakacje, czas odpoczynku i beztroskiej zabawy. Należy jednak pamiętać, że dzieci mogą spotkać się w tym czasie z różnymi zagrożeniami i niebezpiecznymi sytuacjami. O tym, jak bezpiecznie spędzić wakacje i na co zwracać szczególną uwagę, mówił na spotkaniu z uczniami naszej szkoły przedstawiciel Powiatowej Komendy Policji w Ostrowi Mazowieckiej, p. Ł. Kuliś.
Pogadanki z policją oraz udział w ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne wakacje.pl” wpisują się w prowadzone regularnie działania edukacyjno-profilaktyczne szkoły ,mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.
„Wakacje zdrowe i bezpieczne, to wakacje bajeczne!”
"Na pograniczu chemii i fizyki”
04.06.2019r. został zrealizowany projekt gimnazjalny - pokaz doświadczeń chemicznych pt.: „Na pograniczu chemii i fizyki”, przygotowany przez uczennice klasy IIId gim.: Roksanę Ruszkowską, Aleksandrę Litwę i Joannę Gołąbek, pod kierunkiem Pani mgr Agnieszki Mateusiak.
W pokazie zostały zaprezentowane następujące doświadczenia: wykrywanie dwutlenku węgla, magiczny palec, wykrywanie skrobi, chemiczne jojo, pasta dla słonia, zegar jodowy, ciecz nienewtonowska.
W wydarzeniu wzięły udział poniższe klasy wraz z opiekunami:
- klasa 4a razem z p. A. Kożuchowską
- klasa 4b i 4c z p. K. Krupińską oraz p. A. Kożuchowską
- klasa 4d i 4e wspólnie z p. K. Brzostek i p. R. Suchodolskim.
W jednym z pokazów uczestniczyła dyrektor szkoły - Pani mgr Ewa Subda.
Wszyscy z zaciekawieniem słuchali i oglądali prezentowane doświadczenia oraz aktywnie uczestniczyli w zajęciach.
Autor: Joanna Gołąbek
24 maja w Zespole Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się XVIII edycja Konkursu wiedzy o samorządzie terytorialnym i historii Ziemi Ostrowskiej zorganizowanego pod patronatem Starosty powiatu ostrowskiego. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. W kategorii gimnazjum I miejsce zajął nasz uczeń Mateusz Kosowski z klasy III b gimnazjum . Gratulujemy!!!
M. Borowa
10 maja 2019 r. uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczyli w zajęciach na temat bezpieczeństwa zorganizowanych przez jednego z rodziców naszych uczniów oraz firmę Wedel.
Zajęcia składały się z czterech części tematycznych. Pierwsze to spotkanie z ratownikami medycznymi. Dzieci miały możliwość obejrzenia karetki, a nawet przejechania się nią na sygnale, co było niezwykle ekscytujące. Z uwagą słuchały też, w jaki sposób zespół karetki udziela pierwszej pomocy i jak transportuje chorych.
Druga część zajęć odbyła się na dziedzińcu szkolnym. Prowadził ją pan policjant, a polegała na przejechaniu rowerem specjalnie do tego ustawionego toru przeszkód. Wszyscy czwartoklasiści poradzili sobie znakomicie, a w nagrodę otrzymali elementy odblaskowe zwiększające bezpieczeństwo.
Następne było spotkanie z pracowniczką Wydziału Ruchu Drogowego Policji, która przypomniała uczniom zasady poruszania się na drodze, ale także te, dotyczące bezpieczeństwa w szkole i w domu.
Ostatnie zajęcia poprowadził strażak, który także opowiadał dzieciom, jak zachować się w przypadku pożaru, ale przede wszystkim, jak nie dopuścić do sytuacji zagrożenia.
Podczas wszystkich spotkań uczniowie wielokrotnie mogli przypomnieć sobie informacje na temat numerów alarmowych oraz zasad, jak prawidłowo reagować w sytuacji zagrożenia. Zajęcia były bardzo ciekawe i potrzebne, a dodatkową atrakcją były słodycze przygotowane oczywiście przez firmę Wedel.
M. Borowa
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja
W tym roku szkolnym z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowaliśmy dwudniowe świętowanie. W poniedziałek 6 maja odbyła się uroczysta akademia dla klas młodszych, a we wtorek 7 maja rozpoczęliśmy od happeningu na dziedzińcu szkoły, podczas którego uczniowie ubrani w białe i czerwone koszulki utworzyli flagę narodową. Następnie przedstawiciele SU w poszczególnych klasach przeprowadzili lekcje historii, w trakcie których zaprezentowali pokazy multimedialne przybliżające okoliczności powstania i twórców Konstytucji z 3 maja 1791 roku oraz jej najważniejsze zapisy. Podczas przerw zorganizowaliśmy koncert pieśni patriotycznych nawiązujących do tego doniosłego wydarzenia.
Samorząd Uczniowski SP1
Konstytucja 3 Maja
Dnia 6 maja 2019r. klasa III a przygotowała montaż słowno-muzyczny poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. W apelu wzięli udział uczniowie klas I-IV. Uczniowie przypomnieli swoim kolegom i koleżankom, czym jest konstytucja oraz dlaczego jej uchwalenie 3 maja 1791r. było tak ważnym wydarzeniem dla naszego kraju.
Po występie małych artystów, Dyrekcja Szkoły wręczyła nagrody wyróżnionym uczniom za aktywny udział w akcjach oraz konkursach, które odbyły się w naszej szkole w ostatnim czasie, czyli w konkursie plastycznym dla klas I Owoce i warzywa, Konkurs SKO „Ekologiczna skarbonka”, plastyczny dla klas I Nie pal przy mnie, proszę! ,dyplomy i nagrody za udział w akcji Zbiórka makulatury i butelek plastikowych Pet, dyplomy za aktywny udział w akcji „Zbiórka darów dla bezdomnych z ośrodka w Czerwonym Borze”. Upominki wręczyła również uczniom Agnieszka Tułowiecka za udział w akcji zbiórki makulatury, butelek Pet i baterii.
Dekorację sali wykonały Panie z biblioteki szkolnej.
Katarzyna Sitek
IX
Ogólnopolski Pijarski Konkurs Gramatyczny
im. o. Onufrego Kopczyńskiego
Od kilku lat nasi uczniowie biorą udział w konkursie gramatycznym organizowanym przez Fundację Krąg Przyjaciół Dziecka i Szkołę Podstawową Zakonu Pijarów im. o. Onufrego Kopczyńskiego. 16 marca br. odbył się finał tego konkursu. Uczestniczyło w nim ponad 160 uczniów z całego kraju. Z naszej szkoły do finału zakwalifikowały się uczennice klas gimnazjalnych: Iza Malec, Paulina Golińska i Marta Brzostek z IIId, Ada Zecer, Zuzanna Kłosińska i Wiktoria Dzikowska z IIIc oraz Jakub Tułowiecki z Va.
Dnia 13.02.2019r. MDK w Ostrowi Mazowieckiej zorganizował warsztaty ludowe dla uczniów naszej szkoły. Celem warsztatów było zachęcenie młodzieży do aktywnego udziału w zajęciach tańca ludowego, ponieważ trwa nabór do młodzieżowego zespołu ludowego „FOLKLORYSTYCZNI”. Warsztaty poprowadził Piotr Skawski- tancerz i instruktor Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego WARSZAWIANKA, akompaniował na akordeonie Andrzej Grzybowski. Więcej informacji znajdziecie na stronie MDK.
Danuta Brzostek
XLII Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”
Turniej ma na celu popularyzację wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Organizatorem OTWP jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
W dniu 20.02.2019r. odbył się miejski etap OTWP, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1. W Turnieju uczestniczyli przedstawiciele ostrowskich szkół w dwóch kategoriach wiekowych klasy I-VI i klasy VII -VIII oraz III gimnazjum
Po rozwiązaniu pytań testowych wyłoniono zwycięzców ,którzy będą reprezentować miasto na eliminacjach powiatowych. Zwycięzcy zostali nagrodzeni przez Dyrekcję SP 1 oraz Urząd Miasta Ostrowi Mazowieckiej.
Kategoria wiekowa klasy I-VI
1 miejsce Karol Figat SP1
2 miejsce Albert Bartnik SP3
3 miejsce Jakub Bloch SP4
Kategoria wiekowa klasy VII-VIII i III gimnazjum
1 miejsce Natalia Mikołajczyk SP 1
2 miejsce Karol Ryszewski SP 1
3 miejsce Mateusz Ambroziak SP 4
Gratulujemy !
Danuta Brzostek
„Hej, żeglujże żeglarzu…” - koncert muzyki szanty
„Pozdrowione bądźcie morza, oceany i lądy,
Których blady rozpieszczacie świt ”
14 lutego br., w ten walentynkowy, radosny dzień dzieci klas I-III oraz uczniowie klas IV-V uczestniczyli w koncercie szantowym. Była to fascynująca, muzyczna podróż po morzach i oceanach, w jaką zabrał miłośników szant i muzyki żeglarskiej duet Łódzkiej Agencji Artystycznej „Wirtuoz”. W czasie muzycznego rejsu uczniowie mieli okazję poznać piosenki śpiewane przez żeglarzy w czasie swoich morskich podróży oraz pogłębić swoją wiedzę nt. instrumentów muzycznych. Przy muzyce szanty, która jest prosta, piękna i czysta, jednocząca świat przyrody i energii wszyscy bawili się wspaniale. Melodyjne piosenki oraz przeprowadzone konkursy sprawiły, że udział w koncercie był fascynującą przygodą ,nauką i zabawą. W tym dniu wręczono również nagrody SKO-wiczom - laureatom konkursu SKO pt. „Bezpieczne zabawy i sporty zimowe z żyrafką „Lokatką”.
Oto wyniki konkursu:
W kat. kl. IV-V
I miejsce: Anna Zalewska kl. IVA i Jakub Tułowiecki kl.VA
II miejsce :Lena Wiśniewska kl.VE i Paweł Rudziński kl.VA
III miejsce :Mateusz Figat kl.VE
Wyróżnienia zdobyli: Gabriela Bogucka kl.VE i Sandra Przybysz kl. IVD
W kat. kl. I-III
I miejsce: Julia Rychlik kl. IID
II miejsce :Aleksander Boćkowski kl. I C
III miejsce :Wioletta Podbielska i Klaudia Przybysz z kl. IIB
Gratulujemy zwycięzcom!
Joanna Krzyżak
25 stycznia ,na zakończenie pierwszego semestru, w budynku „małej jedynki” odbył się wspaniały bal karnawałowy. Mały Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami, zaprosił do zabawy wszystkich uczniów z klas I-III, zadbał o ciekawą dekorację holu szkolnego, o lubianą przez dzieci muzykę i nie zapomniał o konkursach i ciekawych zabawach z nagrodami. Największym powodzeniem w tym roku cieszył się spacer poprzebieranych dzieci po czerwonym dywanie. Wyjątkowa, filmowa atmosfera towarzyszyła dzieciom przez dłuższy czas. Zachęcone, samodzielnie śpiewały, odważnie trzymając mikrofon w ręku. To był dla nich niezapomniany wieczór. Wybrano Króla i Królową, tych co najdłużej wytrzymali na parkiecie. Zdobywcami koron okazali się Ania z kl. III i Szymon z kl. I., nagrodę pocieszenia otrzymała Natalia ,również z III klasy. Gratulujemy serdecznie!
Dzięki życzliwej współpracy z Rodzicami, w tym roku zorganizowano okazały darmowy bufet, do którego zaglądali chętnie wszyscy, by skosztować karnawałowych wypieków. Teraz wszyscy odpoczywamy, a na taki bal czekamy z utęsknieniem do następnego roku.
Mały Samorząd Uczniowski
Czarodziejskie moce warzyw i owoców
Uczniowie naszej szkoły z klas I-V uczestniczą w programie edukacyjnym „Program dla szkół –owoce i warzywa w szkole, mleko w szkole”. Celem tej unijnej inicjatywy jest propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci. Obejmuje ona rozdawanie owoców, warzyw i produktów mlecznych, a także specjalny program edukacyjny, dzięki któremu uczniowie poznają znaczenie odpowiedniego żywienia.
23 stycznia naszą szkołę odwiedziła prelegentka firmy SEBEX-dostawcy owoców i warzyw. Dzięki przeprowadzonej pogadance dzieci dowiedziały się ,że jednym ze sposobów na zdrowszy styl życia jest spożywanie owoców i warzyw oraz picie świeżo wyciskanych soków, które są bombą witaminową dla naszego organizmu . Podczas spotkania odbyła się również degustacja przepysznego soku marchwiowo-jabłkowego, która wypadła wyśmienicie, na co wskazuje załączona galeria… Smacznego!
„ Jedz warzywa i owoce, zyskasz przez to nowe moce!”
J. Krzyżak, D. Brzostek
Bezpieczne zachowania z sierżantem Polly…
Już za kilka dni będą ferie. To upragniony czas wypoczynku i zabawy. Nauczyciele oraz ostrowscy policjanci dokładają wszelkich starań, aby był to czas bezpieczny. Apelują o rozwagę, uczą jak postępować, by uniknąć zagrożeń, jakie mogą się pojawić w czasie zimowych zabaw na śniegu i lodzie.
17 i 21 stycznia odbyły się spotkania uczniów naszej szkoły z panem Ł. Kulisiem oraz dzielnicowymi. Policjanci przedstawili dzieciakom film edukacyjny o bezpieczeństwie w ruchu drogowym-,, Bezpieczne zachowania z sierżantem Polly” ,a także przypomnieli zasady bezpiecznego zachowania podczas zimy, w kontaktach z obcymi oraz reguły bezpiecznego korzystania z Internetu
Dzieciaki, pamiętajcie:
-
pod żadnym pozorem nie wchodźcie na lód, szczególnie na stawach, rzekach, jeziorach
-
nie zjeżdżajcie na sankach i nartach w miejscach położonych w bliskiej odległości dróg i innych ciągów komunikacyjnych
-
używajcie kasków podczas jazdy na nartach
-
dbajcie o prawidłowy ubiór, chroniący przed skutkami silnych mrozów
-
pamiętajcie o elementach odblaskowych - nie tylko poza miastem
-
zimą można się narazić na niebezpieczeństwo nie tylko podczas zabawy, ale nawet podczas spaceru. Zwróćcie uwagę na sople zwisające z dachów, które mogą się pojawiać nad Waszymi głowami!
-
bądźcie czujni, nie nawiązujcie kontaktów z nieznajomymi
-
o wszelkich niepokojących zdarzeniach informujcie nauczycieli i rodziców
-
w razie potrzeby dzwońcie po pomoc nr 112
i jeszcze …
Apel do rodziców!
Otoczcie Państwo swoje dzieci właściwą opieką, aby uchronić je przed przykrymi następstwami wszelkich ryzykownych zachowań.
Oprac. na podst. spotkania:
Pedagog K. Brzostek
Program edukacyjny „Akademia Bezpiecznego Puchatka”
Aby uwrażliwić dzieci i ich rodziców na najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem, we wrześniu wszystkie klasy I zostały zaproszone do udziału w X edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Program przygotowała firma Maspex oraz marka Puchatek - Organizator wraz z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i Metodykiem. Patronat honorowy objął Komendant Główny Policji.
Celem programu było uczenie dzieci bezpiecznych zachowań nie tylko na drodze, ale i w innych sferach ich aktywności: w domu, w szkole, w czasie zabawy ,na wycieczce czy w Internecie. Nauczycielki klas I: p. J. Krzyżak, p. B. Sochocka – Lipska i p. E. Polak przeprowadziły lekcje na temat bezpieczeństwa w oparciu o materiały edukacyjne przesłane drogą elektroniczną przez Organizatora Programu. Scenariusze lekcyjne wraz z pomocami dydaktycznymi i kartami prac dla uczniów oparte zostały na efektywnych metodach zapamiętywania i technikach koncentracji. Ponadto w listopadzie i w grudniu 2018r. odbył się Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa, podczas którego Pierwszoklasiści mogli sprawdzić i utrwalić swoją wiedzę .
Za udział w programie nasza szkoła otrzymała specjalny certyfikat, a uczniowie dyplomy potwierdzające zdobycie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa.
Koordynator programu- J. Krzyżak
Świąteczne spotkanie uczniów z klas II a i II c z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy
7 stycznia 2019 roku uczniowie klas IIa i IIc wraz z wychowawczyniami panią Anitą Pych i panią Alicją Wajszczyk zostali zaproszeni do MDK na przedstawienie pt. „Opowieść Wigilijna” przygotowane przez dorosłe osoby niepełnosprawne będące pod opieką Ośrodka Samopomocy Społecznej w naszym mieście.
Dzięki pani Agnieszce Krasinkiewicz, która była głównym reżyserem tego pięknego przedstawienia mogliśmy jeszcze raz przeżyć ten magiczny czas, jakim jest Boże Narodzenie. Wspaniali artyści z dużym zaangażowaniem i determinacją wczuli się w swoje role. Występ bardzo się wszystkim podobał i został nagrodzony gromkimi brawami.
Na zakończenie pani Alicja Wajszczyk w imieniu uczniów naszej szkoły serdecznie podziękowała za ten ciepły i pełen wzruszeń spektakl. Nasi uczniowie wręczyli aktorom oraz wszystkim podopiecznym własnoręcznie wykonane laurki z noworocznymi życzeniami. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem i pamiątkowym zdjęciem.
Tak miło spędzony czas na długo pozostanie w naszej pamięci.
W tym roku Pani Marzena Osiecka przygotowała jasełka, które wystawiliśmy w piątek 21 grudnia 2018r. Próby i przygotowania rozpoczęły się już od 29 Listopada we współpracy z Panią Katarzyną Trętowską . Dekoracje na tle których występowaliśmy, wykonała Pani Katarzyna Krupińska. W ubiegłym roku również wystawiliśmy jasełka, jednak w tym musieliśmy występować aż 3 razy jednego dnia. Przed pierwszym występem, który zaczynał się o 8:30 czuliśmy bardzo duży stres, podczas niego były małe wpadki, pomyłki, jednak staraliśmy się sobie pomagać, wspierać się nawzajem i podpowiadać, kto kiedy występuje lub od kogo trzeba wziąć mikrofon i z uśmiechem na twarzy daliśmy radę! W czasie przerwy odpoczywaliśmy, jedliśmy i bawiliśmy się! Razem wszyscy tańczyliśmy, śpiewaliśmy, żeby się trochę odstresować i po prostu powygłupiać. O 10:00 wystawialiśmy drugi raz, mimo, że niby już wszystko wiedzieliśmy i umieliśmy, to tuż przed występem czuć było napięcie. Na szczęście poszło nam lepiej niż wcześniej. Po następnej przerwie ,czyli o 12:00 miało zacząć się trzecie, najważniejsze wystąpienie dla nauczycieli i gości. Byliśmy pewni, że nam super wyjdzie, w ogóle się nie stresowaliśmy, bo byliśmy już wprawieni po 2 poprzednich występach. Skupiliśmy się i zaczęliśmy. Udało się! Wszystko nam poszło super i nawet się nie czuło zmęczenia, tym bardziej po ostatniej piosence, która sama w sobie była dynamiczna i do której wszyscy tańczyliśmy! Owacje i podziękowania sprawiły, że warto było włożyć tyle pracy w przedstawienie. W ten sposób rozpoczęliśmy przerwę świąteczną i wszyscy razem chcielibyśmy życzyć Wesołych Świąt!
Pozdrawiam
Lena Wiśniewska kl. V e
W środę 19 grudnia br. uczniowie kl.2c wraz z wychowawczynią p. Alicją Wajszczyk oraz katechetką p. Małgorzatą Ryszewską wprowadzili uczniów ,nauczycieli i zaproszonych gości w atmosferę świąt Bożego Narodzenia przedstawieniem pt. ,,Trzej Mędrcy i Chłopiec’’. Tytułowy Chłopiec na spotkanie z Dzieciątkiem Jezus przygotował swoje ulubione zabawki, którymi w trakcie wędrówki podzielił się z potrzebującymi. Dary miłości, które ofiarował, były najcenniejszymi dla Króla Królów. Wszystkim zebranym jasełka bardzo się podobały, czego wyrazem było wysłuchanie z wielką uwagą i zaangażowanie we wspólny śpiew kolęd i pastorałek.
I Ty możesz zostać św. Mikołajem
W grudniu, dzięki zaangażowaniu anonimowych darczyńców, wychowawców klas oraz wsparciu Rady Rodziców, Samorządów Uczniowskich, Szkolnego Klubu Unicef i Dyrekcji Szkoły, udało się przygotować świąteczne paczki dla 42 uczniów naszej szkoły.
Mam nadzieję, że przyniosły one dzieciakom radość i uśmiech, a młodym wolontariuszom przekonanie, że pomaganie jest fajne.
K .Brzostek, pedagog
20 listopada przypada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Przez kilka dni na szkolnym korytarzu udostępniona była gazetka poświęcona prawom dziecka. Odbyły się również dwa tematyczne konkursy.
Konkurs wiedzy przybrał zupełnie inną formę. Chętni uczniowie odpowiadali na pytania poprzez łatwy w obsłudze interfejs, na platformie edukacyjnej Kahoot. Wyobraźcie sobie jakiego refleksu, opanowania, skupienia oraz wiedzy wymagał od naszych uczniów tegoroczny quiz!
Wyniki konkursu :
I miejsce Antek Zdrojkowski 6a
II miejsce Filip Duda 6 a
III miejsce Agata Golińska 7c, Rafał Replin 6b, Piotr Szabłowski 7a
Na konkurs fotograficzny „Prawa Dziecka w obiektywie” wpłynęły 4 prace.
Wyniki konkursu:
I miejsce Blanka Dąbrowska 4b i Róża Kulesza 4b
II miejsce Jakub Tułowiecki 5a i Lena Wiśniewska 5e
Opiekę nad szkolnymi obchodami Dnia Praw Dziecka sprawowali: Grażyna Duda, Anna Kożuchowska, Łukasz Kuczyński.
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny pięknie odrobili przedświąteczną pracę domową. Przygotowali ponad 50 karteczek z najlepszymi życzeniami dla chorych dzieci. Warto podkreślić, że najwięcej kartek napisali najmłodsi uczniowie. Choć pismo drżące i literki czasem niekształtne, to życzenia cudne…Wszystkim serdecznie dziękujemy, także Rodzicom, pozdrawiamy gorąco.
K. Brzostek, pedagog
Pograli w południowym rejonie diecezji
W przede dniu Adwentu, w pierwszą sobotę grudnia, w południowym rejonie diecezji, gdzie gospodarzem była ostrowska parafia p.w. WNMP, na „starym” MOSiRze spotkały się parafialne drużyny, by zagrać w halową piłkę nożną. Na turniej dotarły wszystkie teamy ze swoimi opiekunami – duszpasterzami.
Zgodnie z regulaminem rozgrywek, zawody odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych: młodsi, tz. „Wróble” i nieco starsi – „Orły”. Grano na przemian, najpierw ci nieco mniejsi, a potem młodzież. Drużyny z Rząśnika, Broku, Małkini NSJ i Goworowa stanowiły dziecięcą grupę, natomiast Rząśnik, dwie parafie z Ostrowi Mazowieckiej WNMP oraz Chrystusa Dobrego Pasterza i Goworowa, tworzyły grupę młodych.
Jako pierwsi do boju wyszli piłkarze z Małkini i Rząśnika, gdzie po zaciętej walce, minimalnie 4:3 wygrali ci drudzy. Pozostałe dwie drużyny z tej grupy trampkarzy spotkały się jako kolejni w zawodach i podzieliły się bezbramkowym remisem, Goworowo – Brok 0:0. Rząśnik zwyciężając swój pierwszy mecz stanął przed dużą szansą na kolejny sukces, mając za rywala swych rówieśników z Goworowa. Nie zostawili najmniejszych złudzeń, kto jest lepszy tego dnia, i pewnie zwyciężyli 3:0. Z kolei Małkinia przegrała 1:3 z Brokiem, i juz niemal stało się wiadomym, jak będzie się przedstawiać tabela. O awans do finału diecezjalnych rozgrywek miało rozstrzygnąć bezpośrednie spotkanie między wcześniejszymi zwycięzcami, ale wpierw odbył się mecz o trzecie miejsce w tej grupie, w którym Goworowo uległo Małkini 0:4, zajmując ostatecznie czwarte miejsce. Finałowy mecz dał sukces i awans, dzieciakom z Rząśnika, gdzie pokonali swych kolegów z Broku 4:2.
W grupie juniorów rozgrywki rozpoczęły drużyny sąsiadujące w Ostrowi Mazowieckiej. Zawody obfitowały w spore emocje i mnóstwo zwrotnych akcji. Nie brakowało twardej, męskiej walki, ani młodzieńczych spięć. Zabrakło jedynie więcej bramek, i mecz się zakończył minimalnym zwycięstwem tych z pod patronatu Wniebowziętej, 1:0. Nie mniejsze emocje były w drugiej parze drużyn tej grupy, gdzie młodzi piłkarze z Rząśnika pokonali swych rówieśników z Goworowa 3:2. Na tyle pozytywne emocje i ambicje uruchomiły się chłopakom, że w kolejnym swym meczu mierząc się z CHDP, po zaciętej walce, wygrali z nimi 2:1. Ostrowscy „młodziacy” z WNMP mieli za rywala Goworowo, które pewnie ograli, aplikując im pięć goli i nie tracąc żadnego. Tu także stało się jasnym, że o zwycięstwo do finału diecezjalnych rozgrywek powalczą Rząśnik z Ostrowią Maz. WNMP. Jak przystało na godnych siebie rywali, bój był niezwykle zacięty, twardy, niemal „gryzienie parkietu”. Emocje pozytywne i negatywne udzielały się obydwu drużynom, ale dobrze czuwał nad tym sędzia, który temperował krewkie i porywcze charaktery młodzieńców, pozwalając niektórym odpocząć poza boiskiem, odsyłając ich na minutę przemyśleń i ostygnięcia gorącej głowy. Po ostatnim gwizdku wynik zabrzmiał 2:1 dla chłopaków z Rząśnika, którzy zapracowali sobie na ten sukces ambicją, wybieganiem i kolektywem boiskowym. Nie kryli swej ogromnej radości, i ze zwycięstwa z rywalem czy w grupie, ale też z awansu do finału. Ostatni mecz o honor rozegrała drużyna CHDP, która po wcześniejszych dwóch porażkach, chciała za wszelką cenę coś wygrać. Tym razem szczęście im dopisało i pewnie wygrali ze swymi rówieśnikami z Goworowa, wbijając im sześć goli i tracąc dwa. Dało im to trzecie pucharowe miejsce.
Sukcesy są ważne, awanse też, ale chyba najważniejsze i najbardziej potrzebne jest spotkanie człowieka z człowiekiem, gdzie można się sportowo skonfrontować, w tym samym duchu modlitwy i chrześcijańskiej postawy w imię Boże zgromadzić, tak po ludzku, jak kolega z kolegą porozmawiać, nie używając przy tym komputera czy komórki. Potrzebne są takie spotkania face to face, oko w oko, ramię przy ramieniu, serce przy sercu, tak po prostu młodzi z młodymi, dzieci z dziećmi, by w tym nader cywilizowanym świecie nie zapomnieć swojej mowy, nie zatracić żywego ludzkiego kontaktu i nie wyobcować się w świat wirtualny. Dobrze, że księża zechcieli przyjechać i potowarzyszyć swym podopiecznym, wspierając ich, dopingując ich i empatycznie dzielić ich emocje oraz uczucia.
ks. Jan
Żywność na paczki bożonarodzeniowe
Po raz kolejny młodzież ze Szkolnego Koła Caritas funkcjonująca przy ostrowskiej jedynce i zarazem przy parafii p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza, wsparta opieką starszych z „Odnowy w Duchu Świętym”, Kół: „Przyjaciół Radia”, „Różańcowych” czy też zaprzyjaźnionych ludzi dobrej woli, wzięła udział w dorocznej, bożonarodzeniowej zbiórce żywności. Ta ogólno diecezjalna akcja spod hasła „Tak, pomagam!” cieszy się wielką popularnością wśród młodych wolontariuszy, którzy chętnie i licznie angażują się w zbieranie produktów w wybranych sklepach leżących na terenie naszej parafii. Dobrze, że i dorośli, którym bliżej do Kościoła, a którzy też chcą poniekąd pragmatycznie ćwiczyć się w swojej wierze, towarzyszą wolontariuszom swoim życzliwym okiem. Jednak lwia część powodzenia tej akcji zawsze leży po stronie ofiarodawców, darczyńców, ludzi nie przechodzących obojętnie, którym pomaganie i dzielenie się, tym co kupują, sprawia moralną satysfakcję, daje radość z dobrze wypełnianej wiary w uczynkach miłosierdzia oraz pobożnie i ewangelicznie przeżywanego adwentu.
Wszystko to, co się czyni w zaangażowaniu tak wielu, pomaga wielu potrzebującym, o których niegdyś Chrystus powiedział, że takich zawsze mieć będziemy. Stąd też płynie sensowność pomagania i poświęcania się innym, by dać im choć namiastkę radości, że ktoś na święta pamiętał o nich i przygotował im paczkę na Boże narodzenie. Nie są to jakieś wielkie rzeczy, które być może są w sferze marzeń wielu, bo któż z nas nie marzy, ale zwykłe, żywnościowe produkty. Dane z serca dzielących się poprzez serce zbierających trafią do serc potrzebujących. Zwykła, prozaiczna czynność, idę do sklepu robiąc zakupy do własnego domu, dostrzegam wolontariuszy stojących w sklepie, którzy zachęcają mnie, bym się włączył w akcję caritas i podzielił się z potrzebującymi. Z serca dane cukier, mąka, olej, ryż, makaron, kasza, słodycze, konserwy, ciastka czy każdy inny produkt, układane w koszach, z sercem młodych ludzi w postaci paczek trafiają wprost do serc najbardziej ubogich.
„Tak, pomagam!” staje się, zatem, nie tylko pięknym, wzniosłym i wymownym hasłem, ale żywą miłością i praktycznym dopełnieniem Bożego nakazu. To „Tak” wyrażone w woli dzielenia się, poświęcenia się i zaangażowania się na rzecz innych daje zawsze rąbek uchylonego nieba i możliwość dostrzeżenia ewangelicznego biedaka spoczywającego na łonie Abrahama.
Dzięki życzliwości darczyńców młodzi wolontariusze mogą uczyć się empatycznego podejścia do tych, którzy są tacy sami, jak oni, tylko może mniej życiowo sytuowani i często zależni od różnych instytucji lokalnych, fundacji czy organizacji pożytku publicznego.
ks. Jan
Mieć serce to właściwa postawa chrześcijanina, i tym samym sercem się podzielić, pamiętając o chorych, zwłaszcza dzieciach, Jest to czyn iście heroiczny i pełen miłości. Stąd na progu rozpoczynającego sie adwentu, w jego pierwszą niedzielę, wiele osób z naszej wspólnoty p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza, włączyło się w diecezjalne dzieło Caritas „Bożonarodzeniowy Dar Serca”.
Ważne, że nie przechodzimy obojętnie, że los chorych dzieci nie jest nam indyferentny, że chcemy o najmniejszych, bezbronnych i naznaczonych cierpieniem pamiętać, wspierając ich w ich leczeniu, profilaktyce czy rehabilitacji. Każdy gest otwartości serca i przede wszystkim hojnej dłoni, to żywa miłość, to pragmatyczne ćwiczenie się w uczynkach miłosierdzia, to wreszcie odnajdywanie na nowo Chrystusa pośród nas.
Dzięki wielu empatycznie życzliwych, szczerych, otwartych oraz szczodrobliwych parafian, akcja miłosierdzia miała sens. Ludzie nie przeszli obojętnie i wrzucili do skarbonek, co mogli, i ile mogli. Czuwali nad tym młodzi wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas, działającego przy naszej parafii i szkolnej jedynce. Niektórzy z nich po raz pierwszy mieli okazję poczuć, jak to się kwestuje i daje się swój czas, zaangażowanie, a przede wszystkim serce.
Na serce chorych odpowiedziało serce dobrych i zdrowych parafian, którzy się włączyli w tegoroczne dzieło „Bożonarodzeniowy Dar Serca”. To swoista „dumka na dwa serca”, gdzie wrażliwe, współczujące i gorące serce jednych niesie pomoc i pocieszenie drugim.
Niegdyś Irena Santor śpiewała, że serce to najcudniejszy w życiu skarb, to czyjeś imię tak drogie, to w końcu szał i ogień, co splótł ziemię z niebem. I rzeczywiście, patrząc na tego typu „caritasowe” dzieła, niewątpliwie te słowa piosenki mają swe potwierdzenie. Jeśli wielu z nas nie miałoby w takiej chwili serca, nie czułoby, że trzeba pomóc, to każdy chory, bezbronny, a w szczególności najmniejsi, dzieci, zdani by byli na ślepy los być albo nie być. Na szczęście, ten najcudowniejszy skarb sam daje się odkryć i świeci blaskiem troski, współczucia oraz wsparcia groszem. Pod każdą, choćby najmniejszą darowaną ofiarą, kryje się czyjeś imię potrzebującego, które dla zmartwionych o swe pociechy rodziców jest niesamowicie drogie. Nie mniej drogie staje sie też dla darczyńców i wolontariuszy. Cierpienie jednych, jak palący i dokuczliwy ogień codzienności życia, staje się porywem miłości drugich, który pobudza ich do Bożego szaleństwa, by się włączyć w dar serca. W ten sposób to co niezwykłe z ziemskiego punktu widzenia łączy się z tym, co jest zwyczajnością nieba.
Słowa podzięki i uznania należą się ofiarodawcom, ale też i młodym z SKC, którzy uczą się w ten praktyczny sposób wrażliwości i troski o innych, bardziej potrzebujących. Boża akcja stała się dobrym szczebelkiem adwentowego schodzenia Jezusa do nas.
ks. Jan
3 grudnia 2018 r. klasy Vb i
Ve z wychowawczyniami - K. Brzostek
i D. Brzostek oraz opiekunami – wicedyrektorem - J. Krzyżak
i J. Jakubczyk odwiedziły pobliską Łomżę. Wycieczka była prezentem mikołajkowym
od rodziców dla swoich pociech. Nauczyciele – organizatorzy wycieczki zadbali o
to, aby uczniowie spędzili czas przyjemnie i pożytecznie.
Pierwszym punktem programu był udział uczniów w spektaklu teatralnym "Szewc Kopytko i Kaczor Kwak” opartym na motywach historii napisanej przez twórcę słynnego "Koziołka Matołka”, czyli Kornela Makuszyńskiego. Po obejrzeniu przedstawienia teatralnego, uczniowie udali się do Parku Trampolin. Kontrolowane szaleństwo trwało ponad godzinę. Wizyta w parku bardzo spodobała się wszystkim uczestnikom wycieczki. Natomiast miłośnicy papug mogli podziwiać te piękne, kolorowe ptaki w miejscowej papugarni. Zwierzęta zaskoczyły wszystkich siadając na ramionach, dłoniach, a nawet na głowach odważnych dzieciaków.
Wspólne świętowanie mikołajek na pięknym Podlasiu było świetną okazją do poznania tego terenu, jego atutów i atrakcji turystycznych.
Katarzyna Brzostek
Parafialny mikołaj dla najmłodszych
Gdyby zapytać dzieci, jaki święty jest wam najbliższy czy którego świętego kochacie najbardziej? – to na pewno wszystkie, no może prawie wszystkie, odpowiedziałyby, że św. Mikołaj. Tym bardziej teraz w okresie Adwentu i nieubłaganie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, gdzie liturgicznie, szóstego grudnia, wspominaliśmy świętego biskupa ze Smyrny.
Z jego hagiograficznego życiorysu wiemy, że był człowiekiem niezwykłej dobroci, szlachetnego serca i wielkiego miłosierdzia dla ubogich oraz potrzebujących. Echo tej dobroci i życzliwości brzmi po dzień dzisiejszy, i ma swoje praktyczne przełożenie. Nasz święty z wysokości niebios posyła swoich wysłanników, mikołajów do wielu miejsc i miejscowości, szczególnie do dzieci, którym zawsze przynosi jakieś upominki. A te czekają niecierpliwie, cóż takiego otrzymają. Nie mogło być inaczej, żeby nie nawiedził również i naszej parafii. Jak zapowiadał się już rok temu, że przyjdzie ponownie, tak też słowa dotrzymał i swojego wysłannika podesłał.
Może dzieci kojarzyły bardziej św. Mikołaja z tym z reklam, starszym dziadziusiem, bardzo sympatycznym, z dużą, białą brodą, sumiastymi wąsami, okularami na pąsowym nosie i w obszernym, czerwonym palcie przepasanym pasem, niż z prawdziwym świętym, nieco skromniejszym, o posturze nieco mizernej, z mitrą na głowie i pastorałem w ręce oraz w powłóczystej kapie, to jednak przyszedł ten bliższy niebieskiego zamieszkania. Bynajmniej nie gorsza jego imitacja, się ukazała w głównych drzwiach kościoła, ku wielkiej radości, licznie zgromadzonej tego dnia, na południowej mszy św., dziatwie. Przyszedł w asyście kilku ołtarzowych „security – ministrantów”, którzy pomogli mu dźwigać wypełniony po brzegi, bardzo ciężki wór pełen prezentów.
Po krótkiej rozmowie z maluchami i tymi nieco większymi, przeszedł do rozdawania przygotowanych podarków. A skoro wszystkie dzieci były bardzo grzeczne w ciągu roku, co z reszto rodzice potwierdzili, kiwając głowami i uśmiechem ojcowskim czy matczynym, to liczny tłum dzieciaków naparł na mikołaja, bo każdy chciał być pierwszy. Odważniejsze i te odrobinę pewniejsze siebie, same cisnęły się do niezwykłego gościa, inne zaś na rękach mam lub w wózkach, nieśmiało przyjęły otrzymany podarek. Dobrze, że czasem braciszek pomyśli o młodszej siostrzyczce, może nieobecnej tego dnia, z powodu choroby, i też poprosi mikołaja o prezent dla niej. Nikt nie został pominięty czy zapomniany, każdy z maluchów i tych starszych dzieci otrzymał mikołajowy souvenir.
Takie wydarzenie dzieciaki chciały zachować jak najdłużej w swej pamięci i w swych serduszkach. Stąd na koniec wiele z nich, wraz z rodzicami, pojedynczo czy grupowo, robiło sobie miłą fotkę z mikołajem.
ks. Jan
Mikołajkowe warsztaty artystyczne
Dnia 5 grudnia br. zawitały do naszej szkoły dwie niezwykłe i kreatywne panie, które przeprowadziły warsztaty artystyczne, podczas których wykonywaliśmy ozdoby choinkowe.
Pani Jadwiga Pietruczak i pani Teresa Szulkowska wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Wspólnie zrobiliśmy przepiękne aniołki z serwetek i niezwykle oryginalne bombki, które wystawimy na aukcji przedświątecznej, a dochód z niej przeznaczymy na stypendia Św. Mikołaja.
Panie pomagały nam w wykonywaniu wszelkich czynności i dawały bardzo cenne i przydatne wskazówki. Zaprezentowały nam także swoje wykonane wcześniej prace. Naszym zdaniem były piękne i trzeba wykazać się wielką cierpliwością i dokładnością, żeby stworzyć takie przedmioty. Pani Szulkowska , która obecnie jest prezesem Ostrowskiego Stowarzyszenia ,,Razem więcej”, opowiadała ciekawe historie z jej przeszłości. Zdradziła nam tajemnicę, jak zaczęła się jej miłość do tworzenia. Otóż zaraziła ją tym jej córka, która kupiła kanwę oraz mnóstwo kolorowych nici i sama zaczęła wyszywać. Córką pani Teresy jest ucząca w naszej szkole i obecnie pełniąca obowiązki wicedyrektora - pani Urszula Wójcik, której możemy podziękować za to, że dzięki niej pani Teresa tworzy i przekazuje swoją wiedzę młodszemu pokoleniu. Obie panie zaproponowały nam, że zawsze bardzo chętnie spotkają się z młodzieżą z naszej szkoły, aby kultywować rozpoczętą tradycję wykonywania ozdób choinkowych.
Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i przyjemnej atmosferze.
Adrianna Zecer
Katarzyna Stefańczyk
Sukces uczennic Szkoły Podstawowej nr 1 na XI Festiwalu Pieśni Maryjnej w Wąsewie
17 listopada br. w Wąsewie odbył się XI Festiwal Pieśni Maryjnej zorganizowany przez Stowarzyszenie - Ziemia Wąsewska, Urząd Gminy Wąsewo oraz Parafię pw. Narodzenia N.M.P. Celem festiwalu było spotkanie osób dorosłych, dzieci i młodzieży, aby wspólnie przez wielki dar śpiewu i muzyki wychwalać Boga i Maryję, przeżywać takie wartości jak: wiara, kultura i dobre obyczaje.
Naszą szkołę reprezentował zespół GRAZIOSO w składzie: Karolina Dawid kl. Va, Klaudia Wagner kl. Va, Dominika Deptuła kl. Vf, Klaudia Pieniążek kl. IVa oraz Anna Zalewska kl. IVa pod opieką pań Katarzyny Trętowskiej oraz Małgorzaty Ryszewskiej. W kategorii ,,Soliści‘’ wystąpiły: Karolina Dawid, Dominika Deptuła i Anna Zalewska.
Zespół GRAZIOSO zdobył I miejsce za wykonanie pieśni: „Wśród tylu dróg”, a wokalistki: Karolina Dawid za wykonanie piosenki „Historia” i Anna Zalewska za wykonanie piosenki „Dzięki Ci, Maryjo” - wyróżnienie.
Laureatki otrzymały nagrody pieniężne, statuetki oraz dyplomy.
Serdecznie gratulujemy!
Małgorzata Ryszewska
20 listopada br. młodzież Gimnazjum ze Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczyła w konferencji „Słowa ocalone od zapomnienia”, która zorganizowana została przez Towarzystwo Kultury Języka, Instytut Języka Polskiego UW oraz Fundację Języka Polskiego. Zajęcia odbyły się na Uniwersytecie Warszawskim w Audytorium Maximum.
Pierwszym punktem programu było obejrzenie wernisażu wystawy pt. „Dialog pokoleń. Słowa ocalone od zapomnienia” połączone z wręczeniem nagród za najlepsze zdjęcia nadesłane w konkursie fotograficznym.
Następnie uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na obiad w Klubie Profesorskim UW. Po posiłku udaliśmy się na spacer historyczny po kampusie głównym UW w towarzystwie Pani Przewodnik, która z ogromną pasją i niezwykłym zaangażowaniem przedstawiła historię uczelni.
Ostatnim punktem programu był wykład prowadzony przez prof. dra hab. Józefa Porayskiego – Pomsty pt. ”Co to znaczy mówić i pisać poprawnie?”. Na koniec profesor zaskoczył nas niezapowiedzianą kartkówką sprawdzającą nasze umiejętności językowe. Wszyscy poradzili sobie doskonale, a niektórzy – szczególnie wyróżniający się, otrzymali drobne upominki.
Uczestnicy konferencji zmotywowani do dalszej pracy nad projektem „Słowa ocalone od zapomnienia” zadowoleni i uśmiechnięci wrócili do swoich stałych zajęć.
Maria Kowalska
Izabela Pudełko
19 listopada br. klasy I-III w SP1 odwiedził zespół muzyczny „Mała Orkiestra Dni Naszych” . Tym razem artyści , na czele z liderem orkiestry Jurkiem –Ogórkiem, zaprosili dzieci na swój najnowszy koncert pt . „Piosenki ekodzieci”, wieńczący najważniejsze dzieło zespołu: „Dziecięcą Trylogię Muzyczną”, zwaną też „Małą Profilaktyką”.
Zaprezentowane podczas występu piosenki i pogadanki zachęcały małych słuchaczy do mądrego, rozsądnego i ekologicznego trybu życia. W prosty sposób opowiadały o najważniejszych sprawach dotyczących ochrony środowiska: o marnowaniu jedzenia, o segregacji odpadów, wreszcie o smogu, który zanieczyszcza nasze powietrze. Podczas koncertu uczniowie wspólnie śpiewali z artystami, rytmicznie klaskali i uczestniczyli w dialogach.
Była to doskonała edukacja przez uśmiech, humor i zabawę. Jak zwykle występ muzyków wzbudził uznanie i entuzjazm wśród „małej publiczności”- został nagrodzony gromkimi brawami!
Joanna Krzyżak
Laureaci konkursów patriotycznych
W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę 10 listopada br. w budynku Jatek wręczono nagrody laureatom konkursów zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej.
Miło nam poinformować, iż powołane przez organizatora Jury wysoko oceniło i nagrodziło występy oraz prace naszych uczniów. Nagrody wręczał burmistrz Jerzy Bauer wraz z dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Jolantą Andruszkiewicz.
Oto laureaci:
Konkurs Plastyczny "Krajobraz Ojczyzny"
W kat. kl. IV-VI:
III miejsce Maja Ambroziak kl. VA
Wyr.
Maja Szpakowska kl.
IVA,
Dominika
Deptuła kl. VF,
Maja Wróbel
kl. VIA
W kat. kl. VII-VIII i klas gimnazjalnych:
III miejsce Katarzyna Stefańczyk kl.3CG
Wyr. Karolina Modzelewska kl.3CG
II Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej "Jest takie miejsce..."
W kat. kl. I-III:
II miejsce- Maja Arkiewicz kl. III b (op. p. Joanna Krzyżak)
W kat. klas IV-VI:
III miejsce –Dominika Deptuła z kl. VA
Wyr.: Karolina Dawid kl.VA, Anna Zalewska kl. IVA, Klaudia Pieniążek kl. IVA
(op. p. Katarzyna Trętowska)
W kat. kl. VII -VIII i klas gimnazjalnych:
II miejsce – Olga Kowalska kl. IIID (op. p. Agnieszka Jakubiak)
Konkurs Recytatorski "A to Polska właśnie..."
W kat. klas IV-VI:
Wyr. Maja Rembowska kl. VC (op. p. Alicja Brzostek)
Konkurs Literacki "Niepodległość... Ocalić od zapomnienia"
W kat. klas VII-VIII i klas gimnazjalnych:
Julia Andruszkiewicz kl. VIIIA (op. p. Lilianna Kuczyńska)
Serdecznie
gratulujemy wszystkim Laureatkom, ich Opiekunom
i Rodzicom!
Joanna Krzyżak
W dniu 9 listopada 2018r. w naszej szkole uroczyście obchodzono 100 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Finałem całorocznych obchodów było przedstawienie pt ,, Pociąg do wolności”, które obejrzeli wszyscy uczniowie szkoły, nauczyciele oraz zaproszeni goście. W przedstawieniu występowali uczniowie klasy IIIA gimnazjum oraz artyści zespołu Appassionata. Uroczystość przygotowały: Beata Rydzewska- scenariusz i reżyseria; Agnieszka Jakubiak- oprawa muzyczna i prowadzenie zespołu; Katarzyna Trentowska i Katarzyna Sitek-scenografia i dekoracje.
Dopełnieniem uroczystości było wręczenie nagród laureatom konkursów: Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej „ Jest takie miejsce” i konkurs plastyczny „ Krajobraz Ojczyzny” zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, konkurs piosenki „ Śpiewamy dla niepodległej” w Kalinowie, szkolny etap konkursu recytatorskiego „ A to Polska właśnie”, szkolny konkurs recytatorski „ W Świecie poezji Herberta”, konkurs plastyczny projekt kartki z życzeniami dla Polski.
Tego dnia uczniowie: Olaf Spinek i Krystian Kowalczyk, otrzymali Puchar Starosty Ostrowskiego za zajęcie I miejsca drużynowo w Powiatowym Konkursie Historycznym z okazji powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Druga drużyna walczyła o puchar w konkursie Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę . Gratulujemy!
Beata Rydzewska
Najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 również włączyli się w obchody 100-lecia Niepodległej.
W dniu 13 listopada 2018r. uczniowie klasy I a zaprezentowali krótki montaż słowno -muzyczny o tematyce historycznej.
Święto było okazją do zaprezentowania swoich talentów recytatorskich, wokalnych i instrumentalnych oraz do pobudzania uczuć patriotycznych wśród dzieci.
Beata Sochocka-Lipska
Konkurs plastyczny „Czysta woda darem życia dla ludzi i zwierząt”
Dnia 3.11.2018 r.-w Przyborowiu nad łowiskiem zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego Czysta woda darem życia dla ludzi i zwierząt. Z naszej szkoły III miejsce zdobyła uczennica klasy IIa - Michalina Dębek. Organizatorem konkursu było Koło Łowieckie 34.Wszyscy nagrodzeni oraz goście doskonale się bawili przy ognisku i słodkościach. Gratulujemy Michalince i życzymy dalszych sukcesów.
Anita Pych
Dekanalne rozgrywki piłki nożnej parafialnych drużyn, biorących udział w kolejnym turnieju diecezjalnym na rok 2018/2019, dotarły prawie na koniec różańcowego miesiąca także do ostrowskiego dekanatu Chrystusa Dobrego Pasterza. Tym razem gospodarzem zmagania się i sportowej rywalizacji była parafia św. Barbary z Poręby. Do miejscowej szkoły zjechali chłopcy i młodzieńcy z parafii św. Andrzeja Apostoła z Broku, wraz ze swym duszpasterzem ks. Jackiem, z Chrystusa Dobrego Pasterza, pod opieką ks. Jana, a także miejscowi z Poręby, z nadzorem pedagogicznym miejscowego wikariusza, ks. Marcina, by rywalizować, zgodnie z regulaminem rozgrywek, w dwóch kategoriach wiekowych: „Wróbli” – młodsze roczniki i „Orły” – ci nieco starsi.
Mecze były rozgrywane na przemian, najpierw młodsi, a potem starsi. Gospodarze turnieju, skorzystali z przywileju, i w młodszej grupie grających wystawili dwie konkurencyjne drużyny, by jednocześnie w ten sposób nieco urozmaicić i uatrakcyjnić walkę boiskową. Jako pierwsi wyszli na salę „Wróbelki” z Broku, którzy mieli za przeciwników drugą drużynę z Poręby, i którym sprawili solidne sportowe lanie, wygrywając 7:0. Tak samo tęgo rozprawili się maluchy z CHDP ze swoimi kolegami z pierwszego składu od św. Barbary i ograli ich w tym samym stosunku 7:0. Zwycięzcy przystąpili do rywalizacji w kolejnej parze, i po zaciętym boju okazało się, że Brok wygrał 4:3, co umocniło ich na pozycji lidera, a zarazem uczyniło ich faworytem tej grupy wiekowej. Pokojowo zagrały obie ekipy z Poręby, dzieląc się punktami, po remisie 1:1. Ostatnie rywalizacje pośród najmłodszych zestawiły ze sobą drugą drużynę z Poręby z ostowiakami, gdzie ci drudzy znowu okazali się za silni i sprawili „baty” swym kolegom, wygrywając 6:0. Natomiast lider grupy z Broku, dosłownie zmiótł na parkiecie pierwszy skład z Poręby, kładąc ich na łopatki, i pokonując ich 12:0.
Starsi, młodzieńcy, grali w grupie trzy drużynowej. Zaczęła Poręba, a za rywala miała dekanalnych od Chrystusa Dobrego Pasterza. Tu rywalizacja miała nieco więcej emocji, co przekładało się na zaciętość boiskową i wielkie zaangażowanie, byleby udowodnić swym kolegom, że jesteśmy lepsi. Ostrowiacy wygrali 6:1. Kolejny mecz też grali oni. Przeciwnikiem ich, tym razem byli młodzieniaszkowie z Broku. Poradzili sobie jednak i z nimi, ogrywając ich 5:1. Ostatnią walką, o drugie miejsce w grupie, był mecz między drużynami ks. Jacka i ks. Marcina. Minimalnie lepsi okazali się chłopcy z Broku i ograli swych rywali zza miedzy 2:1.
Ważne są awanse do kolejnej, rejonowej rozgrywki, ale ważniejsza jest integracja i spotkanie tych, którzy na co dzień widują się w szkole, na wspólnym podwórku czy przy parafialnym ołtarzu. Żywego kontaktu, rozmowy i umiejętności grupowego myślenia, połączonego z odpowiedzialnością jeden za drugiego oraz zmierzającego do osiągnięcia jakiegoś sukcesu razem, nie zastąpi nic innego. Komputerowe, wirtualne PlayStation, jako żywo zostaje przekute ze szklanego ekranu na boiskową rzeczywistość sportowej rywalizacji, chęci sprawdzenia się w zestawieniu ze swymi rówieśnikami oraz udowodnieniu sobie, że ja też potrafię coś zrobić, pomóc innym i mam talent, taki „do tańca i do różańca”.
ks. Jan
Spotkanie pierwszoklasistów z folklorem w Jatkach
23
października uczniowie klasy I c w raz z opiekunem -
p. J. Krzyżak wybrali się do Jatek. Celem wycieczki było zwiedzanie wystawy
fotograficznej „Moda na folklor”. Już na samym początku wszystkich zwiedzających
bardzo miło powitał pan przewodnik, który opowiedział krótką historię o
obiekcie. Następnie w sali kinowo- koncertowej uczniowie obejrzeli prezentację
multimedialną nt. mody i folkloru oraz bajkę animowaną opartą na popularnej
książce Hanny Januszewskiej „Wędrówki Pyzy-Na zbójeckich dróżkach”. Kolejnym
punktem spotkania było w ciszy i skupieniu ,w klimatycznych podziemiach Jatek
podziwianie pięknych zdjęć z pierwszego festiwalu folklorystycznego w Ostrowi
pn. „Moda na folklor”. Szczególną uwagę uczniów przyciągnęły ekspozycje
oryginalnych strojów łowickich oraz drewniane rzeźby lokalnych twórców ludowych.
Była to bardzo pouczająca wycieczka. Dzieci spędziły czas miło i kulturalnie.
Joanna Krzyżak
Dzień Edukacji Narodowej z udziałem wicewojewody
Na uroczystość zorganizowaną przez ostrołęcką delegaturę Mazowieckiego Kuratorium Oświaty z udziałem wicewojewody mazowieckiego Sylwestra Dąbrowskiego oraz mazowieckiego wicekuratora oświaty Doroty Skrzypek, przyjechali do Ostrowi Mazowieckiej nauczyciele i pracownicy oświaty z powiatów: makowskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, przasnyskiego i wyszkowskiego. Wśród przybyłych na uroczystość, która odbyła się 11 października znaleźli się także: kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Grabowski, przedstawiciele ostrołęckiej delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz władz samorządowych. Gospodarzem tej uroczystości był Burmistrz miasta Jerzy Bauer, MOSiR oraz Szkoła Podstawowa nr 1.
- Po roku trudnej pracy przypada dzień, w którym jest czas na refleksje i podziękowania. Szkoła jest takim miejsce, gdzie funkcję nauczycieli pełnią nie tylko nauczyciele, ale także inni pracownicy szkoły: sprzątaczki, panie w kuchni. One także uczą dzieci, jak mają się zachowywać. Chciałbym podziękować wszystkim za trud, wysiłek, oddanie, za serce które wkładacie w wychowanie naszych dzieci. Chciałbym życzyć każdemu pedagogowi więcej uśmiechu. Wiem, że nieraz trudno, ale często się zdarza, że widzimy tą wdzięczność rodzica, dziecka, czy też organu prowadzącego i może to być powodem do uśmiechu. Tego wam życzę - powiedział Sylwester Dąbrowski.
Podczas uroczystości wręczono nagrody i odznaczenia państwowe i resortowe: 18 Krzyży Zasługi, w tym 2 złote, 7 srebrnych, 9 brązowych, 116 Medali za Długoletnią Służbę, w tym 62 złote, 49 srebrnych, 5 brązowych, 79 Medali Komisji Edukacji Narodowej, 3 Nagrody Ministra Edukacji Narodowej, 7 Nagród Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Nauczyciele naszej szkoły otrzymali 9 medali za Długoletnia Służbę.
Złoty medal :Danuta Brzostek, Hanna Gruszczyńska, Bogusław Konrad, Elżbieta Tarasiuk.
Srebrny medal: Maryla Borowa, Beata Brzostek, Joanna Krzyżak, Lilianna Kuczyńska, Beata Rydzewska.
W części artystycznej "Ścieżki naszych marzeń" wystąpił chór szkolny pod kierownictwem Katarzyny Trętowskiej oraz zespół wokalny Appassionata pod kierunkiem Agnieszki Jakubiak.
Danuta Brzostek
W dniu 2 października klasa V b i V e wybrały się na wycieczkę, aby wziąć udział w programie „ Białowieża i krajobrazy puszczy”, pod opieką Katarzyny Brzostek, Danuty Brzostek i Agnieszki Tułowieckiej. Pierwsze wrażenie zrobiło na nas Muzeum Przyrodnicze Białowieskiego Parku Narodowego: nowoczesne z podświetlanymi ekspozycjami jest źródłem wiedzy przyrodniczej. Wędrówka pod opieką przewodnika do granicy Polski ścieżką edukacyjną ukazała różne zbiorowiska leśne, zmieniające się w miarę obniżania się terenu. Można tu też poznać zjawiska towarzyszące działalności człowieka w środowisku, a także puszczańskie zwierzęta i budowę gleby. Po długim marszu puszczą posililiśmy się kiełbaskami z miejscowych wyrobów pieczonymi na ognisku. W Rezerwacie Pokazowym Żubrów zaznajamialiśmy się z wilkami, dzikami ,rysiem, jeleniem, tarpanem, żubrem i żubroniem oraz graliśmy w gry interaktywne z żubrem jako głównym bohaterem. Trochę szaleństwa zażyliśmy na palcu zabaw. Fajnie było przejść kładką wzdłuż Szlaku Królewskich Dębów i posłuchać kolejnej, ciekawej opowieści Pana Zbyszka. Białowieża jesienią prezentowała się fantastycznie. To niewielkie, ale schludne miasteczko odwiedza wielu turystów, mają tu swoje domy znani ludzie np. Mirosław Hermaszewski- polski kosmonauta i polityk Włodzimierz Cimoszewicz. Dopełnieniem wycieczki były zakupy pamiątek, wśród których popularnością cieszyły się miejscowe specjały.
Danuta Brzostek
Wycieczka kl. II d do Dyniolandu
Dnia 28 września klasa II d wybrała się na wycieczkę do Dyniolandu w Wieliszewie. Tego dnia dopisywała nam wspaniała pogoda. Na miejscu powitał nas "Pan Dynia" - gospodarz farmy. Pierwszym punktem programu wycieczki był interaktywny wykład o dyni, jej odmianach oraz historii jej pochodzenia i zastosowania kulinarnego. Następnie wszyscy udali się do słomianego labiryntu. Zabawy na tzw. "słomianej farmie" wywołały wielką radość dzieci.
Kolejną atrakcją było karmienie i obserwacja zwierząt w mini zoo, w którym mieszkają kaczki, kury, króliki i koziołki.
Dzieci miały również okazję spróbować pysznej zupy dyniowej. Potem udaliśmy się do namiotu, gdzie muzyka porwała drugoklasistów do dyniowych tańców, gier i zabaw. Ponadto w tym roku dodatkową atrakcją były tykwy – egzotyczne rośliny z rodziny dyniowatych.
Na zakończenie każdy z uczniów otrzymał pamiątkową dynię.
Wycieczka była aktywną i ciekawą formą spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
Fantastyczne miejsce! :)
Teresa Szewczyk
Właśnie minął pierwszy w życiu miesiąc nauki w szkole naszych najmłodszych uczniów SP 1.
Uśmiechnięte twarzyczki dzieci i wesoły gwar na korytarzach świadczą o tym, że dobrze jest im wśród nas. Na lekcjach dzieciaki pilnie uczą się, rozwijają zainteresowania, a w przerwach nawiązują nowe znajomości. Była już też pierwsza wycieczka. Uczniowie ze swoimi wychowawcami wyjechali do pobliskiej wsi i tam podziwiali piękną polską złotą jesień. Uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Mogli samodzielnie ułożyć roślinną kompozycję, posadzić rośliny i ozdobić je. Ponadto dzieci obserwowały las i ogród. Określały nazwy drzew i leśnych krzewów. Uczyły się rozpoznawać warzywa na podstawie charakterystycznych korzeni i liści. Nie zabrakło wspólnych zabaw i śpiewu przy ognisku. To była świetna okazja do jeszcze bliższego poznania i wzajemnej integracji.
A niebawem ślubowanie, ważne wydarzenie w życiu każdego szkolniaka…
pedagog Katarzyna Brzostek
W każdym budynku użyteczności publicznej znajdują się znaki ewakuacyjne, informacyjne i pożarnicze w postaci piktogramów oraz plany ewakuacyjne. Czy wszyscy potrafimy z nich skorzystać w przypadku zagrożenia ? Tak, ponieważ co roku odbywa się próbna ewakuacja. Uczniowie SP 1 przećwiczyli ewakuację w dniu 27 września – duża szkoła i 28 września – mała szkoła. 449 osób w tym 412 uczniów znajdujących się w dużej szkole zaskoczył dzwonek alarmowy o godz. 11:00, które w czasie 7,30 min przeszło na płytę lodowiska . W akcji ewakuacji małej jedynki uczestniczyło 145 osób w tym 128 uczniów, którzy w czasie 2,10 min . opuścili budynek, aby wykonać zbiórkę na boisku szkolnym. Ewakuacja nastąpiła zgodnie z obowiązującymi procedurami, bez zastrzeżeń. W ewakuacjach brała udział przedstawicielka Urzędu Miasta.
Danuta Brzostek
Młodzi na szlaku religii Podlasia
Kolejny raz młodzież ostrowskiej jedynki ze Szkoły Podstawowej, klasy ósme, a tym samym kandydaci przygotowujący się do sakramentu bierzmowania, udali się zgodnie z tradycją na pielgrzymi szlak religiami Podlasia. Tym razem autokarowa podróż biegła od Ostrowi Mazowieckiej, przez Tykocin –Bohoniki-Supraśl- Białystok i powrót do domu.
Grupa 46 uczniów i 4 opiekunów, wczesnym rankiem spod MOSiR-u, ruszyła na peregrynacyjną eskapadę zwiedzania miejsc kultu, odmienności religijnej i kulturowej oraz poznawania tradycji tych, którzy niegdyś żyli i żyją nadal w symbiozie społecznej z lokalnymi katolikami.
Pierwszym postojem, na którym zatrzymaliśmy się, by zwiedzić zaplanowane miejsca, stała się właśnie tykocińska synagoga i dom talmudyczny. Prowadzone aktualnie remonty przy obejściu, nie przeszkodziły nam, byśmy mogli ze spokojem zobaczyć niegdysiejsze miejsce kultu i dom, który służy obecnie za muzeum. Zaczęliśmy właśnie od tego drugiego budynku, nieco młodszego w swej historii, zwanego domem talmudycznym. Odsłonił on historię życia i spuścizny naukowej syna tej ziemi, historyka, etnografa, archeologa, krajoznawcy i folklorysty, Zygmunta Glogera. Jego zasługi dla Polski i tego miejsca zostały skrupulatnie odnotowane przez przewodnika muzeum. Ponadto można było zobaczyć, jak funkcjonowała i wyglądała dawna apteka, jak wyrabiano na miejscu medykamenty według określonych receptur, i w jakiej zgodzie społecznej była ona prowadzona przez Żyda i Polaka, Zygmunta Bogdanowicza i Aarona Liba. W kolejnej izbie mogliśmy ujrzeć malarską wystawę Zygmunta Bujnowskiego, z jego obrazem upamiętniającym starą synagogę Tykocina i wiele innych jego prac, które przyciągały uwagę i wzrok. A kilka cennych informacji z życia artysty, przedstawionych przez oprowadzającego, rozjaśniły młodym, kim tak naprawdę on był. Kto uważny w słuchaniu, ten mógł sie nawet dowiedzieć o jego związkach z Ostrowią Mazowiecką.
I jeszcze jedno pomieszczenie, które służy ruchomym wystawom, mogliśmy zobaczyć. A tam prezentowała się malarska ekspozycja niektórych prac, współczesnego, supraskiego malarza, Marka Chomczyka. Jego zamiłowanie do przyrody, przy użyciu kilku barw wiernie oddaje scenerię natury, w której chętnie przebywa i którą bardzo lubi przenosić na malarskie płótno.
Stamtąd przeszliśmy do synagogi Starszych Braci w wierze. Opowieści o historii dawnych Żydów, ich religii i tradycji, sposobu modlenia się i zbierania się na swe znamienne i znaczące święta, wystrój świątyni i wiele ciekawostek z życia dawnej gminy oraz sposobu użytkowania tego miejscu aktualnie, bardzo zainteresowały młodych ludzi, angażując ich uwagę i zmysł słuchania, a potem wciągały w przypatrywanie się zgromadzonym sprzętom i wielu innym elementom buźnicy.
Bohoniki, to następna przystań naszej pielgrzymki. Przyjechaliśmy do tego niewielkiego, czynnego meczetu, mieszczącego się na Szlaku Tatarskim Podlasia, koło południa. Tu mogliśmy od przewodniczki usłyszeć o tradycji, kulturze, ale przede wszystkim historii osiedlenia się Tatarów na tych terenach, których korzenie sięgają połowy XVII wieku. Dzisiaj jest to malutka wspólnota, licząca ledwie sześć rodzin, ale wierna swej przeszłości i choć rzadko, to jednak zbierająca się na swe modlitwy w ciągu roku.
W nieodległym Supraślu zaszliśmy do przepięknego manastyru z dwoma cerkwiami pod wezwanie Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa, by poznać kolejną religię Podlasia, prawosławie. Bogaty ikonostas, liczne relikwie, urokliwe sceny biblijne na ścianach i suficie, duch modlitwy i ciekawy sposób opowiadania o historii tego miejsca, oddawały dobre i estetyczne wrażenia oraz miłe, religijne odczucia. Opowieść o historii tego miejsce modlitwy i gromadzenia się wiernych wyznania prawosławnego, nadto burzliwa przeszłość klasztoru i bazylianów, a także obecnie praktykujących swą wiarę, zaciekawiło bez reszty młodzież.
Nie sposób było pominąć Białystok, skoro byliśmy tak blisko. Zatem, po całym dniu zwiedzania, pozytywnych emocji religijnych oraz estetycznych wrażeń, wypadało zajechać na dłuższą chwilę do galerii, by się posilić nieco, przycupnąć i odpocząć przed powrotną podróżą do domów.
Młodzież, jak sama podkreślała, zadowolona była, a wycieczka udana, bo z wieloma walorami poznawczo – krajoznawczymi, historyczno – kulturowymi, religijno – duchowymi oraz estetyczno – wrażeniowymi. Pokrzepieni na duchu, uśmiechnięci oraz pełni zmysłowych odczuć, choć nieco zmęczeni, chętnie wracaliśmy do Ostrowi Mazowieckiej, do naszych domostw, by odpocząć i podzielić się przeżyciami z najbliższymi.
ks. Jan
Uczniowie naszej szkoły na spotkaniu z bajką w Miejskiej Bibliotece Publicznej
21 września 2018 roku 26 uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w niezwykłym spotkaniu z bajką, które miało miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej imienia Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Dzieci miały możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej dotyczącej historii istnienia placówki. Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali bajki o tym, jak krasnal Borówka zakładał bibliotekę. Na zakończenie odbyło się podsumowanie konkursu „Biblioteka moich marzeń”. Laureatami zostali: I miejsce Gabriel Wojciechowski II c, III miejsce Julia Rychlik II d, wyróżnienie: Lena Betlejewska I a, Karolina Obuchowska I a, Szymon Frądczyk II a, Katarzyna Górak II d, Zuzanna Jasionowska III b, Aleksandra Dmochowska IV d. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Alicja Wajszczyk
14 września uczniowie ,,Małej Jedynki" obchodzili Międzynarodowy Dzień Kropki zorganizowany przez Mały Samorząd Uczniowski. Oglądaliśmy film o Vashti, który pozwolił zrozumieć, że każdy z nas ma jakiś talent i najważniejsza jest wiara w swoje możliwości. Chętni uczniowie mogli zaprezentować swoje największe talenty. Na koniec dzieci otrzymały także różne zagadki i zadania do samodzielnej pracy, w których główna rolę grała ,,Kropka".
Justyna Jakubczyk
11.09.2018r. na spotkanie z pierwszakami Szkoły Podstawowej nr 1 przybyli funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z panią Naczelnik Ewą Dmochowską oraz panowie dzielnicowi. Zajęcia edukacyjne, jakie zorganizowali policjanci miały charakter praktyczny. Dzieci wraz z uwielbianą przez nie maskotką – „Liskiem” - uczyły się przechodzić przez jezdnię.
Akcja profilaktyczna „Bezpieczna droga do szkoły” jest od wielu lat jedną z wielu form współpracy szkoły z lokalną Policją .
Katarzyna Brzostek
7 czerwca, dzięki uprzejmości pana Piotra Uściana – Szaciłowskiego - nadleśniczego - klasa IV b wraz z wychowawcą Katarzyną Brzostek i nauczycielką przyrody Anną Kożuchowską, odbyła swoje lekcje w plenerze - w lesie należącym do nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka w Bieli. Uczniowie mieli możliwość poznania lasu od środka. Miły pan podleśniczy, oprowadzając dzieci po leśnych ścieżkach, opowiadał o warstwowej budowie lasu i jego mieszkańcach . Poznając przyrodę uczniowie stawali się jednocześnie uczestnikami niesamowitego spektaklu natury. Mogli usłyszeć śpiew ptaków oraz zobaczyć ślady i tropy leśnych zwierząt, które odwiedzały znajdujący się w pobliżu leśniczówki paśnik. Dary lasu – kwiaty i owoce - roztaczały wokół przepiękny zapach. Świeże i rześkie powietrze dodało wszystkim wigoru. Dlatego z radością uczestnicy wycieczki wykonali gimnastykę śródlekcyjną, a następnie udali się na posiłek - grillowane kiełbaski i podpiekane w ognisku marshmallows. Resztę czasu wypełniły zabawy integrujące. Dodatkową atrakcją było zwiedzenie pobliskiej wieży obserwacyjnej.
Lekcje w plenerze? Polecamy.
IV b i wychowawczyni Katarzyna Brzostek
Miejski Konkurs „Dzieje Ostrowi Mazowieckiej”
Samorząd Uczniowski przy Szkole Podstawowej nr 1 w ramach obchodów Dni Ostrowi zorganizował miejski konkurs pod hasłem „Dzieje Ostrowi Mazowieckiej”. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka i ufundował nagrody dla zawodników. W konkursie wzięli udział uczniowie klas VI i VII z ostrowskich szkół podstawowych.
Konkurs miał formę turnieju 1 z 10. Po wcześniejszych eliminacjach przeprowadzonych w poszczególnych szkołach zawodnicy zmagali się z pytaniami dotyczącymi historii dziejów miasta. Uczniowie wykazali się szeroką wiedzą obejmującą historię od czasów średniowiecznych po dzień dzisiejszy. Doskonale odpowiadali na bardzo trudne, szczegółowe pytania. Jednak do trzeciej tury mogło przejść tylko trzech zawodników, którzy po zaciekłej rywalizacji podzielili miejsca finałowe między siebie. Turniej wygrał uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 Karol Kulesza, natomiast drugie i trzecie miejsce zajęli po dogrywce uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 Mateusz Ambroziak drugie miejsce i Maciej Anioła trzecie miejsce.
Zmagania zawodników urozmaiciła część artystyczna przygotowana przez uczniów naszej szkoły. Uroczystość rozpoczął polonez w wykonaniu uczniów klas siódmych. Po pierwszej turze zawodnicy i publiczność mieli okazję zapoznać się z życiem średniowiecznych mieszkańców Ostrowi poprzez scenkę teatralną, również w wykonaniu uczniów SP1. Na koniec, w nawiązaniu do tradycji Kurpi Białych, wszyscy podziwiali taniec kurpiowski „Stara baba” oraz wysłuchali recytacji wiersza „Leń” gwarą kurpiowską. Zwycięzcom i uczestnikom turnieju zostały wręczone wartościowe nagrody. Wręczenia nagród dokonały dyrektor CUW Danuta Włodarczyk i dyrektor SP1 Dorota Ziemczyk.
W przygotowanie turnieju włączyła się również biblioteka szkolna poprzez ekspozycję książek, folderów, widokówek, gadżetów, map, czasopism oraz innych materiałów bibliotecznych dotyczących Ostrowi Mazowieckiej i okolic. Nauczyciel bibliotekarz wykonał też dekorację, na którą składał się herb miasta i hasło „Mnie ta ziemia od innych droższa…”. Ponadto uczniowie przygotowujący się do turnieju i nauczyciele układający pytania konkursowe korzystali z zasobów biblioteki szkolnej.
Konkurs został bardzo pozytywnie odebrany. Uczniowie ze wszystkich szkół wyrazili chęć uczestniczenia w takim konkursie w przyszłym roku.
Robert Krajewski
Pod takim hasłem w dniu 13 czerwca Policjanci z ostrowskiej Komendy Policji oraz pedagog Katarzyna Brzostek, przeprowadzili spotkanie z najmłodszymi uczniami szkoły SP1, w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” Po wysłuchaniu prelekcji i obejrzeniu filmu, wywiązała się bardzo twórcza dyskusja na temat bezpieczeństwa podczas wakacji w różnych miejscach, nie tylko nad wodą. Dzieci podczas wolnych dni powinny przestrzegać wielu zasad: pamiętać o zamykaniu drzwi do mieszkania, nie oddalać się bez pozwolenia dorosłych, uważać podczas przechodzenia przez jezdnię, jeździć na rowerze, rolkach, desce w wyznaczonych miejscach. To tylko kilka przykładów, ale jakże ważnych dla zachowania zdrowia a nawet życia młodego człowieka.
Życzymy Wam udanych wakacji!
Danuta Brzostek
Dnia 23 maja w ramach akcji „Owoce i warzywa w szkole” uczniowie klasy I c spotkali się z przedstawicielem firmy SEBEX, który poprowadził zajęcia warsztatowe na temat zdrowego odżywiania się. Dzieci dowiedziały się, że śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem i nauczyły się samodzielnie przygotowywać zdrowe, kolorowe kanapki. Po wspólnym posiłku były konkursy z nagrodami.
Alicja Wajszczyk
Wycieczka kl. I d do Teatru Lalek i Parku Jurajskiego
8.06.2018r. kl. I d uczestniczyła w wycieczce autokarowej do Teatru Lalek w Białymstoku i do Parku Jurajskiego w Jurowcach. Pierwszą atrakcją wycieczki była wizyta w Teatrze Lalek. Najpierw dzieci zwiedziły kulisy teatru i podziwiały ogrom rekwizytów zgromadzonych w piwnicy budynku. Ekspozycja zrobiła na uczniach wielkie wrażenie. Następnie wszyscy udali się na przedstawienie pt.: ,, Czerwony Kapturek ''. Spektakl opowiadał o tworzeniu przedstawienia przez aktora i muzyka. Początkowo panowie nie potrafili poradzić sobie z opowiadaniem historii o małej dziewczynce – Czerwonym Kapturku, jednakże aktywny udział małych widzów sprawił, że inscenizacja nabrała tempa. ,, Czerwony Kapturek '' w bardzo zabawny sposób wciągnął dzieci w tworzenie teatru. Uczniowie z radością uczestniczyli we wspólnych zabawach i śpiewie z bohaterami przedstawienia.
Następnym punktem wycieczki była niezwykła podróż do czasów prehistorycznych, do krainy dinozaurów w Parku Jurajskim. Ogromne wrażenie robiły naturalnej wielkości dinozaury rozmieszczone wzdłuż ścieżki spacerowej Parku Jurajskiego. Pan przewodnik z zainteresowaniem opowiadał dzieciom o każdym napotkanym na ścieżce okazie. Niemałą atrakcją był jurajski plac zabaw. Wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.
Teresa Szewczyk
Dla Ciebie Mamo... - uroczystość w kl. I d
Jest taki jeden szczególny dzień w roku, w którym nasze kochane mamy mają swoje święto. Uczniowie kl. I d pod opieką p. Teresy Szewczyk uczcili ten dzień w sposób bardzo uroczysty i wyjątkowy. Dzieci szybko nauczyły się swoich wierszyków oraz tekstów piosenek. Chętnie uczestniczyły w próbach wykazując dużo zapału, zaangażowania, wzajemnie motywując siebie do pracy. Występ małych artystów, zadeklamowane wiersze, wyśpiewane z serca piosenki wywołały u mam łzy autentycznego wzruszenia. Wykonane z miłością piaskowe obrazki oraz szczery uśmiech ukochanej mamy były wyrazem głębokiej miłości i podziękowania za to, że są, że kochają i że są najlepsze na całym świecie. Wiele wzruszeń wzbudziły portrety wykonane przez dzieci. Mamy z dużą życzliwością, uśmiechem, jak i niedowierzaniem odnajdowały siebie wśród wielu zaprezentowanych prac.
Dzieci w pięknych strojach, odświętnie udekorowanej sali zrobiły na mamach wielkie wrażenie. Wszystko udało się znakomicie.
Teresa Szewczyk
28 maja 2018 roku odbyła się uroczystość klasowa pod hasłem „Cudownych rodziców mam” zorganizowana przez uczniów klasy Ic wraz z wychowawczynią p. Alicją Wajszczyk.
Licznie przybyłych gości - mamusie, tatusiów, rodzeństwo, a nawet babcie serdecznie powitali Ola i Szymek. O tym, jak ważną rolę pełnią mamy w życiu każdego dziecka opowiedzieli Szymek, Majka, Gosia, Zosia, Madzia, Ola, Iwo i Patrycja. Następnie Magda zaśpiewała piosenkę „Mama w kuchni”.
Całej prawdy o tatusiach dowiedzieliśmy się od Pawła, Julki, Helenki, Gabrysia, Adasia, Piotrusia,, Oliwiera, Mikołaja, Wiktorii, Kamila , Olafa i Oliwki. Z muzyczną dedykacją dla swoich tatusiów wystąpiły wszystkie dziewczynki śpiewając piosenkę „Co powie tata?”
Skecz o mamach i ich dzieciach zaprezentowały Oliwia, Majka i Wiktoria. Potem wysłuchaliśmy piosenki „My rodzinkę dobrą mamy..”, którą zaśpiewały wszystkie dzieci. Były wiersze, piosenki, krótkie scenki humorystyczne, mnóstwo życzeń i najczulszych słów płynących z ust dzieci. Każde z nich wręczyło swoim najbliższym własnoręcznie wykonany upominek. Rodzice nagrodzili małych artystów gromkimi brawami.
Nie zabrakło wzruszeń, uśmiechów i uścisków. W miłej atmosferze rodzice świętowali wspólnie ze swoimi pociechami częstując się słodyczami i owocami.
Alicja Wajszczyk
Wycieczka do Milanówka i Otrębus
Dnia 24.05.2018 r. odbyła się wycieczka uczniów klasy Ic i IIa do Milanówka i Otrębus.
Pierwszy punkt programu okazał się bardzo słodki, gdyż poznaliśmy tajemnice wyrobu cukierków – krówek. Przechodząc przez zakład mieliśmy możliwość zobaczenia jak dokładnie powstają krówki, poczynając od etapu gotowania, aż do momentu zawijania w papierek, co odbywa się ręcznie. Następnie przeszliśmy do zajęć praktycznych, gdzie dzieci projektowały własną etykietę oraz samodzielnie zawijały krówki w papierki. Wszyscy z ochotą wzięli udział w konkursie rysunkowym, a prace tak się podobały, że każdy z uczestników otrzymał upominek - malutką paczuszkę krówek na drogę. Następnie pojechaliśmy do Muzeum Techniki i Motoryzacji w Otrębusach. Przewodnik przybliżył uczniom historię starych aut i motocykli. Mogliśmy też zobaczyć i sfotografować przepiękne dorożki, koszykowe wózki, maszyny do pisania, stare radia i aparaty fotograficzne. Największą atrakcją był jednak czołg, który był nie lada wyzwaniem dla miłośników wspinaczki. W drodze powrotnej nie mogło zabraknąć wizyty w restauracji McDonald’s.
Dobry humor, który zabraliśmy na wycieczkę towarzyszył wszystkim do samego końca.
Wychowawcy klas: H. Gruszczyńska, A. Wajszczyk
Kazimierz - Sandomierz – wycieczka klasy 4b i 4e
Kazimierz Dolny i Sandomierz to dwie historyczne miejscowości, które warto odwiedzić , pobyć tam i poczuć ich klimat. Obie klasy pod opieką p. Katarzyny Brzostek, Danuty Brzostek i Magdaleny Karpińskiej wybrały się tam w dniach 22 i 23 maja 2018r.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru Wąwozem Korzeniowym, następnie Rynek z renesansowymi kamienicami, kościół farny, Mały Rynek, Synagoga i Kościół św. Anny, po czym wspięliśmy się na Górę Trzech Krzyży, pokonaliśmy schody prowadzące do ruin zamku i baszty. Spacer bulwarem nadwiślańskim zaprowadził nas do przystani z której wyruszyliśmy w rejs statkiem po Wiśle.
Na wieczorny odpoczynek i smaczną obiadokolację udaliśmy się do Józefowa, gdzie serdecznie przywitała nas właścicielka „Bursztynowej”. Stamtąd następnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy do Sandomierza.
Sandomierz powitał nas piękną, słoneczną pogodą i ukazał nam całe swoje piękno.
Na początku zwiedzania była Brama Opatowska - gotycka brama wjazdowa z 2 poł. XIV w., zbudowana z fundacji Kazimierza Wielkiego jako część murów obronnych miasta. Wiele frajdy i ożywczego chłodu dała nam podziemna trasa turystyczna. Wyjątkowy dziedziniec zamkowy, który wyglądał jak pustynia, rynek i kamienice to wszystko co zobaczyliśmy w następnej kolejności. Ciekawscy szukali śladów „Księdza Mateusza”i dopytywali przewodniczkę o nagrania serialu. Smacznym obiadkiem zakończyliśmy wizytę w Sandomierzu, po czym wyruszyliśmy w drogę powrotną do Ostrowi Mazowieckiej.
Może jeszcze kiedyś się tam wybierzemy?
Danuta Brzostek
W ramach współpracy z Firmą SEBEX realizującą programy Mleko w szkole, Owoce w szkole, dnia 7 maja 2018r. uczniowie klas I, II, III i IV uczestniczyli w spotkaniu połączonym z degustacją soków. Panie prowadzące spotkanie szczegółowo wyjaśniły dzieciom dlaczego soki zrobione samodzielnie są lepsze i zdrowsze od kupionych w kartonach. Panie tłumaczyły dzieciom, dlaczego należy ograniczać słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców . Zademonstrowały dzieciom jak zrobić ulubiony sok i w jakim urządzeniu. Okazało się, że prawie każdy ma sokowirówkę w domu , a umiejętności dzieci w tym wieku pozwalają na samodzielne wykonanie pysznego soczku.
Danuta Brzostek
Uczniowie klasy VII b wraz z wychowawcą Emilią Kukwą przygotowali akademię poświęconą wydarzeniom, które przyczyniły się do uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji.
Wszystkich zgromadzonych w podniosły i patriotyczny nastrój wprowadził Polonez wykonany do muzyki W. Kilara przez uczniów klasy VII a i klasy VII c. Uczniów przygotowała p. Barbara Jaroszkiewicz.
Następnie recytatorzy zaprosili widzów na poetycką wędrówkę w rytm poloneza M. Ogińskiego „Pożegnanie ojczyzny”. Towarzyszyli im wspaniali akompaniamentorzy: na skrzypcach zagrała Monika Wiśniewska z klasy V b, na pianinie Karol Ryszewski z klasy II b gimnazjum.
Prowadzący akademię uczniowie podkreślali w swoich wystąpieniach trudną sytuację polityczną Polski oraz wielkie zasługi wybitnych działaczy, dzięki którym uchwalono Konstytucję 3 Maja 1791 roku. Nie zabrakło też scenki rodzajowej inspirowanej utworem I. Krasickiego pt. „Żona modna”.
Radość i szczęście Polaków z powodu tak ważnego wydarzenia wyrazili młodzi artyści w recytacjach podniosłych utworów poetyckich oraz w pieśniach w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem p. Agnieszki Jakubiak.
Emilia Kukwa
Majowe święta w „Małej Jedynce”
27 kwietnia 2018r. uczniowie klasy II b z wychowawczynią Katarzyną Krupińską zaprosili uczniów klas I – III na montaż słowno – muzyczny na temat zbliżających się majowych świąt. Poprzez teksty literackie mali artyści przybliżyli znaczenie i sens Święta Pracy – 1 Maja, Święta Flagi – 2 Maja i Święta Konstytucji 3 Maja. Podczas występu powiewały biało – czerwone flagi i przedstawiono portrety głównych twórców Konstytucji: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Hugo Kołłątaja, Ignacego Potockiego, Adama Stanisława Krasińskiego. Dzieci zaśpiewały pieśni „Witaj majowa jutrzenko” Rajnolda Suchodolskiego i „Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka. Gazetkę ścienną wykonała p. Justyna Jakubczyk. Widzowie nagrodzili brawami młodych artystów.
Katarzyna Krupińska
Laureaci XIII Festiwalu Polskiej Piosenki Filmowej
Dnia 13 kwietnia 2018 r. w MDKulturalnie odbyły się eliminacje do XIII Festiwalu Piosenki Filmowej. Naszą szkołę reprezentowało 7 wokalistek.
Oto nasze laureatki:
Kategoria: klasy I – III szkoły podstawowej
1 miejsce: Klaudia Pieniążek - Przyjaciel wie: Cudowne dziecko
2 miejsce: Anna Zalewska - Meluzyna czyli historia podwodnej miłości: Podróże Pana Kleksa
Opiekun uczennic: p. Joanna Krzyżak
Kategoria: klasy IV – VI szkoły podstawowej
3 miejsce: Karolina Dawid - Cygańska Jesień: Brunet wieczorową porą,
Kategoria: klasy VII szkoły podstawowej oraz klasy gimnazjalne
3 miejsce: Julia Buczyńska - Miłość w Portofino: Ida
Opiekun uczennic: p. Agnieszka Jakubiak
Laureatka pierwszego miejsca – Klaudia Pieniążek wystąpiła podczas Koncertu Galowego, który odbył się 23 kwietnia 2018 r. w Kinie Ostrovia. Podczas Koncertu Galowego wszystkim laureatom zostały wręczone nagrody i wyróżnienia.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Wicedyrektor Joanna Krzyżak
24 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się apel z okazji Dnia Ziemi. Jego celem było przypomnienie uczniom o potrzebie dbania o najbliższe otoczenie i środowisko przyrodnicze. Na początku wystąpili uczniowie klasy VI b, którzy wyjaśnili ideę powołania tego ogólnoświatowego święta i przypomnieli jego główne przesłania. Następnie zaproszono uczniów klas IV do udziału w turnieju ekologicznym. Rozwiązywali oni szereg ekologicznych zagadek, odpowiadali na pytania z wiedzy o ekologii, układali puzzle i hasła, rzucali śmieciami do celu. Po zakończeniu turnieju wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Podsumowane zostały też akcje zbierania makulatury i zużytych baterii. Rekordową ilość makulatury zebrała uczennica klasy V c (136,4kg), zaś największą ilość zużytych baterii - uczennica klasy IV a (1572szt.). Wszystkim uczniom, którzy aktywnie włączyli się w akcje ekologiczne zbiórki surowców wtórnych ufundowane zostały nagrody. Postawa uczniów "Jedynki" jest godna naśladowania i świadczy o ich dbałości o środowisko przyrodnicze.
Agnieszka Tułowiecka
Szkolne dni inne niż wszystkie… zielony, niebieski i biały
Od 10 do 13 kwietnia 2018 r. dzieci z klas I-III SP1 obchodziły Dzień Zdrowia, Dzień Świadomości Autyzmu oraz Dzień Niepełnosprawności. Organizując atrakcyjne zajęcia profilaktyczne dla uczniów, Samorząd Uczniowski pod opieką pani Beaty Sochockiej-Lipskiej oraz pedagoga szkolnego Katarzyny Brzostek, przypomniał rolę ruchu, ćwiczeń i zabaw na świeżym powietrzu. Ponadto nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i świetlicy kształtowali postawy zrozumienia, życzliwości i tolerancji wobec osób chorych na autyzm i osób niepełnosprawnych.
W pierwszym dniu obchodów dzieciaki uczestniczyły w ,,aktywnej przerwie” na świeżym powietrzu. Wykonywały ćwiczenia ogólnorozwojowe, wzmacniały mięśnie i rozciągały swoje ciało. Wspólna gimnastyka przyniosła wszystkim radość i zadowolenie. Wesoła zabawa w kolejnym dniu , jaka odbyła się podczas muzycznej przerwy, podniosła wszystkim nastrój i zintegrowała środowisko szkolne. Jeszcze więcej dobrych emocji dostarczył dzień trzeci. Na znak solidarności z dziećmi chorymi na autyzm i niepełnosprawnymi - uczniowie malowali twarze. Nie zabrakło symbolicznych niebieskich żaróweczek, motyli, leśnych zwierzątek. Autorką ,,twarzowych ” obrazków była pani Justyna Jakubczyk, nauczycielka świetlicy.
Wspólnym zabawom towarzyszyły zajęcia edukacyjne, bajkoterapia i warsztaty. A każdy profilaktyczny dzień, to inny kolor ubioru najmłodszej grupy społeczności szkolnej - zielony, niebieski i biały.
Katarzyna Brzostek
Apel z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych przygotowali uczniowie kl. III d z wychowawczynią p. Małgorzatą Lewocz. Wspólne spotkanie było również okazją do rozdania nagród w konkursach, które odbyły się w Małej Jedynce dla uczniów klas I – III: ortograficznym dla klas II i III oraz recytatorskim „Warszawska Syrenka” .
Dzień Żołnierzy Wyklętych w Jedynce
1 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 uczniowie obejrzeli przedstawienie, które upamiętniało Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość poprzedziła minuta ciszy i zapalenie zniczy pod Dębami Katyńskimi przed budynkiem szkoły.
W montażu słowno - muzycznym przygotowanym przez panie: Beatę Rydzewską i Agnieszkę Jakubiak, występowali uczniowie klas gimnazjalnych w tym zespół wokalny Appassionata. Młodzi artyści z wielką powagą i przejęciem odegrali swoje role, co udzieliło się z uwagą słuchającej publiczności. Scenografię do przedstawienia przygotowała pani Dominika Pędzich. Całość przedsięwzięcia stworzyła wyjątkowy klimat, przenosząc wszystkich w te nieznane dotąd karty historii Polski.
Beata Rydzewska
Dni Bezpiecznego Internetu 2018
Tradycyjnie w lutym w naszej szkole są organizowane obchody Dnia Bezpiecznego Internetu.
Tegoroczne hasło akcji „Tworzymy kulturę szacunku w sieci” miało na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do zasobów internetowych oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Oczywiście temat bezpiecznego korzystania z Internetu jest poruszany niejednokrotnie na lekcjach informatyki i zajęć komputerowych. Nauczyciele w czasie ubiegłorocznych działań w projekcie edukacyjnym „Bezpiecznie tu i tam” realizowali działania skierowane do dzieci i rodziców. W tym roku szkolnym szkoła również uczestniczy w ogólnopolskim projekcie Cyfrowobezpieczni.pl , którego działania dedykowane uczniom zaczną się w marcu br.
Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2018 ograniczyły się więc tylko do konkursu dla uczniów kl.4-7 oraz apelu szkolnego w dniu 16.02.2018.
Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę o bezpiecznym korzystaniu z sieci uczestnicząc w konkursie - quizie w Kahoot. Najlepsze wyniki w Konkursie osiągnęli: Natalia Kowalska, Ola Sulęcka i Piotr Szabłowski.
Część artystyczna na apelu szkolnym zorganizowanym z okazji DBI przypomniała uczniom o potrzebie szanowania innych użytkowników sieci, ich prywatności czy odmiennych poglądów. Zwrócono również uwagę na fakt, że nikt w Internecie nie jest anonimowy, a każde działanie pozostawia ślad.
Organizatorzy szkolnych obchodów DBI:
Grażyna Duda
Łukasz Kuczyński
Pokaz historyczny „Ku niepodległej”
Grupa artystyczna „Rekonstrukto” w dniu 9.02.2018r. zaprosiła uczniów kl. VIIB, VA, IVB, IVE, IIIA, IIA na pokaz historyczny „Ku niepodległej”, opowieść o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę. Była to wesoła lekcja historii ,upamiętniająca dążenia niepodległościowe znajdujących się w trudnej sytuacji Polaków pod zaborami, przedstawiająca stroje z epok :szwoleżer, powstaniec, kosynier, oficer I brygady Legionów Polskich oraz ekwipunek i uzbrojenie, przeprowadzająca słuchaczy przez powstania narodowe: kościuszkowskie, okres Księstwa Warszawskiego, listopadowe, styczniowe, I Wojnę Światową, Szczególnie uwydatniając legendę marszałka Józefa Piłsudskiego prowadzący ukazali patriotyzm i zachęcili uczniów do nauki historii Polski.
Joanna
Krzyżak
Danuta Brzostek
Koncert profilaktyczny „Ku wolności cz. 2”
Dnia 6 lutego 2018r. wszystkie klasy VII i gimnazjalne zostały zaproszone na koncert profilaktyczno-ewangelizacyjny pt. „Ku wolności cz.2”. Przed szkolną publicznością wystąpiła grupa artystyczna „Wyrwani z Niewoli”: Jacek ”Heres” Zajkowski – artysta Hip hopowy i profilaktyk i Piotr Zalewski- autor książki „Wyrwani z niewoli”, student psychologii, profilaktyk. Artyści tej formacji od kilku lat zajmują się działalnością profilaktyczną na rzecz dzieci i młodzieży, chcąc ukazać im świat w którym można żyć bez narkotyków, alkoholu, przemocy, etc.
Joanna Krzyżak
Sukcesy naszych wokalistek w VII edycji konkursu piosenki dziecięcej „Dzieciak śpiewa”
W konkursie piosenki „Dzieciak Śpiewa” wzięły udział dzieci w wieku od 3 do 9 lat.
Łącznie mogliśmy zobaczyć 56 występów, które oceniane były przez jurorów: Elizę Sacharczuk, Pawła Andruszkiewicza oraz Remigiusza Danelczyka.
Każde dziecko otrzymało upominek za swój piękny występ, natomiast laureaci - nagrody rzeczowe.
Oto sukcesy naszych
wokalistek:
Kategoria: Soliści 7-9 lat
I miejsce -Anna Zalewska "Czy znów nastanie świt" z bajki Disneya „Rogate
ranczo” SP1 –opiekun p. Joanna Krzyżak
Wyróżnienia:
Dominika Deptuła "Pocahontas" SP Nr 1 –opiekun p. Katarzyna Trętowska
Aleksandra Kuczyńska "Tej historii bieg" - zgłoszenie indywidualne
Maja Arkiewicz "Po raz pierwszy widzę blask" - zgłoszenie indywidualne
Nasza laureatka - Ania Zalewska wystąpiła podczas galowego koncertu zorganizowanego przez MDK w Ostrowi Maz. z okazji „Dnia Babci i Dziadka”.
Joanna Krzyżak
W dniu 13. 01.2018 r. salę gimnastyczną SP 1 wypełniały bajkowe, ulubione postaci w które przeistoczyły się tego dnia dzieci z klas I-III. Zabawę prowadził DJ Agencji Artystycznej „Zielona Szkoła” z Białegostoku, któremu pomagała „Ciocia Jula”. Profesjonalizm prowadzących porywał dzieci do tańca i zagwarantował świetną zabawę. Dzieci brały udział w różnych rodzajach tańców z gestykulacją i zabawach przy odpowiednio dobranej muzyce oraz konkursach np. „kto szybciej włoży buty do worka, a potem je założy”, „która grupa szybciej przekaże balonik. Udana zabawa sprawiła radość obecnym uczestnikom. Po południu odbyła się zabawa dla klas IV-VII i gimnazjum. Przy dźwiękach muzyki dyskotekowej , którą serwował DJ Kuba i w blasku kolorowych świateł, bawiła się młodzież przed rozpoczęciem ferii zimowych.
Danuta Brzostek
Dnia 12 stycznia 2017 r. klasa II a przedstawiła apel pt. “Bezpieczne ferie zimowe”. Uczniowie w towarzystwie Pani Zimy przypomnieli, w jaki sposób należy zachowywać się podczas zimowych zabaw na śniegu tak, aby po skończonych feriach zdrowo i z ochotą powrócić do szkoły. Uczniowie zaprezentowali przestrogi przed różnymi niebezpieczeństwami, jakie mogą napotkać na co dzień w okresie zimowym. W krótkich scenkach przypomnieli o przykrych skutkach wchodzenia na zamarznięte stawy, rzucania zbyt twardymi śnieżkami, zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni oraz niewłaściwego zachowania na drodze. W czasie zimy ważne jest również właściwe ubieranie się, aby uniknąć przeziębień. Występy uczniów uatrakcyjniły zimowe piosenki w wykonaniu Anny Mioduszewskiej, Nikoli Kruczkowskiej, Kacpra Jankowskiego i Maksymiliana Rafalika. Wszyscy uczniowie mogli więc powtórzyć i utrwalić zasady bezpieczeństwa. Na koniec głos zabrała pani dyrektor Dorota Ziemczyk, apelując o rozsądek i ostrożność, a także życząc wszystkim dzieciom i nauczycielom śnieżnych i radosnych ferii oraz powrotu do szkoły w dobrych humorach i w pełni sił. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie zastosują się do wszystkich rad udzielonych przez artystów z II a.
Hanna Gruszczyńska
Jakub Mikołajczyk najlepszym stypendystą
Marszałka Województwa Mazowieckiego
„Szanowna Pani Dyrektor,
Samorząd Województwa wzorem lat ubiegłych organizuje uroczystość wręczenia umów stypendialnych w ramach projektu „Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka w roku szkolnym 2017/2018.”
Zgodnie z tradycją zostaną uhonorowani uczniowie, którzy z najwyższym wynikiem punktowym zakwalifikowali się do uczestnictwa w programie stypendialnym.
Gratuluję sukcesów edukacyjnych osiągniętych przez szkołę, o czym świadczy wybitnie uzdolniony uczeń biorący udział w projekcie.
Zwracam się do Pani z uprzejmą prośbą o umożliwienie wzięcia udziału najlepszemu stypendyście z subregionu ostrołęckiego JAKUBOWI MIKOŁAJCZYKOWI (1/17) z nauczycielem – opiekunem Panem dr BOGUSŁAWEM KONRADEM w uroczystości.”
Powyższy tekst to fragment pisma – zaproszenia, który wpłynął do Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Pani mgr Doroty Ziemczyk w Ostrowi Mazowieckiej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Department Edukacji Publicznej i Sportu. Uroczystość odbyła się 10 stycznia 2018 roku w siedzibie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Jakub Mikołajczyk uczeń GP 1 wziął z sukcesem po raz drugi udział w opisanym na wstępie programie stypendialnym.
W ubiegłym roku szkolnym realizował projekt pt. „Człowiek istotą wyróżniającą się – potęga ludzkiego mózgu”.
W roku bieżącym tytuł jego projektu brzmi „Różnorodność Królestw organizmów – anatomia, fizjologia roślin i zwierząt.”
W obydwu przypadkach nauczycielem – opiekunem stypendysty jest dr Bogusław Konrad – nauczyciel biologii i chemii w ostrowskiej jedynce.
Bogusław Konrad
22 grudnia 2017 roku uczniowie klas czwartych pod opieką pań: Marzeny Osieckiej i Katarzyny Brzostek przedstawili Jasełka. Przedsięwzięcie wspierał chór szkolny pod kierunkiem pani Agnieszki Jakubiak, a wyjątkową dekorację przygotowała pani Katarzyna Krupińska.
Widowisko obejrzeli: Dyrekcja szkoły - p. Dorota Ziemczyk, p. Ewa Subda, p. Joanna Krzyżak, nauczyciele i pracownicy administracji, rodzice oraz zaproszeni goście: Ks. Dziekan Mirosław Mierzejewski, p. Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Integracji Społecznej Dorota Ambroziak, Przewodniczący Rady Rodziców - p. Bartosz Kublik, V-ce Przewodniczący Rady Rodziców - p. Paweł Andruszkiewicz.
Harcerze z 29 DH "Pogodni" wraz z druhną Grażyną Dudą przekazali BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU.
Na zakończenie uroczystości p. Dyrektor Dorota Ziemczyk podziękowała uczniom i nauczycielom za wprowadzenie wszystkich w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, a następnie przekazała kosz pełen słodyczy dla uczniów biorących udział w Jasełkach.
Marzena Osiecka
Jasełka dla klas I-III
Jednym ze zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia jest odgrywanie
inscenizacji o narodzeniu Jezusa zwanych Jasełkami.
W świąteczną atmosferę najmłodsze dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1wprowadzili uczniowie klasy III b, którzy przygotowali przedstawienie jasełkowe.
Zaprezentowali je 21 grudnia 2017, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Uczniowie w przepięknych strojach występowali przed swoimi rodzicami, nauczycielami i szkolnymi kolegami. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, którzy od aniołów dowiedzieli się o narodzinach Jezusa i z darami udali się do Betlejem oraz Trzech Króli przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, śpiewane przez uczniów oraz grane przez nich na gitarach i fletach. Napełniły one wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że każdy poczuł magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele i rodzice.
Na zakończenie wręczono nagrody uczniom biorącym udział w szkolnym konkursie piosenki „Dzieciak śpiewa” i plastycznym „Kolorowa bombka”.
Ewa Polak
Klasa I c w Miejskiej Bibliotece
Wycieczka klasy I c do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej w ramach akcji „Spotkania z książką dla dzieci” odbyła się 13 grudnia.
Uczniowie mieli okazję posłuchać Grzegorza Budzyńskiego - autora bajek dla dzieci, zakupić Jego książkę i otrzymać autograf. W programie była też wystawa książek dla dzieci związanych ze świętami Bożego Narodzenia oraz czytanie przez pierwszaków książek o świętym Mikołaju.
Alicja Wajszczyk
Rekolekcje, jasełka, wieczory kolęd, klasowe wigilie i akcje charytatywne co roku budują przedświąteczną atmosferę w szkole.
I Ty możesz zostać św. Mikołajem to dobrze wszystkim znana akcja wspólnej zbiórki darów. Akcja, którą wspierają: Rada Rodziców, Samorządy Uczniowskie oraz wolontariusze. To dzięki Wam Drodzy Uczniowie i Szanowni Państwo święta dla wielu dzieci naszej szkoły będą wspanialsze ! W tym roku, przekazano 42 świąteczne paczki wychowankom, którzy znaleźli się w szczególnej sytuacji.
Anonimowym darczyńcom o wielkich sercach serdecznie dziękujemy!
Katarzyna Brzostek
Zbliżające się święta są wyjątkową okazją do okazywania innym serdeczności i dobroci. Dlatego w grudniu, już po raz drugi, w naszej szkole została zainicjowana akcja WYLOSUJ ANIOŁA. Podobnie jak w ubiegłym roku, akcję pisania kartek do dzieci chorych na raka, propagowali chętni uczniowie przebierając się 1 grudnia za aniołki.
Wielu uczniów odpowiedziało na prośbę rodziców z fundacji ,,Gdy Liczy się Czas” z Lublina. Szkolne Anioły, te duże i całkiem małe, wykonały przepiękne kartki. Wszystkie kartki były radosne, dodawały otuchy i przywracały chorym dzieciom nadzieję na spełnienie marzeń. Niektóre z nich prezentujemy w galerii.
Chciałabym podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w przedsięwzięciu.
Katarzyna Brzostek, pedagog.
Spotkanie z Policją i Strażą Pożarną
To było bardzo ciekawe spotkanie uczniów klas 1-3 ze znanymi nam już policjantami z KPP oraz strażakami z PSP Ostrów Mazowiecka w dniu 8 XII 2017r. Strażacy przekazali kilka ważnych rad: jak dziecko może sobie poradzić w obliczu zagrożenia pożarem, w czym pomógł filmik z sympatycznym chłopcem-strażakiem i smokiem. Dzieci chętnie dyskutowały i wykazywały się dość obszerną wiedzą na ten temat.
Policjanci mający na celu dobro najmłodszych przestrzegali je przed niebezpieczeństwami w domu i na drodze. Szczególnie zwracali uwagę na bezpieczeństwo dzieci w porze jesienno-zimowej. W ramach działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” zachęcali do używania odblasków o zmierzchu. Aby dzieci lepiej o tym pamiętały otrzymały odblaskowe prezenty. Upominkami zostały również nagrodzone dzieci biorące udział w konkursie plastycznym „Widoczni -bezpieczni”. Wyniki konkursu:
W kat. kl. I:
I miejsce – Aleksandra Jastrzębska kl. ID
II miejsce – Karolina Zakrzewska kl.ID
III miejsce - Julia Kurpiewska kl. IA
W kat. kl. II:
I miejsce – Angelika Magdaleńska kl. IIB
II miejsce - Aleksandra Skieterska kl. IIB
III miejsce – Zuzanna Jasionowska kl.IIB
W kat. kl. III:
I miejsce – Aleksandra Dmochowska kl. IIID
II miejsce – Maksymilian Kiełbik kl. IIIC
III miejsce - Maja Bednarczyk kl. IIIB
Danuta Brzostek
Dzień 6 grudnia 2017r.zapragnęliśmy spędzić inaczej niż zwykle. Prezentem mikołajkowym dla uczniów klasy: 3 a, 3 d, 4 a, 4 b, 4 e, 5 a, 5 b, 5 c, 6 a, 7 b była wycieczka do Warszawy na Koncert Mikołajkowy pt: „5 Złotych minut ratujących życie”, w programie którego poznaliśmy zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu oraz obejrzeliśmy występy artystów: PECTUS, LANNBERY, ADAMA STACHOWIAKA, AGNIESZKI ADAMCZEWSKIEJ, WERONIKI JUSZCZAK, BARTKA KASZUBY, DOMINIKI SOZAŃSKIEJ oraz MACIEJA POL z teatrem iluzji. Dla pobudzenia zmysłu słuchu i wzroku, zobaczyliśmy pokaz różnokolorowych wirujących laserów w LASER SHOW oraz formację taneczną FLEX w ZUMBIE.
Pełni wrażeń po koncercie udaliśmy się w różne miejsca Warszawy, niektóre klasy odwiedziły Muzeum Ziemi, a inne udały się do Centrum Nauki Kopernik. Poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach zwiedzający poznawali prawa nauk. Wystawa stała, która znajduje się w Centrum Nauki Kopernik, składa się z kilkuset interaktywnych stanowisk umieszczonych w sześciu galeriach stałych: Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Korzenie Cywilizacji, Bzz, Świat światła, Re: generacja, Teatr Robotyczny.
Po świetnej zabawie nastąpił czas powrotu, podczas którego, nie obyło się bez posiłku w Mc Donald’s.
Danuta Brzostek
30 listopada 2017 r. w "Małej Jedynce" zorganizowano andrzejkową dyskotekę. To bardzo lubiana forma spędzania czasu pozalekcyjnego przez dzieci. Andrzejki-to czas ostatniej zabawy przed okresem adwentowym. To wieczór wróżb, zabaw i tańca. Dla każdego coś dobrego. Dzieci z niecierpliwością czekają, na możliwość powróżenia, bo to one same, wcielają się tego wieczora w rolę wróżek. A tańce pod fachowym i czujnym okiem p. Justyny Jakubczyk uradowały najmłodszych i teraz tylko pozostaje im czekać na zabawę karnawałową. A jak było i jak się wróżyło, zobaczcie sami. Dochód z dyskoteki zostanie przeznaczony na cele charytatywne.
Beata Sochocka-Lipska
Koncert zespołu LIMBOS „Muzyczny Ekspres”
W trosce o wszechstronny rozwój osobowościowy dziecka, w szkole cyklicznie odbywają się koncerty muzyczne, które nie tylko edukują, wprowadzając uczniów w świat muzyki klasycznej, jazzowej, bluesowej czy rockowej, ale również uwrażliwiają na piękno sztuki muzycznej. W dniu 29 listopada 2017r. szkołę odwiedziła grupa muzyczna „Limbos”, w 4-osobowym składzie: perkusja, gitara, syntezator, wokal. W swoim programie pt. „Muzyczny Ekspres” muzycy zaprezentowali legendarne utwory z muzyki dziecięcej i rozrywkowej m.in. „Ach, śpij kochanie”, „Jadą ,jadą misie”, „Jedzie pociąg z daleka”, ale również muzykę z filmu „Piraci z Karaibów” i „Pieśń o małym rycerzu” czy też piosenkę Anny Wyszkoni „Biegnij przed siebie”. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w koncercie: śpiewali wspólnie z wokalistą, wyklaskiwali rytmy, tworzyli ruchowe improwizacje do wysłuchiwanych utworów. Dobry nastrój i pozytywne emocje towarzyszyły publiczności podczas całego koncertu . To była niezapomniana lekcja muzyki. Koncert nie tylko wzbogacił wiedzę muzyczną uczniów, ale wprowadził do zajęć lekcyjnych zabawę, relaks i odprężenie. Wszyscy – nauczyciele i uczniowie bawili się znakomicie.
Joanna Krzyżak
W związku z Ogólnopolską Kampanią z okazji Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy, jak również w ramach współpracy naszej szkoły z podinsp. Mirosławem Olszewskim Komendantem Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej w dniu 20.XI.2017r. odbyło się szkolenie dla klas IV, V i VI, które poprowadził st. sierż. Łukasz Kuliś przedstawiciel Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii (KPP).
Poruszana na spotkaniu tematyka jest realizacją Podstawowych Kierunków Polityki Oświatowej Państwa w roku szkolnym 2017/2018 i dotyczy jednego z kluczowych priorytetów: Bezpieczeństwo w Internecie oraz odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych.
Tematyka spotkania:
1. Odpowiedzialność karna nieletnich,
2. Zagrożenia w sieci i cyberprzemoc.
3. Jak przeciwdziałać przemocy rówieśniczej, w tym cyberprzemocy.
4. Odpowiedzialne i bezpieczne korzystanie z mediów społecznych.
5. Prawa dziecka.
Inicjatorzy i organizatorzy szkolenia:
p. Robert Krajewski – pedagog
szkolny
p. Robert Jagielski – psycholog szkolny
„Muzyka Ameryki Środkowej”- koncert zespołu „Trio Kurakas”
13 listopada 2017r. na sali gimnastycznej SP1 rozbrzmiewały gorące rytmy latino. Współpracujący z Łódzkim Biurem Koncertowym „Wirtuoz” zespół muzyczny „Trio Kurakas” zaprosił młodzież klas VII i gimnazjalnych do muzycznej podróży po krajach Ameryki Środkowej. Polsko-peruwiańska grupa artystyczna zaprezentowała się w następującym składzie: Mirko Fernadez Sanchez - muzyk i popularyzator kultury południowo – amerykańskich Indian, Rafael Alfaro Alvarado - muzyk, podobnie jak Mirko pochodzący ze słonecznego Peru oraz Maciej Malec - wirtuoz gry na puzonie.
Podczas koncertu słuchacze zapoznali się nie tylko z największymi przebojami muzyki latynoskiej takimi jak „Mambo No 5”, „Guantanamera”, „Lambada” czy „La Bamba”, ale również zostali zaproszeni do aktywnego udziału poprzez próbę gry na oryginalnych instrumentach ,wspólny śpiew i taniec oraz konkursy z nagrodami.
Ta ciekawa lekcja muzyki dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń. Wszyscy bawili się doskonale!
Koncert GALOWY wieńczący projekt „Tydzień dla Polski”
W listopadzie 2017r., w ramach projektu „Tydzień dla Polski” szkoły i przedszkola z terenu miasta oraz z całego powiatu ostrowskiego zostały zaproszone do udziału w konkursach: plastycznym, recytatorskim, piosenki i literackim. Organizatorem tego patriotycznego wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej. Projekt miał na celu :promowanie wśród dzieci i młodzieży idei patriotyzmu; kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec własnego państwa; wspieranie integralnego rozwoju uczniów w zakresie twórczości artystycznej poprzez umożliwienie prezentacji ich umiejętności wokalnych, recytatorskich, plastycznych i literackich; pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego oraz integrację środowiska lokalnego. Uczniowie naszej szkoły wraz z dyrekcją i nauczycielami z entuzjazmem przyjęli zaproszenie do udziału w konkursach zaproponowanych przez bibliotekę. Miło nam poinformować, iż powołane przez organizatora Jury wysoko oceniło i nagrodziło występy oraz prace naszych uczniów. Oto laureaci:
Konkurs recytatorski „A to Polska właśnie…” -08.11.2017r
W kat. klas IV-VI :
II miejsce – Wiktor Kukwa z kl. IVA
Opiekun ucznia - p. Małgorzata Deluga
W kat. klas VII i gimnazjalnych :
II miejsce – Maria Kowalska z kl. IIB gimnazjum
Opiekun uczennicy - p. Maryla Borowa
III miejsce - Julia Andruszkiewicz z kl. VIIC
Opiekun uczennicy – p. Lilianna Kuczyńska
Konkurs plastyczny na projekt znaczka pocztowego lub monety
Wyróżnienie- Olaf Spinek z kl. VIIC
Opiekun ucznia - p. Katarzyna Krupińska
Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Jest takie miejsce…”-09.11.2017r.
W kat klas I-III:
I miejsce – Anna Zalewska z kl. IIIA
Opiekun uczennicy - p. Joanna Krzyżak
W kat. klas IV-VI:
III miejsce – Karolina Dawid z kl. IVA
Opiekun uczennicy: p. Agnieszka Jakubiak
W kat. kl. VII i gimnazjalnych:
I miejsce – Julia Buczyńska z kl. III gimnazjum
II miejsce – Amelia Andryszczyk z kl. IIA gimnazjum
III miejsce –Paulina Pieniążek z kl. VIIC
Opiekun uczennic - p. Agnieszka Jakubiak
Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom, ich Opiekunom i Rodzicom!
W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada 2017r.,w sali konferencyjnej Ratusza Miejskiego odbyła się Gala Finałowa wieńcząca projekt „Tydzień dla Polski”, podczas której wszyscy laureaci otrzymali nagrody z rąk Burmistrza Miasta – p. Jerzego Bauera. W koncercie ,przed licznie zgromadzoną publicznością, wystąpiły nasze wokalistki ,zdobywczynie I miejsc: Ania Zalewska i Julka Buczyńska oraz zespół wokalno-muzyczny Sonori di Musica z Białegostoku. Ten muzyczny spektakl oraz udział w konkursach dostarczył wszystkim odbiorcom i uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń i wzruszeń, pobudził do refleksji nad trudną, wręcz tragiczną historią naszego narodu i naszą powinnością wobec Ojczyzny. Dla uczniów była to piękną lekcja patriotyzmu.
Joanna Krzyżak
10 listopada ostrowska ,, jedynka” świętowała kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Głównym punktem obchodów był przedstawiony uczniom szkoły, montaż słowno-muzyczny, który przybliżał temat rozbiorów Rzeczypospolitej, pierwszej wojny światowej oraz okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę. Spektakl podkreślał też rolę Józefa Piłsudskiego w odrodzeniu wolnej Ojczyzny.
Widowisko obejrzeli wszyscy uczniowie klas IV- VII szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści. Młodzież w skupieniu oglądała przedstawienie i nagrodziła młodych artystów gromkimi brawami. Słowa podziękowania i uznania wygłosiła też Pani dyrektor Dorota Ziemczyk, która także zapraszała i zachęcała młodzież do udziału w miejskich obchodach święta.
W uroczystości wystąpili aktorzy- uczniowie klasy VIIC oraz klasy IIA I IIIA gimnazjum, pod opieką Pani Beaty Rydzewskiej, a także zespół instrumentalno- wokalny Appassionata i chór szkolny pod kierownictwem Pani Agnieszki Jakubiak. Scenografię do spektaklu wykonała Pani Dominika Pędzich.
Wręczono nagrody uczniom za udział w konkursach : plastyczno- literackim „Mój ulubiony bohater literacki”, konkursie recytatorskim „To właśnie Polska”, konkursie plastycznym na projekt znaczka lub monety, konkursie pieśni i piosenki patriotycznej „Jest takie miejsce”. Laureaci otrzymali nagrody za godne reprezentowanie szkoły w konkursach powiatowych oraz Powiatowej Olimpiadzie Ekologicznej w Andrzejewie .
Beata Rydzewska
Święto Odzyskania Niepodległości w Małej Szkole
Dnia 9 listopada 2017r. uczniowie klasy III e pod opieką wychowawczyni Katarzyny Sitek przygotowali apel dla uczniów klas I - III z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. Mali artyści w wierszach, pieśniach i inscenizacji przekazali swoim szkolnym rówieśnikom treści związane z nadchodzącym świętem. Wyjaśniono, czym były zabory dla Polski i czym jest niepodległość. Klasowi soliści przypomnieli zaproszonym gościom pieśni towarzyszące Polakom w tamtych czasach. Na zakończenie uroczystości dyrektor Dorota Ziemczyk wręczyła nagrody książkowe i dyplomy laureatom przeprowadzonych w szkole konkursów: "Ocalić od zapomnienia", "Ekologię popieramy, o środowisko dbamy", "Mój ulubiony bohater literacki", "Słowniczek obrazkowy języka angielskiego" i "Jest takie miejsce".
Spotkanie z dietetykiem
W ramach współpracy z Firmą SEBEX realizującą programy Mleko w szkole, Owoce w szkole, dnia 26 października 2017r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z dietetykiem - panią Adrianną Szczepaniak. Na podstawie piramidy zdrowego żywienia pani dietetyk bardzo szczegółowo omówiła zasady zdrowego odżywiania się. Wskazała podstawowe błędy żywieniowe, które popełniamy w przygotowaniu codziennych posiłków. Tłumaczyła dzieciom, dlaczego należy ograniczać słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców. Podkreśliła również, że każde dziecko powinno jeść przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Oprócz zdrowego odżywiania pani Adrianna zachęcała małych słuchaczy do aktywności fizycznej: spacerów, pływania, gimnastyki, biegania, grania w piłkę, jazdy na rowerze, tańca czy aerobiku. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali pani dietetyk i aktywnie uczestniczyli w dyskusji Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały ulotki zawierające informacje na temat zdrowego żywienia.
Joanna Krzyżak
W dniu 39 rocznicy wyboru papieża Polaka, kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, gdy Kościół w Polsce wspomina tego wielkiego syna ziemi lechickiej i czci go już jako świętego, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, pod okiem pani katechetki Małgorzaty Ryszewskiej i ks. Marcina Mielnickiego, zechcieli przypomnieć w montażu słowno – muzycznym, opartym na scenariuszu zaczerpniętym w swej treści z książki Justyny Kijańczyk - Zięby pt. „Za rękę z Papieżem”, najistotniejsze momenty z życia św. Jana Pawła II.
Może nie przy stole prezydialnym, jakby z katedry nauki, ale raczej za stołem rodzinnym czy przyjacielskim, dzieci z „ostrowskiej jedynki” uczcili wielką postać Kościoła Powszechnego, którego życie poprzez zwykłą codzienność zadziwiło cały świat i zawiodło go w aureoli świętości na wyżyny niebieskie. Przeplatane wątki z młodości Karola Wojtyły łączyły się z posługą papieża wypełniającego swe powołanie w osobie Głowy Kościoła Jana Pawła II. Lata szkolne, zdolności teatralne, talent językowy, muzyczny i pisarski, interesowanie się jak każdy chłopiec w jego wieku, sportem, zwłaszcza piłką nożną, pływaniem i jazdą na nartach, przełożyły się na bogactwo jego powołania kapłańskiego, biskupiego i potem papieskiego. Zwykła świętość, która ujmowała swą serdecznością i otwartością człowieka, zwłaszcza porzucanego, osamotnionego i skrzywdzonego przez los. Jego spontaniczność zachwycała, lecz najbliższych z otoczenie kłopotała.
Modlił się gorliwie i wytrwale, podczas, gdy inni juz wysiadali, on trwał zawsze przy Bogu, i nie ważne, czy w cichej postawie prostracji kaplicznej, padając na twarz w rozkrzyżowaniu wobec majestatu Boga, czy w otoczeniu fleszy, kamer i ogromnej rzeszy wiernych. Zatopiony w kontemplacji stawiał w osłupienie przekaz telewizyjny, ale też tworzył wielkie show duchowości, zwłaszcza pośród młodych, porywając ich sercem, dowcipem i Bożą prawdą.
Szukał każdego człowieka, jak niegdyś Chrystus, odbywając wiele pielgrzymek i podróży, nawet w najdalsze zakątki świata. Młody człowiek, jako nadzieja Kościoła, był zawsze oczkiem w jego głowie i szczególną uwagę poświęcał młodym świata, przemawiając do nich z okna przy ul. Franciszkańskiej 3 czy okna watykańskiego na Placu św. Piotra, a także z okna spotkań Światowych Dni Młodzieży.
Co sam otrzymał, jako prezent, nie chował dla siebie, lecz dzielił się z każdym potrzebującym, i nie ważne, czy to zwykły obrazek, kwiatek, jedzenie czy jakiś samochód. Siłę czerpał z Boga, stąd chętnie sięgał po miejsca Jego bliskości. Stworzone piękno gór pozwalało mu szusować na nartach i podziwiać je podczas licznych spacerów. Zamek i ogrody Castel Gandolfo stawały się Mekką wakacyjnego wytchnienia, gdzie wiele myśli przelewał na papier i serwował Kościołowi, jako nauczanie.
Nie potrzebował ni sławy, ni rozgłosu, a i tak filmowe kamery oraz obiektywy fotoaparatów uwieczniały każdy jego ruch, czyniąc go najbardziej obrazowym człowiekiem świata. W dużej mierze przyczynił się do tego jego przyjaciel Arturo Mari. Przyjaźnił się z wieloma osobami, ale najwięcej wierności i czasu poświęcał mu jego osobisty sekretarz ks. Kardynał Stanisław Dziwisz.
Te wątki z życia papieża Polaka przeplecione wieloma piosenkami i pieśniami o charakterze Maryjnym, podkreśliły jeszcze jedną jakżeż istotną cechę jego pontyfikatu, wskazując, że cały powierzył się Maryi, a Ona go nigdy nie opuściła, nawet w najtrudniejszych chwilach życia. Strzały Ali Agcy na Placu św. Piotra wymierzone w niego, Maryja zasłoniła swoim matczynym płaszczem i nie pozwoliła go zdetronizować z Głowy Kościoła.
Niby odszedł, ale wciąż żyje pośród nas jako żyw, w naszej pamięci i przekazanym słowie, bo przecież całą swoją osobą dawał nadzieję Polsce, na lepsze jutro zmian ustrojowych, przywołując Zstąpienia Ducha Świętego, nadzieję młodym, że z Chrystusem pokonają wszystko, co jest światową kłodą w ich rozwoju, nadzieję Kościołowi i człowiekowi w przekraczaniu progu wieków XX/XXI, nadzieję nieba, byśmy ponownie się z nim spotkali, ale póki co, jesteśmy i żyjemy na ziemi, to i tak daje nam nadzieję i siłę, byśmy trwali przy Bogu, swej wierze i Kościele. Idźmy, zatem, z nadzieją papieską i dumą bycia jego uczniami
Wykonanie najmłodszej dziatwy, pamiętliwych o Janie Pawle II, iście dojrzałe, ujmujące i dające niezwykłe doznania emocjonalne, uczuciowe, zmysłowe i estetyczne. Zauważyła to też dyrekcja, dziękując koordynatorom i aranżerom tej wspaniałej inscenizacji, ale przede wszystkim małym aktorom za ich zaangażowanie, poświęcony czas i dany talent recytatorski czy śpiewaczy. Ostatnim akordem spotkania była odśpiewana i bliska papieżowi „Barka”, która w splecionych rękach wszystkich zebranych na sali dała uczucie wielkiej łączności ze św. Janem Pawłem II.
ks. Jan
„Małe piosenki o wielkich
sprawach” - koncert
Małej Orkiestry Dni Naszych
9 października 2017r., przed szkolną publicznością klas I-VI wystąpił zespól muzyczny Mała Orkiestra Dni Naszych ze swoim najnowszym koncertem pt.: „Małe piosenki o wielkich sprawach”. Tym razem artyści mówili i śpiewali o przyjaźni, szacunku dla innych ludzi, o pomaganiu słabszym, o opiece i odpowiedzialności za swoje własne zwierzątko, a także o prawidłowym zachowaniu się na jezdni. Podczas spektaklu artyści konsekwentnie bawili i uczyli, przekazując dzieciom ważne życiowe prawdy. Całość koncertu to nieustająca interakcja z dziećmi, które brały aktywny udział w śpiewaniu, konkursach i dialogach z artystami. Była to doskonała edukacja przez uśmiech, humor i zabawę, pozbawiona nudy i sztampy. Piosenki zagrane podczas spektaklu pochodzą z płyty „Piosenki mądrych dzieci" pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka oraz Fundacji WOŚP.
Joanna Krzyżak
Wycieczka do Wioski Indiańskiej
W dniu 02 i 03 października 2017 r. uczniowie klas pierwszych naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce integracyjno – edukacyjnej do Wioski Indiańskiej Fortu Hantajo w Borzychach koło Węgrowa. Wioska ta znana jest z bogatej wystawy, rozpalających wyobraźnię opowieści oraz niezwykłych indiańskich zabaw.
Wizytę w Wiosce uczniowie rozpoczęli od pokonania indiańskiego toru przeszkód (uczniowie, czyli „mali Indianie” przelatywali trzymając się liny nad „rwącą rzeką”, przechodzili przez gawrę niedźwiedzia, a następnie zanurzyli się w tajemniczym lesie, w którym musieli precyzyjnie ominąć ogromne pajęcze sieci). Następnie dzieci wyruszyły na indiańskie zmagania takie jak: strzelanie z łuku, rzuty włócznią, trafianie rzutkami z piór na rogi bizona oraz poskramianie węży.
Po zaliczonych konkurencjach uczniowie zasłużyli na indiańskie malunki i zmienili się w prawdziwych Indian i Indianki. Następnie animatorzy z Wioski Indiańskiej rozpalili ognisko, przy którym piekliśmy smaczne przekąski oraz cieszyliśmy się wspólnym biesiadowaniem oraz słuchaniem opowieści o życiu Indian. Była również chwila swobodnej zabawy wśród tipi.
Celem wycieczki, oprócz zajęć integrujących grupę, było poszerzenie wiedzy na temat życia prawdziwych Indian, ich kultury, tradycji plemiennych oraz otaczającej przyrody. Dla chętnych poszerzenia wiedzy o lesie, można było wysłuchać krótkiej opowieści o gatunkach drzew, zwierząt, znaczenia lasu dla otaczającego nas świata.
Kolejną częścią naszego spotkania były warsztaty rękodzieła. Dzieci wykonały samodzielnie indiańskie naszyjniki z koralików oraz odtwarzały tropy dzikich zwierząt na drewnianych krążkach.
Wszystkie wymienione wyżej zajęcia odbywały się pod okiem doświadczonych instruktorów i animatorów, którzy są w stałym kontakcie z żyjącymi w Stanach Zjednoczonych plemionami Indian.
Kilka słów o Wiosce Indiańskiej: Wioska Indiańska Fort Hantajo jest położona w niezwykle malowniczej okolicy Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, w miejscowości Borzychy koło Węgrowa. Wystarczy zjechać jedynie 200 metrów z głównej drogi, aby przenieść się na zalaną słońcem leśną polanę, na której znajdują prawdziwe indiańskie namioty tipi – domostwa Indian Wielkich Równin. Dwa z nich wyposażone są w niezwykle precyzyjnie wykonane indiańskie stroje i przedmioty codziennego użytku, ozdobione tysiącami szklanych koralików. W jednym z tipi możemy obejrzeć wnętrze indiańskiego domostwa – posłania, misternie ozdobione torby podróżne, skóry bizonów i jeleni, plecione indiańskie fotele i przytulne ognisko z kociołkiem. W sąsiednim namiocie odwiedzający mogą poznać wiele interesujących rodzajów broni – od najprostszych maczug i tomahawków, aż po czarno prochową strzelbę Kentucky, wielostrzałowy słynny Winchester i Colt. Wszystko to otoczone jest przez przepiękne skórzane stroje męskie i kobiece oraz okazałe nakrycia głowy – czapy, skóry zwierząt i oryginalne pióropusze – w tym jeden z zaledwie kilku w Polsce z prawdziwych piór orła przedniego.
Robert Jagielski
Spotkanie z leśniczym klasy III e
We wtorek 26 września 2017r. uczniowie klasy III e udali się na wycieczkę do lasu. Na miejscu spotkali się z leśniczym, który oprowadził po ciekawszych zakątkach lasu i przekazał wiele cennych informacji o roślinności i zwierzętach leśnych. Uczniowie mogli zobaczyć, jak wyglądały barcie oraz w jaki sposób pobiera się żywicę z drzewa. Dowiedzieli się również, że młode sadzonki drzew są przysmakiem zwierząt, dlatego trzeba odgradzać je siatką. Największą przyjemnością dla dzieci było szukanie i zbieranie grzybów. Mimo zmęczenia, wszyscy wrócili do szkoły w wesołych nastrojach.
Katarzyna Sitek
Ewakuacja polega na szybkim i zorganizowanym przemieszczaniu ludności z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, do rejonów bezpiecznych.. Za przygotowanie planów ewakuacji i jej prowadzenie odpowiedzialny jest Dyrektor placówki oświatowej a osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie ewakuacji jest wyznaczona przez Dyrektora Szkoły osoba odpowiedzialna, w tym przypadku były to: p. B. Jaroszkiewicz i p. B. Sochocka-Lipska.
Zadanie próbnej ewakuacji wykonano w dniu 28 września 2017r. „ duża szkoła” i 2 października „mała szkoła”. Sygnał do ewakuacji dał alarmowy 3 - krotny dzwonek szkolny o godzinie 12:00. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracyjno - obsługowi i pracownicy szkolnej stołówki zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi w czasie 2 min.47s, do czasu zdania raportu na placu przed MOSiR minęło 6 min.43 s. Ewakuowano 544 uczniów z klas szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych,
35 nauczycieli i 8 osób obsługi, łącznie 587 osób. Natomiast z klas I-III wraz z oddziałami przedszkolnymi było to 139 uczniów oraz 16 osób dorosłych.
W ewakuacjach brał udział przedstawiciel Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka - Kierownik Biura Bezpieczeństwa p. Marek Kuziak. Coroczne ćwiczenia rzetelnie przeprowadzanej ewakuacji oraz zdobyta wiedza na zajęciach lekcyjnych dają doskonałe efekty.
Koordynator ds. bezpieczeństwa- Danuta Brzostek
Pod takim hasłem przebiegła tegoroczna akcja Sprzątanie Świata. 15 września na zajęciach edukacyjnych nauczyciele przeprowadzili pogadanki na temat selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu. Następnie przyszedł czas na praktyczne działanie. Uczniowie dobrze przygotowani (zaopatrzeni w worki, rękawice, odpowiedni strój) oraz pozytywnie zmotywowani ruszyli sprzątać wyznaczone tereny. Klasy III A, III B i III D wraz z wychowawcami sprzątały obszar wokół budynku „Małej Szkoły”. Teren wokół „Dużej Jedynki” był porządkowany przez uczniów klas III C i III E. Młodzież klas starszych VI i VII wraz z opiekunami wyruszyła na „wielkie sprzątanie” obszarów leśnych pomiędzy ulicami Brokowską a 63 Roku oraz w okolicy ulicy Mikołajczyka. Wszyscy byli mocno zaangażowani w pracę. Niestety ku naszemu niezadowoleniu lasy są nadal zanieczyszczone o czym świadczyły szybko zapełniające się worki.
Udział w „Sprzątaniu Świata” to kolejna praktyczna lekcja ekologii, która pozwoliła obudzić refleksję nad stanem naszego najbliższego otoczenia oraz rozwijać poczucie odpowiedzialności za jego kondycję.
Serdecznie dziękujemy uczniom i opiekunom za zaangażowanie w akcję.
Anna Kożuchowska
Bezpieczeństwo cyfrowe dzieci i młodzieży
Od kwietnia br. Szkoła Podstawowa nr 1 uczestniczy w projekcie ogólnopolskim Cyfrowobezpieczni.pl. Jest to projekt MEN mający na celu podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności uczniów w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni.
W czerwcu odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa z udziałem Edukatora projektu . Końcowym elementem pierwszego etapu udziału w projekcie było spotkanie z rodzicami uczniów klas 4 /20.09.2017r/ , na którym rodzice zostali zapoznani z zagrożeniami jakie czekają na młodych ludzi w cyberprzestrzeni . Rodzice zostali poproszeni o pomoc i wsparcie działań jakie będą podejmowane w szkole w czasie trwania drugiego etapu/tym razem już konkursowego/, który zaczyna się w październiku. Planowane są różnorodne działania /lekcje, konkursy / , które dostarczą wiedzę o sposobach postępowania w różnych sytuacjach jakie może spotkać uczeń korzystający z urządzeń cyfrowych.
Na spotkanie z rodzicami przybyli również: Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej mł. bryg. mgr inż. Leszek Falbowski i Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej dh Jacek Stachacz. Obaj panowie zachęcali rodziców , aby ich dzieci zasiliły szeregi Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP oraz mażoretek. Alternatywą dla gier i zabaw przy komputerze może być również tworzona przy Straży Pożarnej drużyna młodzieżowych ochotników, którzy będą się zapoznawać z zadaniami PSP i sprzętem pożarniczym. Organizatorzy zapewniają świetną zabawę, wycieczki i rozwój zainteresowań.
Grażyna Duda
Danuta Brzostek
2 września 2017 roku, w sali MDK, Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej zorganizowała kolejną odsłonę Narodowego Czytania. Podczas VI edycji uczestnicy spotkania czytali dzieło Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Do akcji publicznego czytania największych polskich dzieł literackich jak co roku zaprosiła Polaków Para Prezydencka. Akcja ta miała na celu popularyzację czytelnictwa i wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z arcydziełami literatury polskiej. Wydarzenie to było świetną okazją do pokazania talentu aktorskiego uczniów naszej szkoły. Reprezentantkami były uczennice klasy VII a - Julia Andruszkiewicz i Olga Kożuchowska, przygotowane przez panią Liliannę Kuczyńską. Zaprezentowały one sceny IV, VII i XIV z aktu I oraz sceny V, XIII i XIV z aktu II, wcielając się w role: Radczyni, Kliminy, Panny Młodej oraz Marysi. Z gimnazjum wystąpiła Aneta Legacka przygotowana przez p. M. Delugę.
Tak jak wszyscy czytający, uczennice otrzymały nagrody w postaci egzemplarzy książek „Wesela” wraz z pamiątkowym stemplem pieczęci prezydenckiej.
Uczniom klasy IIa zagadnienie bezpieczeństwa nie jest obce. Tym razem wybrali się do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Ostrowi Mazowieckiej na „Wystawę Grzybów”, aby poznać zasady bezpiecznego korzystania z lasu, w tym bezpiecznego grzybobrania. W dniu 6 września 2017r. uczniowie mogli obejrzeć eksponaty, plansze oraz naturalne okazy grzybów. Przekonali się, jak łatwo pomylić grzyby jadalne, z gatunkami trującymi. Uczniowie dowiedzieli się również, że nie powinni niszczyć grzybów trujących, gdyż jest to ważny składnik ekosystemu. Grzyby te stanową pożywienie zwierząt, schronienie dla niektórych owadów i upiększają nasz krajobraz. Organizatorzy wystawy przekazali wszystkim uczniom materiały edukacyjne, dzięki którym można utrwalić sobie, jak bezpiecznie korzystać z darów lasu.
Hanna Gruszczyńska
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2017/18
Ze względu na deszczowa pogodę nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum uroczyście rozpoczęli rok szkolny na hali MOSiR, tym razem w dniu 4 września 2017r.
Tradycyjnie delegacja uczniów, zapaliła znicze na płycie pamiątkowej przed szkołą pamiętając o 1 września i tragicznej historii Polski. Wszyscy zebrani uczcili ten moment minutą ciszy.
Pani dyrektor Dorota Ziemczyk powitała serdecznie zgromadzonych i poinformowała o zmianach związanych z reformą szkolnictwa. Nastąpiła integracja gimnazjum i szkoły podstawowej, a parter i piętro stały się otwarte dla obu szkół. Dotychczasowy dyrektor Gimnazjum p. Ewa Subda została wicedyrektorem w Szkole Podstawowej mając pod opieką nadal II i III klasę Gimnazjum. Pani Dorota Ziemczyk podziękowała p. Ewie Subdzie za dotychczasową pracę i współpracę oraz serdecznie powitała w nowym gronie. Drugim wicedyrektorem została p. Joanna Krzyżak, która również odebrała podziękowanie za pracę na tym stanowisku przed reformą. Uczniom klas I zostały przedstawione ich Panie, nowe wychowawczynie poznali uczniowie klas IV, z wyjątkiem klasy IV e, gdzie nastąpi kontynuacja wychowawstwa.
W tym roku szkolnym szkoła wzbogaciła się o nowe łazienki , odnowiony hol oraz gry namalowane na dziedzińcu szkolnym, gdzie przyjemnie będzie spędzać przerwy. Został wprowadzony dziennik elektroniczny do którego będą mieli wgląd rodzice.
Wiele ciepłych słów skierowała do uczniów, rodziców i nauczycieli Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Integracji Społecznej p. Dorota Ambroziak. Do efektywnej nauki zaprosił uczniów Przewodniczący Rady Rodziców p. Bartosz Kublik.
Na zakończenie uroczystości, miłym akcentem i wspomnieniem była piosenka „Wakacje” w wykonaniu Karoliny Dawid, która wprowadziła wesoły nastrój.
Danuta Brzostek
Rok szkolny 2017/2018
Sprawozdanie z wycieczki do Warszawy
Dnia 13.06.2017r. klasa III a i III e z opiekunami p. Anitą Pych, p. Danutą Brzostek i p. Robertem Krajewski wyruszyła na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem naszego zwiedzania było 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki. Stamtąd można było zauważyć niezwykłą architekturę stolicy, zauważyliśmy znane nam obiekty np. Stadion Narodowy. Potem spacerowaliśmy uliczkami Starówki i podziwialiśmy piękne, kolorowe kamieniczki. Następnie poszliśmy do Zamku Królewskiego gdzie przez specjalne słuchawki pan przewodnik opowiadał nam całą historie Zamku. Zamek Królewski jest dla nas symbolem dziedzictwa narodowego i kulturowego. Podążając za królem odwiedziliśmy Park Łazienkowski z Pałacem na wodzie. Tutaj znajduje się również Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. W Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa znajdują się przeróżne okazy zwierząt od najmniejszej sówki do największego niedźwiedzia polarnego. Kolejnym punktem naszej wycieczki był taras widokowy na lotnisku Okęcie. Tam mogliśmy patrzeć jak przylatują i odlatują samoloty. Na lotniku mogliśmy zobaczyć zarówno samoloty bardzo duże pasażerskie jak i małe prywatne. Kiedy wycieczka dobiegała końca pojechaliśmy do MC Donalds aby zjeść dobry posiłek. Wycieczka była bardzo ciekawa i interesująca. Doświadczyliśmy na tej wycieczce wielu niezapomnianych wrażeń. Chętnie pojechalibyśmy na taką wycieczkę jeszcze raz.
Klasa III e
W tym roku już po raz XIII obchodzono w Polsce Dzień Dobrych Uczynków. Pomysłodawcą tego dnia jest Fundacja Ekologiczna Arka. Jest to święto społecznych, bezinteresownych działań. Uczniowie naszej szkoły już po raz czwarty przyłączyli się do obchodów tej akcji. 25 czerwca na szkolnym holu odbyła się CUKIERENKA. Środki uzyskane ze sprzedaży ciast (500 złotych) zostały wpłacone na konto naszej szkoły w ramach funduszu Stypendia św. Mikołaja. Celem tego programu stypendialnego jest wsparcie zdolnych uczniów, których sytuacja materialna uniemożliwia rozwój ich talentów. Organizatorem akcji była Anna Kożuchowska.
7 czerwca 2017r. uczniowie klas: I a i I b postanowili odpocząć od szkolnych ławek i wybrali się na wycieczkę do Łomży i Drozdowa.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Teatrze Lalki i Aktora. Spektakl „Paluchy i szuflady” to historie o dzieciach, takich jak wszystkie, takich, które mają swoje problemy, takich, które szukają przyjaciół i takich, które chcą być kochane i akceptowane. Narratorzy ożywiając lalki stworzyli spektakl, który na długo zapada w pamięci widzów i nawet tych najmłodszych skłania do refleksji. Uczestnicząc w zajęciach teatralnych poznaliśmy różne lalki i tajniki gry aktorskiej. Niektórzy nawet spróbowali własnych sił na scenie.
W Muzeum Przyrody uwagę przykuły ekspozycje ze zwierzętami, tymi znanymi, a także z takimi, które uczniowie widzieli pierwszy raz w życiu, np. bataliony, które są symbolem Kotliny Biebrzańskiej. Podziwiać też można było wystawę akwarystyczną, czyli ryby z różnych stron świata.
W drodze powrotnej nie mogło zabraknąć wizyty w restauracji McDonald’s.
Dobry humor, który zabraliśmy na wycieczkę towarzyszył wszystkim do samego końca. Pełni wrażeń oraz wzbogaceni o nową wiedzę wróciliśmy do szkolnej rzeczywistości i planujemy już kolejną wyprawę.
Hanna Gruszczyńska
Katarzyna Krupińska
W sobotę 3 czerwca 2017r. spod ratusza ruszyła Ostrowska Parada. Wzięli w niej udział przedstawiciele środowisk artystycznych, sportowych, społecznych, szkolnych, zaproszeni goście, oficjalne delegacje, władze miast. Naszą szkołę reprezentowali Kościuszkowscy, szlachta, żołnierze i mieszczka, zespoły taneczne: Polonez, Słowianie z klasy III e, Lata 20, klasa III f z laleczkami z akcji Wszystkie Kolory Świata, sportowcy z flagą olimpijską, Szkolny Klub Europejski, Chór szkolny , uczniowie z klasy IV a, IV b, V b, V c , VI a, VI b z balonikami, chorągiewkami i transparentami oraz Zuchy i Harcerze z 29 drużyny „Pogodni”. Parada przeszła ulicami miasta nas staw miejski, gdzie odbywały się uroczystości związane z Dniami Ostrowi. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za godne reprezentowanie naszej szkoły !
Danuta Brzostek
W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 1 z Ostrowi Mazowieckiej uczestniczyła w nowym projekcie edukacyjnym ”Bezpiecznie tu i tam”. Organizatorem projektu i zarazem konkursu dla szkół była Fundacja Orange.
W projekcie edukacyjnym uczestniczyli: uczniowie, nauczyciele i rodzice. Przez 7 miesięcy klasy I-VI wykonywały różnorodne zadania. Zgodnie z harmonogramem przygotowanym przez organizatorów projektu nauczyciele omawiali różne tematy związane z korzystaniem ze sprzętu technologii komputerowej oraz Internetu. Uczniowie m.in. układali zasady prawidłowego korzystania z telefonu, komputera i zasobów internetu. Omówione były również zasady reagowania w różnych sytuacjach, które mogą się wydarzyć w czasie korzystania z komunikatorów, gier czy portali społecznościowych.
W ramach projektu odbyły się również w szkole apele o nt. bezpieczeństwie w sieci, spotkania z rodzicami, gra z kodami QR pt. „Gdzie jest Dodo” oraz 3 konkursy /rywalizacja na obrazy, teksty i multimedia/.
W projekcie ”Bezpiecznie tu i tam” dużą rolę mieli do odegrania rodzice uczniów. Ważnym elementem punktacji końcowej była ilość punktów, które zdobyli rodzice poprzez ukończenie kursu internetowego.
Koordynator projektu co miesiąc relacjonował ilość wykonanych zadań i przekładało się to na ilość zdobytych przez szkołę punktów. W klasyfikacji ogólnopolskiej Szkoła Podstawowa nr 1 zdobyła 872 pkt. i zajęła 80 miejsce na 403 startujące szkoły. Jednak ważniejsze od zajętego miejsca jest to czego dzieci nauczyły się w czasie realizacji zadań tego projektu.
30 maja br. pięć klas trzecich na podsumowanie całego projektu uczestniczyło w grze karcianej. Uczniowie udowodnili, że wspaniale opanowali różne zagadnienia związane z bezpiecznym korzystaniem z telefonu, komputera i Internetu.
Grażyna Duda
„Z grzeczniutkim ukłonem z uśmiechem radości,
serdecznie witamy zebranych tu gości.
Chcemy Wam zaśpiewać i powiedzieć ładnie
proszę się nie gniewać, jeśli źle wypadnie.
Bo my nie aktorzy, tylko małe dzieci,
cieszyć się będziemy, gdy klaskać będziecie.”
Tymi słowami uczeń Jaś Wiliński rozpoczął 29 maja 2017 r. uroczystość z okazji Dnia Matki. W tym dniu uczniowie klasy I a zaprosili swoje kochane mamy do szkoły, aby słowem i piosenką wyrazić miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza. Piękne życzenia, wiersze, słowa piosenek dostarczyły zaproszonym Paniom wiele radości i wzruszeń. Łezka w oku zakręciła się mamom, gdy Maksymilian śpiewał z niewinną minką „Jestem prezencikiem dla mojej mamusi, staram się być bardzo grzeczny, chociaż psota kusi...”.
Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim mamom własnoręcznie wykonane laurki.
Atrakcją okazał się poczęstunek przygotowany przez rodziców. Każdy ze smakiem chrupał słodkie ciasteczka i gasił pragnienie po głośnym śpiewie. Na twarzach mam do końca spotkania zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech.
Hanna Gruszczyńska
„Parada rtm. Witolda Pileckiego”
Dnia 20 maja 2017r. w ramach Europejskiej Nocy Muzeów Muzeum - Dom Rodziny Pileckich zorganizowało Święto Rotmistrza Witolda Pileckiego, poświęcone pamięci o Nim i Jego rodzinie. Święto rozpoczęło się od Mszy św. w intencji rodziny Pileckich.
Drugim etapem obchodów była Parada rtm. Witolda Pileckiego z udziałem 40 kawalerzystów, w tym 21 jeźdźców konnych reprezentowanych przez Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich z Białegostoku, 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, przedstawicieli Wojsk Sprzymierzonych NATO , młodzieży i opiekunów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, mieszkańców oraz przybyłych gości.
Naszą szkołę reprezentowali harcerze z „29 Drużyny Pogodni”, Zuchy, uczniowie biorący udział w uroczystościach szkolnych, Kosynierzy, zespoły taneczne: Polonez , Lata 20-te i Słowianie oraz Chór szkolny. Następnie zaproszeni goście i ostrowianie udali się do Ogródka Jordanowskiego, gdzie odbyło się oficjalne rozpoczęcie Nocy Muzeów i I Pikniku Historycznego.
Danuta Brzostek
„Niezapominajkowy Talent Show”
Dzień Niezapominajki przypada 15 maja i w Polsce obchodzony jest już od 15 lat. Ten mały o niesamowitej urodzie kwiat przypomina nam o pięknie przyrody, jej różnorodności biologicznej oraz o potrzebie ochrony środowiska. Zachęca również do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarciu na drugiego człowieka.
W „Dużej Jedynce” obchody Święta Niezapominajki odbyły się 18 maja. Przebiegły pod hasłem „Niezapominajkowy Talent Show”. Każda z klas IV – VI przygotowała pokaz, podczas którego uczniowie zaprezentowali różnorodne zdolności, głównie wokalne, muzyczne, taneczne. Przeglądowi talentów towarzyszyły duże emocje, zarówno artystów, jak i publiczności. Występom uczniów uważnie przyglądała się LOŻA ŁOWCÓW TALENTÓW. W jej składzie znaleźli się: Dyrektor szkoły p. Dorota Ziemczyk, opiekun Samorządu Szkolnego p. Barbara Jaroszkiewicz, Szkolny Rzecznika Praw Ucznia p Łukasz Kuczyński i pedagog szkolny p. Robert Krajewski. Oczekiwanie na werdykt umilił występ grupy uczniów z klasy VI a w pokazie zumby. Najwięcej głosów Jury uzyskali:
· Julia Andruszkiewicz w piosence „Riptide” z repertuaru Vance Yoya - I miejsce,
· zespól z klasy VI c (Ola Ogrodnik, Marcelina Bartnik, Amelka Świerczyńska, Wiktoria Prabucka, Oliwia Radgowska, Kacper Heromiński) w tańcu do utworu „Chocolate” – II miejsce,
· występ Mateusza Mariańskiego, Basi Kacpury i Andżeliki Gajewskiej z klasy IV c (recytacja wiersza, taniec) oraz Ivanna Gumen z klasy VI b wykonująca piosenkę w języku ukraińskim – III miejsce.
Wszyscy uczestnicy przeglądu talentów otrzymali upominki. Ponadto „słodkie niespodzianki” ufundowała Rada Rodziców.
Podczas spotkania wręczono również nagrody w ogłoszonym konkursie fotograficznym „Niezapominajka w obiektywie”. Wszyscy uczestnicy konkursu okazali się miłośnikami fotografowania przyrody. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce - Natalia Dąbrowska IV c i Gabriel Ciach V a
II miejsce – Borawska Kinga V a i Sulęcka Ola V a
III miejsce – Dawid Rurka VI a i Romanik Ola VI c
Wyróżnienie – Rostek Kornelia V a, Dziełak Oliwia V a,
Romanik Dominika VI c, Paulina Pieniążek VI c
Szkolne obchody Dnia Niezapominajki były wydarzeniem podkreślającym, że uczniowie naszej szkoły posiadają różnorodne talenty, pasje i predyspozycje, które warto poznać i podziwiać. Organizatorem tego dnia była p. Anna Kożuchowska z klasą VI a.
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
W dniach 9 – 11 maja bieżącego roku odbyła się wycieczka uczniów klas VA i VB w Góry Świętokrzyskie. Uczniom towarzyszyły panie Agnieszka Tułowiecka, Danuta Brzostek i Dominika Pędzich. Mimo nieco niskiej temperatury bawiliśmy się świetnie. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Świętokrzyski Park Narodowy. Byliśmy przy źródełku św. Franciszka, w kapliczce Żeromskiego i Klasztorze Klauzulowym Sióstr Bernardynek. Niemałym wyzwaniem dla niektórych było wejście na Łysicę, ale wszyscy dali radę. Wieczorem zwiedziliśmy Jaskinię Raj. Stalaktyty, stalagmity i inne formy nacieków wyglądały wprost bajecznie. Ponieważ byliśmy w pobliżu zajrzeliśmy do Zamku w Chęcinach. Po pełnym wrażeń dniu udaliśmy się do miejsca zakwaterowania, czyli zajazdu o uroczej nazwie „Baba Jaga”. Drugi dzień obfitował w atrakcje. Pojechaliśmy do Nowej Słupii, wzięliśmy udział w warsztatach hutniczych w Centrum Kulturowo-Archeologicznym, obejrzeliśmy pokaz starożytnej metalurgii żelaza wraz z rekonstrukcją cepowisk dymarskich i eksperymentalnymi pokazami wytopu żelaza w piecach kotylionowych. Jednak prawdziwym hitem okazał się pobyt w Bałtowie. Tutaj zwiedzaliśmy Jura Park, Prehistoryczne Oceanarium 3D. Byliśmy na filmie w kinie 5D i w Parku Rozrywki, gdzie do woli szaleliśmy na trampolinach, zjeżdżalniach i różnych karuzelach. Ten dzień zakończyliśmy ogniskiem. Ostatniego dnia byliśmy w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie „Krzemionki”.
Wycieczka była bardzo udana i już nie możemy doczekać się następnej J
Dominika Pędzich
Ostrowska Olimpiada Językowa
W dniu 11 maja 2017r. w Zespole Szkół Publicznych nr1 im. Jana Pawła II odbyła się XIV Ostrowska Olimpiada z Języka Angielskiego dla klas szóstych.
Naszą szkołę reprezentowało 5
uczniów: Julian Ogonowski
z kl. VIa, Kamil Wilczyński kl. VIc, Olaf Spinek kl. VIc, Bartek Wrzosek kl. VIc
oraz Piotr Grochowski kl VIc.
Zostali oni wytypowani do konkursu przez nauczycieli w drodze eliminacji szkolnych. Uczniowie przez 45 minut pisali test leksykalno – gramatyczny. Już sam udział w olimpiadzie był wyróżnieniem dla uczestników i świadczył o wysokim poziomie umiejętności językowych.
Uczeń naszej szkoły Julian Ogonowski kl. VIa zdobył pierwsze miejsce, a Kamil Wilczyński – kl. VIc otrzymał wyróżnienie (miejsce czwarte). Gratulujemy Julkowi , Kamilowi oraz pozostałym chłopcom.
Hanna Duda
Koncert grupy muzycznej „Limbos”
Muzyka jest czynnikiem, który wzbogaca osobowość i życie człowieka. Częste kontakty dziecka z muzyką mają znaczący wpływ nie tylko na rozwijanie jego zdolności muzycznych, ale przede wszystkim służą ogólnemu rozwojowi: fizycznemu, intelektualnemu, emocjonalnemu i estetycznemu. Muzyką wpływamy również pozytywnie na złagodzenie agresywnych postaw dzieci w wieku szkolnym. W trosce o wszechstronny rozwój osobowościowy dziecka, w szkole cyklicznie odbywają się koncerty muzyczne, które nie tylko edukują, wprowadzając uczniów w świat muzyki klasycznej, jazzowej, bluesowej czy rockowej, ale również uwrażliwiają na piękno sztuki muzycznej .Tym razem, we wtorek, 9 maja 2017r. szkołę odwiedziła grupa muzyczna „Limbos”, w 4-osobowym składzie: perkusja, gitara, syntezator, wokal. W swoim programie pt.: „Wiosenne gwiazdy muzyki” muzycy zaprezentowali legendarne utwory z muzyki klasycznej i rozrywkowej m.in. „Yesterday”, „Obla di obla da”- zespołu The Beatles, „Herbatka we dwoje”- Franka Sinatry, „Sen o Warszawie –Czesława Niemena, „Różową Panterę”, „Theme from Rocky” oraz „Eine kleine nachtmusik”- Wolfganga Amadeusa Mozarta. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w koncercie: śpiewali wspólnie z wokalistą, wyklaskiwali rytmy, tworzyli ruchowe improwizacje do wysłuchiwanych utworów. Dobry nastrój i pozytywne emocje towarzyszyły publiczności podczas całego koncertu. To była niezapomniana lekcja muzyki. Koncert nie tylko wzbogacił wiedzę muzyczną uczniów, ale wprowadził do zajęć lekcyjnych zabawę, relaks i odprężenie. Wszyscy - nauczyciele i uczniowie bawili się znakomicie.
Joanna Krzyżak
Uczniowie klasy VI b wraz z wychowawcą Emilią Kukwą przygotowali akademię poświęconą wydarzeniom, które przyczyniły się do uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. Scenka historyczna prezentująca rozmowę przedstawicieli różnych stanów w Polsce XVIII wieku podkreśliła doniosłość tamtych wydarzeń. Inna scenka z udziałem szlachty (Kacper Łuniewski, Kacper Podbielski, Krystian Litewiak, Mateusz Iwaniuk) i marszałka Stanisława Małachowskiego (Mateusz Święcki) przybliżyła okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Cierpienia zniewolonej ojczyzny (w roli Polski - Patrycja Sadowska) oraz jej bezbronność wyrazili recytatorzy z klasy VI b w tekstach poetyckich z tamtych lat. Prowadzący akademię uczniowie: Alicja Podbielska i Kinga Safiańczuk podkreślali w swoich wystąpieniach trudną sytuację polityczną Polski oraz wielkie zasługi wybitnych działaczy, takich jak Stanisław Staszic, Hugo Kołątaj, Stanisław Małachowski, dzięki którym uchwalono Konstytucję 3 Maja 1791 roku. Przysięgę na Konstytucję złożył sam król Stanisław August Poniatowski (Kewin Smoliński)
Radość i
szczęście Polaków z powodu tak ważnego wydarzenia wyrazili młodzi artyści w
recytacjach podniosłych utworów poetyckich oraz w pieśniach w wykonaniu chóru
szkolnego pod kierunkiem
p. Agnieszki Jakubiak.
Na
zakończenie uroczystości p. wicedyrektor Joanna Krzyżak podziękowała młodym
artystom z klasy VI b za niezapomnianą lekcję historii, chórowi szkolnemu za
wspaniały śpiew, oraz nauczycielom czuwającym nad przygotowaniem uroczystości:
p. Emilii Kukwie
i p. Agnieszce Jakubiak.
Emilia Kukwa
Wiwat 3 Maja!
Dnia 28.04. 2017r. klasa III a wraz z wychowawczynią Anitą Pych zaprosiła dyrekcję szkoły, rodziców, nauczycieli oraz klasy I- III na uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie w przystępny sposób przedstawili, co działo się 3 maja 1791 roku. Zapoznali swoich kolegów z okolicznościami uchwalenia Konstytucji 3 Maja, opowiedzieli, co to jest konstytucja i dlaczego jest tak ważna dla Polaków, czym jest dla nas Wolność,Naród i Ojczyzna. Chcieliśmy, aby ta uroczystość zachęciła wszystkich do chwili refleksji nad tak ważnymi sprawami dla każdego Polaka. Na koniec apelu głos zabrała pani dyrektor Dorota Ziemczyk, która podziękowała młodym artystom, wychowawczyni oraz rodzicom za przygotowanie występu.Zaprosiła również wszystkich uczniów wraz z rodzicami na uroczystości, które będą odbywać się w naszym mieście 3 maja 2017r.
Anita Pych
Dnia 10 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się uroczysty apel poświęcony zbliżającym się Świętom Wielkanocnym. Uczniowie kl. IIIb z wychowawcą p. Teresą Szewczyk przedstawili inscenizację pt. "Są takie święta". Celem tej uroczystości było przybliżenie uczniom zwyczajów i tradycji Świąt Wielkanocnych - najradośniejszych świąt.
Uczniowie w pięknych strojach przygotowanych przez rodziców precyzyjnie wcielili się w swoje role. W barwnej inscenizacji nie zabrakło najbardziej popularnych symboli wielkanocnych: zajączka, baranka, pisanek, jajka, kurczaczka. Dzieci przedstawiły również "Bajkę o jajku" i "Kłótnię baby szafranowej z mazurkiem królewskim". Na scenie pojawiły się także kosmiczne kurczaki oraz dyngusiarze z kogucikiem. Chłopcy nie żałowali wody zgromadzonym czym rozbawili publiczność. Całości dopełniła piękna dekoracja wykonana przez p. T. Szewczyk z pomocą p. K. Krupińskiej i rodziców. Na zakończeniu uroczystości p. Dyrektor D. Ziemczyk podziękowała młodym artystom, złożyła życzenia wielkanocne i wręczyła nagrody laureatom konkursu plastycznego "Pisanka wielkanocna".
Klasa IIIb w dniu 6.04.2017r. wystąpiła z przedstawieniem na spotkaniu wielkanocnym słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które odbyło się w Zespole Szkół nr 1. Uczestnicy spotkania, w którym brał udział również burmistrz miasta p. Jerzy Bauer, z uwagą wysłuchali uczniów i nagrodzili za piękny występ gromkimi brawami i słodyczami.
Teresa Szewczyk
Organizatorem rozgrywek był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej, które odbyły się dn. 7 kwietnia 2017r. Celem rozgrywek było wyłonienie Mistrzów Miasta w grze „Dwa Ognie”. W turnieju brały udział drużyny złożone z dzieci uczęszczających do szkół miejskich w trzech kategoriach: klasy I, klasy II i klasy III.
Przed rozpoczęciem meczy, sędziowie wprowadzili zawodników w zasady gry i cierpliwie odpowiadali na pytania. Reprezentacyjne drużyny naszej szkoły z wielkim zapałem przystąpiły do rywalizacji przy ogromnym wsparciu swoich opiekunów. Dzielnie i z ogromnym zaangażowaniem dzieci walczyły o kolejne punkty, nie zapominając o sportowym zachowaniu. Zgromadzona publiczność wspaniale dopingowała zawodników.
W efekcie zdobyliśmy srebrne i brązowe medale, które wręczył nam Dyrektor MOSiR Bartłomiej Pieńkowski… a o Puchar zawalczymy następnym razem !
Danuta Brzostek
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU LITERACKIEGO
„BEZPIECZNA PRZERWA”
Dnia 4 kwietnia 2017r., podczas apelu podsumowującego akcję „Bezpieczna przerwa” wręczono nagrody laureatom Szkolnego Konkursu Literackiego „Bezpieczna przerwa”. Celem konkursu było:
- zainteresowanie uczniów
tematyką związaną
z bezpieczeństwem w szkole;
- rozwijanie wyobraźni, pomysłowości i aktywności twórczej dzieci poprzez tworzenie wierszy, rymowanek;
- wyrażanie swoich przeżyć, uczuć poprzez różne formy ekspresji słownej;
- rozwijanie zdolności literackich;
- kształtowanie właściwych postaw;
- promowanie i wspieranie zdrowego stylu życia.
Na konkurs wpłynęło łącznie 20 prac.
Komisja w składzie : p. Joanna
Krzyżak, p. Alicja Brzostek,
p. Katarzyna Brzostek, p. Robert Krajewski postanowiła nagrodzić uczniów w
trzech kategoriach.
W kat. klas VI:
I miejsce – Dawid
Rurka kl. VIA
II miejsce - Joanna Sadowska kl. VIA
II miejsce – Olaf Spinek kl. VIC
III miejsce – Aleksandra Romanik kl. VIC
Wyróżnienie – Ivanna Gumen kl. VIB, Adrian Strzeszewski kl. VIA, Karol Grabowski kl. VIA, Roksana Sadowska kl. VIB
W kat. kl. V:
I miejsce - Weronika
Kempista kl. IVA
II miejsce - Gabriela Jastrzębska kl. VB
III miejsce - Oliwia Wyszomierska kl. VB
W kat. kl. IV:
I miejsce -
Tina Wojtas kl. IVA
II miejsce – Wiktoria Kurowska kl. IVC
Wszystkim Laureatom konkursu gratulujemy!
W imieniu zespołu Wychowawczego Szkoły
Wicedyrektor- Joanna Krzyżak
Poniżej zamieszczamy nagrodzone i wyróżnione utwory literackie.
Zapraszamy do lektury!
***
„Gdy na przerwę dzwonek
dzwoni,
uczeń czasu nie trwoni
Zbiera szybko swe przybory
i na przerwę rusza skory.
Bezpieczeństwo to podstawa,
z nim fajniejsza jest zabawa.
Każdy o tym pamięta,
by w szkole nie biegali chłopcy, ani dziewczęta.
Tu spacery są wskazane
i przez wszystkich uznawane.
Na rozmowę
też jest czas,
bo to lubi każdy z nas.”
Dawid Rurka kl. VIA
***
„Chłopcy po
korytarzu biegają,
dziewczynki dla żartu się popychają.
Antek Ani zabrał kapcia i rzuca nim w Maksa.
Marta bardzo się denerwuje, bo z nieznajomym czatuje.
Dzwoni dzwonek, koniec przerwy!
Dobrze, bo mamy zszargane nerwy!
Chłopcy mają rozbite kolana,
Basia popchnięta wpadła na Michała
i chyba ręka mu się złamała.
Maks ukrywa nos kapciem rozbity,
a Marta znowu się denerwuje,
bo nieznajomy z czatu ją prześladuje.
Takie mogą być skutki szkolnego rozrabiania,
więc lepiej przestrzegajmy zasad dobrego wychowania!
Na przerwach grzecznie ze sobą rozmawiajmy,
schowajmy komórki, na boisku w piłkę pograjmy!
Wtedy na przerwach lepiej odpoczniemy
i więcej wiedzy z lekcji wyniesiemy.”
Joanna sadowska kl. VIA
***
W szkole bezpiecznie...
„Godzina 8.00-
szkoła startuje
I dzieci od razu edukuje.
Gdy jakiś uczeń źle się
zachowuje,
Nauczyciel czerwoną kartkę mu serwuje.
Dla dziecka nie jest to dobra
sprawa,
Ale rozumie, że konieczna jest poprawa.
Grzecznym uczniom należą się
brawa,
Bo każdy wie, że bezpieczeństwo to podstawa!”
Olaf Spinek kl. VIA
***
Zwykła przerwa
Dzwonek na przerwę już
zapowiada,
że wkrótce wybiegnie dzieci gromada.
Pełno ich z lewa i pełno z prawa,
za chwilę zacznie się dobra zabawa.
Pani dyżurna już rwie włosy z
głowy,
bo zaraz będzie uraz gotowy.
„Nie biegaj!- krzyczy-Zawiąż sznurowadło,
coś Ci chyba z plecaka wypadło”.
Już nawet czerwone kartki
dodano,
by chłopcy grzecznie stali pod ścianą.
Lecz próżne wszystkich pedagogów starania,
aby zniechęcić dzieci do biegania.
Przerwa się rządzi swoimi
prawami
i nie przejmuje żadnymi zasadami.
Utrzymać porządek, trudna to sztuka,
gdy część podopiecznych tylko guza szuka.
Bezpieczeństwo rzecz ważna
i dla wychowawców trudne wyzwanie .
I wielka satysfakcja ,gdy nikomu nic się nie stanie.
Tina Wojtas kl. VIA
***
„Nie biegaj! - radzę Ci.
Bądź miły, grzeczny,
a to dobrze zrobi Ci.
Bowiem przez to
twoje zdrowie
będzie bezpieczne i gotowe,
gdy wysilić trzeba będzie głowę!
Nauczyciele czerwone kartki mają
i z łatwością je rozdają.
Dlatego przestrzegaj zasad tych,
jeżeli w szkole bezpieczny chcesz być.”
Wiktoria Kurowska kl. VIC
***
„Nauczyciele ciągle dyżurują,
zawsze bacznie nas pilnują.
Przerwy swoje nam oddają
i wcale przy tym nie wypoczywają.
Starają się ,byśmy czuli się bezpiecznie.
A my jak się odwdzięczamy?
Niegrzecznie!
My uczniowie wciąż biegamy,
wszystkich po kolei przewracamy.
Mimo starań nauczycieli,
przerwa nie wygląda tak,
jak byśmy ją chcieli.
Gdybyśmy się posłuchali,
nauczyciele w końcu by odpoczywali.
A wszystkie przerwy by mile trwały
i tak by one wyglądały:
Dzwonek dzwoni,
wszyscy z klasy wychodzą,
wąskimi korytarzami pod klasy podchodzą.
Plecaki w rządki ustawiają
i na odpoczynek się udają.
A nauczyciele w ich pokoju,
korzystają z oazy spokoju...
Na dziedzińcu naszej szkoły
każdy tutaj jest wesoły.
Nikt nie biega ,ani się nie przewraca,
bo takie zachowanie często życie skraca.
Nauczyciele nam pomagają,
a nie życie utrudniają.
Pamiętać o tym trzeba,
bezpieczna przerwa- tego nam potrzeba!”
Weronika Kempista kl. VB
***
„Dziś bezpiecznej przerwy
czas,
nikt nie gania się wśród nas.
Każdy uczeń dobrze wie,
że na przerwie świetnie można bawić się.
Bezpieczeństwo to marzenie,
ostrożności nigdy nie jest za wiele.
Więc uważaj ze swym przyjacielem,
by przez życie bezpiecznie gnać,
uczyć się, bawić i śmiać.
Dlatego nauczyciele uczą nas,
jak bezpiecznie spędzić czas.”
Oliwia Wyszomierska kl. VB
***
„Aby w szkole czuć się
bezpiecznie,
należy zachowywać się grzecznie.
Długa przerwa, każdy wie,
że najlepiej odpoczywa na niej się.
Aby się dobrze zachować , trzeba te kilka zasad stosować:
Nie biegaj ,bo się przewrócisz
i na kolegę winę zrzucisz.
Nie skacz po schodach,
bo ci się połamie noga.
Nie graj w piłkę na korytarzach,
bo skończysz z rozbitą głową u lekarza.
Zerknij czasami zza telefonu,
aby nie zrobić krzywdy nikomu.
Słuchaj się nauczyciela,
bo spotka cię kara nie do zniesienia.
Te kilka zasad Ci przekazuję
i nie myśl ,że to Cię nie obowiązuje!
Gabriela Jastrzębska kl. VB
***
„Gdy zadzwoni dzwonek,
Na przerwę wybiegamy.
O dobrym zachowaniu
Wszyscy pamiętamy.
Nie zaczepiać młodszych,
Zgłaszać bijatyki,
Nie wychodzić poza teren,
Ograniczać krzyki.
Z nieznajomym nie rozmawiaj,
To się może skończyć źle.
Gdy dorosły cię zaczepia,
Ty masz prawo bronić się!”
Karol Grabowski kl. VIA
***
„Ding - dong, ding - dong!
Dzieci z sali wyskakują
I przez przerwę się radują.
Chodzą, siedzą, nie biegają,
Wszystkich zasad przestrzegają.
Rozszerzają się zasady
I czerwonych kartek mniej,
Bo nagrody będą dla tych,
Co bieganiu mówią NIE!”
Ivannna Gumen kl. VIB
***
„Przerwa to super
sprawa,
na przerwie jest fajna zabawa.
Wszystkie dzieci się radują,
kiedy przerwę otrzymują.
Choć na przerwie krzyki i hałasy,
to jest wina młodszej klasy.
Nie biegamy ,nie skaczemy,
wtedy nóżki nie zwichniemy.
Nauczyciele dyżury mają
i na dzieci uważają,
żeby wszyscy żyli w zgodzie,
no bo to jest teraz w modzie.
Usłyszeli wszyscy dzwonek
i to przerwy stał się koniec.
Roksana Sadowska kl. VIB
***
„Czerwone kartki kojarzą się z futbolem,
ale od września są też w naszej szkole!
Przykład dobry damy,
jak kończą się złe zabawy.
Pani na patrolu,
kartki ma u boku.
Czuwa nad uczniami,
a oni nawet z tego nie zdają sobie sprawy.
Dzieciaki są już gotowe do biegu,
czekają tylko na znak sędziego.
Trasa jest wyznaczona,
dookoła dziedzińca i już skończona.
Lecz nauczyciel zauważył,
zatrzymał uczniów i im wytłumaczył.
Dzieciaki nie myślały,
co by się stało z innymi uczniami,
gdyby ten wyścig ,małym przypadkiem,
stał się olbrzymim, wielkim wypadkiem.
Już te dzieci dobrze wiedzą
i każdemu to powiedzą,
że bieganie jest przyjemne,
lecz chodzenie bezpieczniejsze.
A tej bajki morał taki:
Nie biegać na przerwach dziewczyny i chłopaki,
bo kto za szybko biega,
tego czeka bieda.”
Aleksandra Romanik kl. VIC
Wyloguj się! - spotkania profilaktyczne dla klas I-VI
Jak widziany jest świat oczami osoby uzależnionej od gier komputerowych? Na takie właśnie pytanie, starali się odpowiedzieć animatorzy spotkania profilaktycznego pt. „Wyloguj się!”, zorganizowanego w szkole w dniu 6 kwietnia 2017r. Głównym jego celem było uświadomienie uczniom, że nadmierne granie może powodować problemy z koncentracją uwagi, zaniedbywaniem nauki, aktywności fizycznej ,kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań czy pasji, a nawet zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do uzależnienia. Z dużą dawką humoru prowadzący w zaskakujący i nietypowy sposób ukazali uczniom to, czego robić nie powinni, aby dbać o swoje zdrowie. Dzięki spotkaniu uczniowie nabyli wiedzę i umiejętności bezpiecznego i rozsądnego korzystania z gier komputerowych.
Joanna Krzyżak
Danuta Brzostek
Dnia 27 marca w budynku Bibioteki Miejskiej odbyło się spotkanie z pisarką, Panią Barbarą Ciwoniuk. Uczestniczyli w nim uczniowie klas szóstych, tj. Olga Kożuchowska, Aleksandra Jemielita kl. VIA, Kinga Safiańczuk, Marzena Kulesza kl. VIB oraz Piotr Wyszomirski i Krystian Kowalczyk kl. VIC pod opieką Pani Dominiki Pędzich.
Barbara Ciwoniuk jest autorką powieści poruszających dylematy z życia młodzieży. Pisze o sprawach istotnych: ogromnej roli przyjaźni, potrzebie szczerości i bliskości, pierwszych uczuciach, konieczności szukania własnej drogi. Niestety w życie nastolatków często wkradają się problemy, z którymi sami sobie nie radzą. Są to: brak zrozumienia, samotność, bieda, wykluczenie, agresja, konflikty z dorosłymi i z rówieśnikami, wreszcie – choroba czy śmierć bliskich, niepełnosprawność. W swoich książkach stara się wskazywać najprostsze drogi wyjścia z trudnych sytuacji. Często są to zwykłe przyznanie się do błędu czy szczera rozmowa z przyjacielem, rodzicem, a nawet z nauczycielem. Losy jej bohaterów pokazują, że nie wolno się poddawać i że zawsze warto, a nawet trzeba, szukać wyjścia z krytycznych sytuacji. Wierzy, że współczesna młodzież jest zdolna, dobra, wrażliwa i nieobce jej są takie słowa jak: honor, odwaga, życzliwość, uczciwość, przyjaźń. To właśnie dążenie do poznawania tych ważnych prawd i uczuć plącze drogi bohaterów jej książek.
Podczas spotkania autorka zaprezentowała swoje książki i przybliżyła poruszoną w nich tematykę. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem, więc pozostaje mieć nadzieję, że chętnie sięgną m.in. po książkę „Igor”, „Ania”, „Ten gruby”, „A jeśli zostanę…” lub „Musisz to komuś powiedzieć” (na razie tylko książka „Igor” jest dostępna w naszej bibliotece).
Uczniom życzymy miłej lektury, a Pani Barbarze Ciwoniuk kolejnych książek: mądrych, ciepłych, pełnych empatii i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.
W dniu 13.03.2017 r społeczność "Dużej Jedynki" obchodziła po raz kolejny Dzień Matematyki. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Doskonalenia i Rozwoju 4improve zorganizowano turniej międzyklasowy pt.: "Pieniądze to nie wszystko". W tym roku szkolnym patronat nad Ogólnopolskim Dniem Matematyki objął Minister Edukacji Narodowej. Reprezentanci klas zmierzyli się z zestawem interaktywnych zadań w formie testu wielokrotnego wyboru. Wśród 24 zadań były zadania łączące wiedzę matematyczną z wiedzą z innych przedmiotów np. z języka polskiego, historii czy przyrody. Zabawa była przednia, wszyscy bawili się matematyką wyśmienicie. Zwycięskie drużyny to VIb, Va i IVa.
Dla indywidualistów przewidziano konkurs o tytuł "Rachmistrza". W tym roku szkolnym konkurs mogli pisać uczniowie klas II-VI po wcześniejszych eliminacjach klasowych. W sumie w etapie szkolnym rywalizowało 54 uczniów. Rachmistrzami zostali: Dzieniszewski Adam IIb, Tułowiecki Jakub IIIa, Krasnodębska Lena IIIf, Bialik Mateusz IIIc, Dąbrowska Natalia IVc, Leszczyńska Maria Vb i Spinek Olaf VIc.
Nad
przebiegiem konkursów czuwały nauczycielki matematyki
p. Magda Karpińska i p. Anna Tyszka.
W tym szczególnym dniu zabaw z matematyką nie mogło zabraknąć gier planszowych. Na przerwach uczniowie mogli zagrać m.in. w Monopol, Super Biznes, Monopoly Junior oraz inne gry. Zainteresowanie taką formą spędzania przerw było bardzo duże.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny Dzień Matematyki.
Magda Karpińska
Warsztaty sztuki ludowej „PALMA KURPIOWSKA”
Palmy wielkanocne są tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej w kościele katolickim. W naszym kraju tradycja robienia palm wielkanocnych najbardziej zachowała się na Kurpiach, m.in. w miejscowości Łyse. Uroczystość kościelna z procesją w Niedzielę Palmową odbywająca się w Łysych jest jedną z najbarwniejszych w kraju. Towarzyszy jej konkurs na najbardziej strojną i największą „Palmę kurpiowską”. Aby tradycji stało się zadość ,MDK w Ostrowi Mazowieckiej w dniu 14.03.2017r.zorganizował artystyczne warsztaty dla dzieci i dorosłych pt.: „Palma kurpiowska” z Panią Czesławą Lewandowską twórczynią ludową, laureatką wielu prestiżowych, międzynarodowych nagród w dziedzinie rękodzieła ludowego. Z naszej szkoły w zajęciach uczestniczyła grupa uczniów z klas VI i III wraz z opiekunami: p. wicedyrektor J. Krzyżak i p. pedagogiem R. Krajewskim .Zaproszenie MDK nasza społeczność szkolna przyjęła z entuzjazmem, ponieważ w tym roku szkolnym realizowany jest projekt pt.:„ Kurpie Białe- Kurpie Zielone”, którego pomysłodawcą jest Samorząd Uczniowski. Przeprowadzone warsztaty były bardzo twórcze i interesujące .Każdy uczestnik, pod czujnym okiem pani Czesławy ,miał możliwość samodzielnego wykonania przepięknej, bibułkowej palemki. Podczas zajęć panowała serdeczna atmosfera, która wszystkich zebranych wprowadziła w przedświąteczny nastrój. Na szczególną uwagę zasługuje fakt ,iż spotkanie nie tylko rozwinęło umiejętności plastyczne dzieci ,ale również uświadomiło im jak piękne są nasze polskie tradycje ,które powinny być pieczołowicie kultywowane i pielęgnowane .
Joanna Krzyżak
Czy szmacianka laleczka może uratować życie dziecka? Aby odpowiedzieć na to pytanie Szkoła Podstawowa nr 1 już po raz trzeci przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Wszystkie Kolory Świata” organizowanej przez UNICEF. Projekt jest częścią kampanii „Uratuj dziecko w Afryce” i ma na celu wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najbiedniejszych krajach świata. W tym roku pomoc jest skierowana do dzieci w Angoli.
W ramach akcji uczniowie szkoły, przy ogromnym zaangażowaniu niejednokrotnie całych rodzin, zaprojektowali i uszyli 37 niezwykłych szmacianych laleczek. Szczególną aktywnością wykazali się przede wszystkich młodsi uczniowie z klas: 3 a, 3 e, 4 a, 4 b i 4 c. Wśród uczniów znalazło się dwoje rekordzistów. Kinga Karczmarczyk z 4 a i Mateusz Przychodzki z 4 b dostarczyli aż po 4 laleczki. Autorem jednej z lalek była nauczycielka pani Danuta Brzostek. Każda z uszytych laleczek otrzymała swoją tożsamość. W „akcie urodzenia” umieszczono jej imię, datę urodzenia i zainteresowania. Zdjęcia lalek zostały umieszczone na fan page'u Świetlicy Szkolnej. Każdy mógł oddać głos na najbardziej oryginalną lalkę.
Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się 2 marca 2017r. W czwartkowe popołudnie na sali gimnastycznej zebrało się liczne grono osób o wrażliwym sercu. Wśród nich byli: Dyrektor Szkoły Dorota Ziemczyk, Wicedyrektor Joanna Krzyżak, nauczyciele, harcerze 29 DH „Pogodni” oraz uczniowie, ich rodzice oraz dziadkowie. Wszystkich zebranych powitała Dyrektor Szkoły i podziękowała uczniom oraz ich rodzinom za zaangażowanie się w charytatywną akcję. Mateusz Przychodzki z rąk Dyrektor Szkoły otrzymał upominek. Jego lalka Paryżanka Sophia wygrała internetowe głosowanie i będzie reprezentowała szkołę w ogólnopolskim konkursie. Wydarzenie uświetniły występy artystyczne uczniów z klas 3 e, 6 a i 6 c. Po nich nastąpiła najważniejsza część – aukcja laleczek. Bardzo energicznie i z humorem poprowadziła ją pani Barbara Jaroszkiewicz, która zagrzewała licytujących do podbijania ceny. O zakup niektórych z lalek toczyła się zawzięta rywalizacja. Aukcja zakończyła się sukcesem. Wszystkie lalki zostały zlicytowane, każda powyżej ceny wywoławczej. Udało się uzyskać kwotę 2 460 złotych, która została wpłacona na konto UNICEF.
Na koniec Dyrektor Szkoły Dorota Ziemczyk podziękowała wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom, którzy przybyli na koncert oraz wzięli udział w licytacji na tak szczytny cel.
Uroczystość zakończył zespół wokalny z klasy 3 e, który wykonał piosenkę „Kolorowe dzieci” z repertuaru Majki Jeżowskiej.
Akcja „Wszystkie Kolory Świata” w naszej szkole pokazała jak wielkie mamy serca, jak potrafimy pomagać innym. Gorące podziękowania i słowa uznania dla Uczniów i Rodziców, a także Dyrekcji Szkoły, Nauczycieli… , dla WSZYSTKICH, którzy nie zawiedli i tym razem.
Anna Kożuchowska
10 lutego, w piątek tuż przed feriami, wybraliśmy się na kulig klasowy do Ugniewa. Pogoda była tego dnia prawdziwie zimowa - siarczysty mróz -11oC i dużo białego śniegu. Jednak mróz nas nie odstraszył. Byliśmy ciepło ubrani i pełni emocji. Jazda na sankach po leśnych i polnych drogach dostarczyła nam naprawdę dużo frajdy.
Po kuligu ogrzaliśmy się i zjedliśmy pyszne gorące kiełbaski prosto z ogniska. Gorąca herbata smakowała jak mało kiedy. To był udany początek ferii zimowych.
Agnieszka Tułowiecka
Dnia 10.02.2017r. klasa III f przygotowała apel poświęcony bezpiecznym feriom zimowym. Mówiliśmy o bezpiecznych zabawach na śniegu i lodzie, dokarmianiu zwierząt zimą, właściwym zachowaniu się dzieci podczas różnych sytuacji, które mogą nas spotkać podczas zimowego odpoczynku. Było dużo tematycznych piosenek, taniec jak również pięknie poprzebierani uczniowie ( m.in. Pani Zima, Sopelek, Mróz, Bałwanki, ptaki, sarny). Na koniec zostały wręczone nagrody za szkolny konkurs ortograficzny uczniom klas II i III oraz konkurs plastyczny „Kartka świąteczna”. Pani dyrektor Dorota Ziemczyk wręczyła nagrody laureatom ogólnopolskiego konkursu „Alfik Matematyczny”.
Pragniemy, aby każde dziecko spędziło ferie przyjemnie i pożytecznie, ale przede wszystkim bezpiecznie i rozważnie. Życzymy wszystkim uczniom naszej szkoły przyjemnego wypoczynku!
Anna Nowacka
Dzień Bezpiecznego Internetu 2017
Od kilku lat w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej obchodzony jest
Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku przypadał na 7 lutego. Hasło
tegorocznej edycji brzmi „Razem zmieniamy Internet na lepsze”, które podkreśla
rolę każdego użytkownika Internetu w tworzeniu bezpiecznego i przyjaznego
środowiska w sieci.
Głównym punktem obchodów DBI w naszej szkole był apel dla klas IV. Uczniowie
praktycznie zaprezentowali swoją znajomość zasad Netykiety, czyli dobrego
zachowania w Internecie. Netykietę oraz inne ważne aspekty bezpiecznego
korzystania z sieci uczniowie SP1 poznają od klasy pierwszej na zajęciach
komputerowych. Wykazanie się wiedzą i umiejętnościami w rywalizacji
międzyklasowej wzbudziło wiele emocji. Świetna zabawa przy odkrywaniu haseł
utrwaliła ten dzień w pamięci uczestników.
Grażyna Duda
Dnia 2.02.2017r. odbyła się prelekcja na temat zawartości witamin w owocach i warzywach w której brali udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.
Przedstawiciele firmy Sebex , która zajmuje się kompleksową obsługą szkół podstawowych w ramach programu „Szklanka mleka” oraz „Owoce i warzywa w szkole” rozmawiali z uczniami na temat wartości odżywczych owoców i warzyw. Nasi uczniowi wykazali się dużą wiedzą na ten temat, po czym zostali poczęstowani świeżym sokiem, produkowanym na miejscu przez prelegentów. Wszystkim bardzo smakowało. Chciałoby się więcej ☺
Danuta Brzostek
Bezpieczeństwo w Internecie -
spektakle profilaktyczne Teatru Form. Art .z Łodzi
20 stycznia 2017r. w hali MOSiR uczniowie SP1 obejrzeli dwa spektakle teatralne poruszające ważne problemy dotyczące zagrożeń płynących z Sieci. „Wielki Odkrywca” to interaktywne przedstawienie, które adresowane było do najmłodszych widzów z klas I-III. Spektakl dotyczył aktualnego problemu społecznego, jakim jest uzależnienie od komputerów. Wspólnie z głównym bohaterem chłopcem o imieniu Ryś dzieci podróżowały poprzez morza, szczyty Himalajów i przestrzeń kosmiczną .Wszystko to działo się wyłącznie w pokoju chłopca, przy użyciu codziennych sprzętów. Opowieść zwróciła uwagę dzieci na kształtowanie swojej wyobraźni i pokazała, że zdobycze techniki powinny być tylko dodatkiem w życiu, a nie jego sensem. Barwna scenografia, ciekawe rekwizyty, żywiołowa gra aktorów oraz porywająca oprawa muzyczna zachwyciły małą publiczność. Drugi spektakl pt.: „Trollololo”, który obejrzały starsze klasy, dotyczył współczesnych problemów wynikających z dostępności nowych mediów, jak i ciągle aktualnych dylematów odnośnie tolerancji i akceptacji samego siebie. Nawiązywał przede wszystkim do „trollowania”, jednego z antyspołecznych zachowań godzących w netykietę. Nowoczesna forma przedstawienia wywołała u widzów poczucie odpowiedzialności za główną bohaterkę, a konsekwencje jej działań stały się przestrogą na przyszłość. Uczniowie po obejrzeniu spektakli wrócili bogatsi o nowe doświadczenia. To była pouczająca lekcja dla całej społeczności szkolnej.
Joanna Krzyżak
Danuta Brzostek
W grudniu 2016 r. uczniowie naszej szkoły pisali kartki z życzeniami świątecznymi dla chorych na raka dzieci. Wszystkie kartki były radosne, dodawały otuchy i przywracały nadzieję podopiecznym fundacji "Gdy Liczy się Czas” z Lublina. Szkolne Anioły wykonały kartki samodzielnie, niektóre z nich prezentujemy poniżej:
Akcję pisania kartek propagowały chętne dzieci przebierając się 1 grudnia za aniołki. Wszystkim wolontariuszom za organizację akcji serdecznie dziękuje koordynator przedsięwzięcia pedagog Katarzyna Brzostek.
I Ty możesz zostać św. Mikołajem - podsumowanie akcji
Z okazji mikołajek oraz Świąt Bożego Narodzenia Rada Rodziców prężnie działająca w naszej szkole ufundowała uczniom prezenty -niespodzianki. Dla dzieci, które znalazły się w szczególnej sytuacji przygotowano 32 świąteczne paczki.
Szkolną akcję I Ty możesz zostać św. Mikołajem wsparli anonimowi darczyńcy o wielkich sercach. To również dzięki Wam Drodzy Uczniowie święta dla wielu dzieci były wspanialsze!
Dziękujemy!
Katarzyna Brzostek
Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy zasiadając do Wieczerzy wigilijnej będziemy wspominać wieczór, gdy aniołowie obwieścili pasterzom narodziny Zbawiciela. Większość z nas czeka na wieczór wigilijny z niecierpliwością. Spotkania rodzinne mają wtedy jedyny, niepowtarzalny klimat. Odbywają się według rytuału, przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Wszystko, co robimy w tym czasie, ma ściśle określoną kolejność, ale przede wszystkim przypomina nam o wieczorze sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy narodził się Ktoś, kto na zawsze zmienił historię świata.
Pochylamy się nad prawdą o wcieleniu Syna Bożego, który przyszedł na świat jako człowiek – Syn Maryi. Jeżeli chcemy dobrze przeżyć Boże Narodzenie, nie możemy zatrzymywać się tylko na Tradycji, ale musimy pamiętać, że Jezus tego wieczoru pragnie narodzić się w naszych sercach. A gdy się narodzi, musimy dbać, by pozostał z nami przez pozostałe 364 dni w roku. Tę właśnie prawdę przybliżyli wszystkim uczniowie naszej szkoły w Jasełkach przygotowanych pod kierunkiem p. Marzeny Osieckiej.
W przedstawieniu wzięła udział młodzież szkolna z różnych klas. Całość przedsięwzięcia mocno wspierał chór szkolny prowadzony przez p. Agnieszkę Jakubiak. W tym roku wystąpiły z nami chórzystki absolwentki. Swoje umiejętności zaprezentowało wielu solistów oraz dzieci grające na skrzypcach. Dekorację opracowała p. Katarzyna Krupińska, a nad nagłośnieniem czuwał p. Wojciech Samsel i chłopcy z VI c.
Przygotowania do Jasełek rozpoczęły się na początku grudnia. Spotkania odbywały się dwa razy w tygodniu. Tu uczyliśmy się nie tylko swoich ról, ale też wzajemnej odpowiedzialności. Uczniowie pomimo różnych przeszkód chętnie zostawali na próby. Widać było. że dobrze się ze sobą czuli i chętnie współpracowali.
Pierwsze wystawienie Jasełek miało miejsce już w niedzielę 18 grudnia w kościele parafii Chrystusa Dobrego Pasterza. Dzieci bardzo starały się stanąć na wysokości zadania. Udało się. Za swoją pracę zostały wynagrodzone gromkimi brawami zgromadzonych w kościele ludzi. Nie jedna łza kręciła się tam w oku.
Następne przedstawienie odbyło się już w szkole 22 grudnia dla uczniów, rodziców, Grona Pedagogicznego oraz zaproszonych gości. Harcerze z 29 drużyny harcerskiej „POGODNI” przekazali pod kierunkiem druhny Grażyny Dudy betlejemskie światło pokoju.
Na zakończenie pani dyrektor Dorota Ziemczyk podziękowała uczniom i nauczycielom za wprowadzenie wszystkich w atmosferę świąt Bożego Narodzenia, a następnie przekazała kosz pełen cukierków dla uczniów na ręce p. Marzeny Osieckiej oraz wręczyła nagrody uczniom za udział w szkolnych konkursach.
Kolejnym mówcą był Przewodniczący Rady Rodziców p. Bartosz Kublik, który również wyraził swoje zadowolenie z przeżytych wrażeń i złożył wszystkim życzenia świąteczne.
Jako ostatni głos zabrał ks. Dziekan Mirosław Mierzejewski, proboszcz parafii Chrystusa Dobrego Pasterza, który składając życzenia, rozpoczął już czas świętowania… Od dwudziestu wieków od betlejemskiej nocy Pan Jezus- Syn Boży - jest z nami. Rodzi się w ludzkim sercu, gdy człowiek przyjmuje Boże Słowo, gdy w znaku Dzieciątka dostrzega miłość Boga.
Marzena Osiecka
W dniu 21 grudnia 2016 roku uczniowie klasy II c Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej pod kierunkiem wychowawczyni Beaty Grochowskiej wystawili jasełka z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla uczniów klas I-III.
Dzieci pięknie recytowały wiersze o Wigilii i Bożym Narodzeniu, wcieliły się też w role Maryi, Aniołów, Trzech Króli i pasterzy, którzy czuwali przy żłóbku Jezusa. Uroczyście i wzniośle przebiegał ten wyjątkowy apel. Uczennice klasy: Emilia Najgrodzka, Wiktoria Bednarczyk, Barbara Kumkowska, Oliwia Bazydło i Oliwia Modzelewska zaśpiewały solo kolędy. Pięknie zaprezentował się też uczeń klasy II c Kamil Łukasiak śpiewając piosenkę pt. „Świeć gwiazdeczko”. Dołączyli do wspólnego kolędowania wszyscy uczestnicy apelu. W Małej Jedynce zapanował świąteczny nastrój.
Wychowawczyni klasy podziękowała małym artystom za wspaniały występ, wiersze i kolędy, a rodzicom, którzy jak zawsze licznie przybyli by podziwiać swoje dzieci, za pomoc w przygotowaniu przedstawienia.
Dyrektor szkoły Dorota Ziemczyk podziękowała uczniom klasy II c i wychowawczyni za przygotowanie tej podniosłej uroczystości oraz za wystrój szkolnego holu świetlicy szkolnej i klasom I-III. Po czym wręczono nagrody uczniom za udział w szkolnych konkursach.
Beata Grochowska
Konkurs czytania ze zrozumieniem z języka angielskiego
W pażdzierniku i listopadzie 2016 r odbył się konkurs czytania ze zrozumieniem z języka angielskiego dla klas trzecich. Organizatorkami konkursu były: p. Hanna Duda oraz p. Karolina Królasik - Małyszko.
W I etapie wzięło udział – 30 uczniów z klas III –ich.
Do drugiego etapu przeszło 12 uczniów.
Weronika Mierzejewska III b
Lena Krasnodębska III f
Krzyś Wojtaś III c
Mateusz Bialik III c
Jakub Tułowiecki III a.
Marcelina Modzelewska III b.
Dominika Deptuła III f.
Julia Wojtczuk III
Tomasz Żebrowski III a
Julia Pudełko III b
Wiktor Kukwa III a
Amelia Subda III e
Laureatami III etapu zostali:
Weronika Mierzejewska III b
Lena Krasnodębska III f
Krzyś Wojtaś III c
Laureaci III etapu otrzymali nagrody książkowe, które zostały im wręczone na apelu w grudniu .
Dnia 20 grudnia 2016r. uczniowie i nauczyciele SP1 muzycznie powitali dzień szkolny, a to dzięki występowi muzyków Duetu Smyczkowego reprezentowanego przez Łódzkie Biuro Koncertowe „WIRTUOZ”. Dwaj krakowscy wirtuozi: grający na wiolonczeli Krzysztof Orzechowski oraz grający na skrzypcach i altówce Wojciech Marcinowski zabrali swoich słuchaczy w muzyczną podróż po krajach Unii Europejskiej. Podczas koncertu dominowała muzyka z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Austrii, Irlandii, Czech, Węgier, Rumunii i oczywiście z Polski. Dzieci słuchały znanych i lubianych, ponadczasowych utworów muzycznych, śpiewały piosenki wspólnie z artystami. W przerwach pomiędzy utworami uczniowie rozpoznawali na planszach flagi państw, brali udział w interaktywnych zabawach i quizach. Podczas koncertu nie zabrakło również wspólnego śpiewania pięknych polskich kolęd, które wprowadziły wszystkich słuchaczy w świąteczny, magiczny nastrój. Wspaniała gra artystów, a także ciekawe aranżacje utworów sprawiły, że koncert pozostawił duże wrażenie na zgromadzonej w szkole publiczności.
Joanna Krzyżak
Spotkanie wigilijne klasy III e
Okres przed Świętami Bożego Narodzenia to czas kiedy wszyscy sobie dobrze życzymy i chcemy pożegnać stary rok w pokoju i przyjaźni tak, aby rozpocząć następny rok jak najlepiej. Rodzice, uczniowie i wychowawczyni zorganizowali spotkanie wigilijne, które odbyło się dnia 19 grudnia 2016 roku.
Uczniowie przekazali kilka ważnych prawd w przedstawieniu pt. „Chwil kilka z życia bożonarodzeniowego drzewka” na podstawie opowiadania H. Ch. Andersena, wzbogaconego piosenkami: „Panna Zielona”, „Srebrne kolczyki” i „Grudniowa ballada”. Po czym wszyscy podzielili się opłatkiem, składając życzenia. Dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane stroiki, które będą świąteczną ozdobą.
Następnie wspólnie zasiedli do stołów przygotowanych przez rodziców, w przystrojonej świątecznie sali, aby razem posłuchać kolęd.
Wesołych Świąt !
Danuta Brzostek
„Sienkiewicz twórca naszych lektur”
Pod takim hasłem w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się konkurs poświęcony życiu i twórczości polskiego laureata Nagrody Nobla z okazji obchodów Roku Sienkiewicza. W konkursie wzięli udział uczniowie klas V i VI. Oceniani byli przez komisję w składzie: dyrektor szkoły Dorota Ziemczyk, wice dyrektor Joanna Krzyżak i polonistka Dominika Pędzich.
Pytania konkursowe przygotowane przez Liliannę Kuczyńską zostały podzielone na sześć tur. Pierwsza tura zawierała pytania dotyczące życia Sienkiewicza. Następna tura polegała na dopasowaniu rekwizytów do tytułów utworów pisarza. Uczniowie biorący udział w konkursie musieli wykazać się dobrą znajomością powieści i nowel Sienkiewicza, gdyż było wiele pytań dotyczących treści. Jedna z tur polegała na rozpoznaniu bohatera na podstawie fragmentów książek czytanych przez nauczycieli.
Najwięcej entuzjazmu publiczności wzbudziły pytania, które publiczność losowała dla poszczególnych zawodników.
I miejsce w konkursie zajęły uczennice klasy V b Maria Leszczyńska, Oliwia Wyszomierska i Gabriela Jastrzębska. II miejsce zajęli uczniowie klasy VI c Paulina Pieniążek i Bartosz Wrzosek a trzecie również uczniowie klasy VI c Dominika i Ola Romanik oraz Kacper Heromiński.
Nagrodami w konkursie były książki H. Sienkiewicza ufundowane przez Radę Rodziców.
Na koniec wszyscy uczniowie obejrzeli
wystawę książek
H. Sienkiewicza przygotowaną przez Dominikę Pędzich.
Opiekunowie SU
i biblioteka szkolna
Powiatowy Konkurs Plastyczny „Kwiaty polskie”
5 grudnia 2016r. w Miejskim Domu Kultury spotkali się laureaci konkursu plastycznego „Kwiaty polskie”. Konkurencja była duża gdyż napłynęło około 500 prac. Organizatorzy wręczyli zwycięzcom dyplomy oraz nagrody. Z naszej szkoły wytypowano 34 prace, z czego 7 zostało nagrodzonych. Laureatami w kategorii klas I – III zostali:
III miejsce – Emanuel
Wyszomirski z kl. III F – opiekun
p. A. Nowacka
Wyróżnienia: Filip Zdzieborski kl.II c – opiekun p. B. Grochowska
Zuzanna Jasionowska kl. I b – opiekun p. K. Krupińska
Oliwia Walczak kl. II d – opiekun p. M. Lewocz
Wiktoria Grzeniecka kl. III a – opiekun p. A. Pych
W kategorii klas IV – VI laureaci to:
II miejsce – Michał Tułowiecki kl. VI a – opiekun p. K. Krupińska
Wyróżnienie – Maria Maliszewska kl. IV b – opiekun p. K. Krupińska
Wszystkim laureatom oraz uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Opiekunowie
Kolejny sukces SP1 - tym razem muzyczny!
Dnia 29 listopada 2016r. w hali MOSiR przy ul. Warchalskiego odbył się Ostrowski Konkurs Piosenki Dziecięcej „Piosenka dla Babci i Dziadka” zorganizowany przez Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej. Tegoroczna już VI edycja konkursu zgromadziła ponad 100 wykonawców od 3 do 9 lat. Naszą szkołę reprezentowało aż 14 uczestników - 4 zgłoszenia szkolne i 10 indywidualnych. Wszyscy wykonawcy to laureaci i osoby wyróżnione w szkolnych eliminacjach ww. konkursu. Tak liczny udział uczniów w konkursie świadczy o tym, że nasza szkoła jest rozśpiewana, a jej najmłodsi wychowankowie są utalentowani muzycznie.
Miło nam poinformować, iż powołane przez organizatora Jury najwyżej oceniło i nagrodziło występy naszych wokalistów.
Oto nasi zwycięzcy w kat.7-9 lat:
- I miejsce zajęła Karolinka Dawid z kl. IIIa, która absolutnie porwała całą widownię swoim profesjonalnym wykonaniem utworu „Orkiestry Dęte” z repertuaru H. Kunickiej,
- II miejsce zdobyła Klaudia Pieniążek z kl. IIa za wzruszający, pełen emocji utwór „Kupiła mi Babcia pierścionek”,
- III miejsce przypadło Oli Dmochowskiej z kl. IId za piękne zaśpiewanie piosenki pt. „Dla ukochanej Babci”.
Nagrodzeni uczniowie wystąpią podczas gali finałowej, która odbędzie się w styczniu 2017r. z okazji Dnia Babci i Dziadka. Serdecznie zapraszamy na koncert.
Gratulujemy wszystkim naszym małym wokalistom i życzymy im dalszych muzycznych sukcesów! Dziękujemy serdecznie Rodzicom za współuczestniczenie w występach swoich pociech!
Organizatorzy szkolnych eliminacji konkursu
Joanna Krzyżak, Marzena Gregorek
Dnia 21
listopada 2016r. w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się apel na temat praw jakie
mają dzieci. Apel dla wszystkich uczniów szkoły przygotowała klasa III e pod
opieką p. Danuty Brzostek przy współpracy p. Joanny Krzyżak i Rzecznika Praw
Ucznia przy SP 1
p. Łukasza Kuczyńskiego.
Wiersze recytowane przez uczniów miały za zadanie przekazać społeczności uczniowskiej różne sytuacje w jakich mogą znajdować się dzieci, opisywały dzieci z niepełnosprawnością, dzieci wychowywane poza rodziną, czy też dzieci o różnym kolorze skóry, ale dla nich wszystkich świeci to samo słońce i mają te same prawa. Odczytano wiadomości na temat organizacji, które zajęły się spisaniem praw dzieci w jeden dokument „ Konwencję Praw Dziecka” oraz ważne punkty Statutu naszej szkoły. Słowo mówione podkreślały piosenki wykonane przez młodych artystów: „Mały człowiek”, „Piosenka o prawach dziecka”, „Kolorowe dzieci”.
Pan Łukasz Kuczyński za pomocą prezentacji multimedialnej, przybliżył dzieciom i wyjaśnił na czym polega każde z ich praw oraz gdzie i do kogo mogą zgłosić się z problemem. „Pamiętajmy jednak, że korzystając z praw nie można ograniczać praw innych ludzi - kolegów, koleżanek i dorosłych. Każdy człowiek, czy to dziecko czy dorosły ma prawo do godnego życia - w pokoju i spokoju, w miłości i poczuciu bezpieczeństwa. Należy również pamiętać, że oprócz praw – mamy także obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka naszych rodziców, Polaka i człowieka”.
Pani Dyrektor Dorota Ziemczyk oraz W-ce dyrektor Joanna Krzyżak podziękowały serdecznie klasie III e oraz organizatorom apelu za przybliżenie tematu jakim są prawa dzieci.
Danuta Brzostek
Wyniki szkolnego etapu Konkursu Piosenki
„Piosenka dla Babci i Dziadka”
17 listopada 2016r.odbył się szkolny etap Konkursu Piosenka dla Babci i Dziadka. Do konkursu przystąpiło 26 uczniów z klas I-III.
Jury podczas przesłuchań oceniało:
* intonację głosu,
* interpretację prezentowanego utworu,
* muzykalność, poczucie rytmu,
* dobór repertuaru do wieku,
* ogólny wyraz artystyczny.
Jury po przesłuchaniu wszystkich uczestników nagrodziło zwycięzców w każdej kategorii.
W kat. zespołów wokalnych:
Laureat-
Zespół wokalny z klasy IIIE w składzie: Lena Wiśniewska, Maja Borawska, Gabriela Choroszewska, Amelia Subda, Patrycja Lato
W kat. solistów:
Kat: 5 -6 lat
Laureatka: Nikola Kruczkowska kl. IA
Kat: 7-9 lat
Laureaci:
Karolina Dawid kl. IIIA, Dominika Deptuła kl. IIIF, Klaudia Pieniążek kl. IIA,
Aleksandra Dmochowska kl. IID, Aleksandra Kuczyńska kl. IIB, Karolina Radomska
kl. IIE,
Anna Mioduszewska kl. IA
Wyróżnienia:
Jadwiga Ciach IIIE, Maksymilian Rafalik IA, Natalia Głębocka IID, Maja Arkiewicz IB, Amelia Żebrowska kl. IB, Marcelina Modzelewska IIIB, Michalina Modzelewska IIC
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczniom!
Organizatorzy konkursu-Joanna Krzyżak, Marzena Gregorek
W październiku i listopadzie w małej Jedynce klasa II e i III f brała udział w programie edukacyjnym Śniadanie Daje Moc, które prowadziły wychowawczynie klas: Anna Nowacka i Katarzyna Sitek.
Celem tego programu było zapoznanie uczniów z 12 zasadami zdrowego żywienia. Program podzielony był na 6 Misji Śniadaniowych, a każda z nich składała się z:
1. Misji Klasowych, dzięki którym uczniowie poznawali nowe treści i zasady żywieniowe,
2. Misji Domowych, w których dzieci dzieliły się poznaną wiedzą z rodziną i wykorzystywali ją w praktyce,
3. Misji Specjalnych, których celem było zapoznanie z treściami Misji, społeczność pozaszkolną.
W czasie Misji Śniadaniowych uczniowie zapoznawali się z zasadami higieny podczas przygotowywania posiłków, prawidłową techniką mycia rąk, poznali zdrowe produkty oraz dowiedzieli się, jak stworzyć zrównoważony posiłek. Dodatkowo uczniowie z pomocą rodziców, a nawet dziadków siali warzywa i zioła, przygotowywali zdrowe śniadanie, kolację oraz zrównoważony obiad.
Punktem kulminacyjnym programu był finał Misji Śniadaniowych – Dzień Śniadanie Daje Moc. Uczniowie przygotowali dekoracje, ustawili ławki oraz nakryli do stołu. Następnie przygotowali, z pomocą rodziców, wielkie śniadanie w oparciu o poznane zasady zdrowego żywienia. Uroczystość odbyła się z udziałem zaproszonych gości, na czele z Panią Dyrektor Dorotą Ziemczyk oraz Panią Wicedyrektor Joanną Krzyżak. Nie zabrakło również kolegów i koleżanek z równoległych klas, a także przedszkolaków, którzy również mieli okazję spróbować zdrowego śniadania i poznać 12 zasad zdrowego żywienia. Kanapki, owoce, warzywa oraz produkty mleczne znikały w okamgnieniu. Jedzenie wszystkim smakowało. Dzięki zaangażowaniu uczniów klasy II e i III f już cała mała Jedynka wie, że ŚNIADANIE DAJE MOC!
Katarzyna Sitek
Dnia 10 listopada odbył się w naszej szkole apel poświęcony rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowaniem uroczystości zajęli się uczniowie klasy V A pod kierunkiem pani Dominiki Pędzich oraz członkowie chóru szkolnego prowadzonego przez panią Agnieszkę Jakubiak. Celem apelu było przybliżenie uczniom losu żołnierza polskiego na przestrzeni dwustu lat i krwawej drogi Ojczyzny do wyzwolenia.
Dla współczesnych młodych ludzi wojna, Sybir, kibitka to niekiedy tylko puste słowa, kolejny temat omawiany na lekcji historii, hasło w encyklopedii. Dlatego należy pokazywać „żywą” historię, nieustannie kształcić wrażliwość patriotyczną i uświadamiać, że potrzeba wysiłku wszystkich pokoleń Polaków, bo „z trudu naszego i znoju, Polska powstanie, by żyć!”.
Młodzi artyści zaprezentowali fragmenty pięknych utworów o tematyce patriotycznej, ukazujące nasz kraj w okresie niewoli, dążenia Polaków do wyzwolenia, a także ogromne poświęcenie żołnierzy i cierpienie bliskich, do których wielu walczącym nie udało się nigdy powrócić. Im to właśnie, przy symbolicznym brzozowym krzyżu, uczniowie zapalili znicz.
Uzupełnieniem wypowiedzi uczniów były pieśni śpiewane przez chór szkolny. Piękne, wzruszające i tak chwytające za serce, że słuchaliśmy ich ze ściśniętym gardłem i błyszczącymi oczyma. A właśnie to jest najistotniejsze – by oddziaływać, poruszać, uwrażliwiać.
Istotnym elementem była też dekoracja, którą stanowił między innymi żołnierski grób brzozowe krzyże oraz ognisko . Wykonaniem tej części dekoracji zajęła się pani Dominika Pędzich, natomiast napis na kotarze wykonała pani Teresa Szewczyk. Całości dopełniali uczniowie w mundurach i strojach galowych z przypiętymi na piersi biało-czerwonymi kotylionami. Podczas apelu głos zabrała Dyrektor Szkoły Dorota Ziemczyk. W swojej wypowiedzi podkreśliła wagę obchodzonego święta i zachęciła wszystkich zgromadzonych do udziału w miejskich obchodach Święta Niepodległości.
Na zakończenie apelu wręczono uczniom nagrody za udział w konkursach: „Piękny uśmiech może pomóc…” i „Zbiórka kasztanów dla leśnych zwierząt”.
Dominika Pędzich
Święto Niepodległości w Małej Szkole
"Dzisiaj wielka jest rocznica-
Jedenasty listopada!
Tym, co padli za Ojczyznę
hołd wdzięczności Polska składa."
I my o tym pamiętamy
i dlatego dzisiaj razem tu się spotykamy.
Dnia 9 listopada w "Małej Jedynce" odbyła się uroczystość z okazji Święta Narodowego 11 Listopada z udziałem Dyrekcji Szkoły, pracowników, uczniów i rodziców. Uczniowie klasy II d z wychowawcą Małgorzatą Lewocz i panią Małgorzatą Ryszewską zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. "Uczniowie-ojczyźnie".
Wyraz zadumy, zachwyt na twarzach obecnych, łzy wzruszenia, słowa uznania i podziękowania świadczyły, że to co wykonały dzieci było doskonałe. Do wielu z odbiorców dotarło, że 11 Listopada to nie tylko kolejny dzień wolny od pracy, ale to wielkie święto narodowe, które może pozostało gdzieś w tle nawału i trudach dnia codziennego.
Na zakończenie apelu dyrektor szkoły p. Dorota Ziemczyk i w-ce dyrektor p. Joanna Krzyżak wręczyły nagrody uczniom za udział w szkolnym etapie konkursu plastycznego "Piękny uśmiech może pomóc…" organizowanym przez Urząd Miasta.
Małgorzata Lewocz
Sukces
Jedynki w Miejskim Konkursie Plastycznym
„Piękny uśmiech może pomóc…”
28 października 2016r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego "Piękny uśmiech może pomóc…".Pragniemy poinformować ,iż wszystkie prace plastyczne zgłoszone do etapu miejskiego ww. konkursu z naszej szkoły zostały nagrodzone. Oto zwycięzcy:
W kategorii klas IV-VI:
I miejsce- Andżelika Gajewska kl. IVC
W kategorii klas I-III:
I miejsce-Liza Sutkowska kl. IIIC
II miejsce -Aleksandra Jarema kl. IIE
III miejsce -Aleksandra Dmochowska kl. IID
Wicedyrektor- Joanna Krzyżak
Uczniowie Jedynki oddali cześć św. Janowi Pawłowi II -orędownikowi i świadkowi Bożego miłosierdzia.
Klub Papieski pod kierunkiem p. Małgorzaty Ryszewskiej przybliżył społeczności uczniowskiej nauczanie św. Jana Pawła II o Bożym miłosierdziu oraz ukazał troskę Papieża, byśmy postawą bliskości i dobroci wobec bliźnich wypełniali Jego wezwanie „Bądźcie świadkami miłosierdzia!”
Artyści w krótkich inscenizacjach przypomnieli anegdoty z życia ks. Karola Wojtyły a solistom, wykonującym piosenki, wtórowali wszyscy uczestnicy uroczystości.
Małgorzata Ryszewska
KONKURS PLASTYCZNY pod hasłem: „Piękny uśmiech może pomóc…”-etap szkolny został rozstrzygnięty!
W konkursie wzięło udział 51 uczniów z klas I-VI . Cel konkursu:
· propagowanie higieny jamy ustnej,
· promowanie
zdrowia oraz poczucia obowiązku
i odpowiedzialności wśród dzieci i młodzieży.
Biorąc pod uwagę wymogi regulaminu, w tym przekaz merytoryczny (zgodność z tematem i czytelność przekazu) oraz estetykę i pomysłowość prac komisja w składzie:
wicedyrektor szkoły - Joanna Krzyżak, nauczyciel plastyki - Katarzyna Krupińska, pedagog – Robert Krajewski postanowiła wyłonić zwycięzców i przyznać nagrody:
W kategorii klas IV-VI
· Laureatka – Andżelika Gajewska kl. IVC
Wyróżnienie - Aleksandra Romanik kl. VIC
W kategorii klas I-III
· Laureaci - Liza Sutkowska kl. IIIC, Aleksandra Jarema kl. IIE, Karolina Narewska kl. IIIA, Aleksandra Dmochowska kl. IID
Wyróżnienia- Klaudia Pieniążek kl. IIA, Julia Wojtczuk kl. IIIC, Jan Wiliński kl. IA, Dominika Deptuła kl. IIIF, Amelia Żebrowska kl. IB, Magdalena Rybakiewicz kl. IA, Piotr Leszczyński kl. IIIB, Marcelina Modzelewska kl. IIIB, Natalia Głębocka kl. IID, Julia Brzostek kl. IID, Bartłomiej Przygodzki kl. IID, Klaudia Wagner kl. IIIA, Oliwia Walczak kl. IID
GRATULACJE! :)
Prace laureatów wezmą udział w etapie miejskim konkursu pt.: „Piękny uśmiech może pomóc…”, którego organizatorem jest Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej.
W imieniu Zespołu Wychowawczego Szkoły
Joanna Krzyżak, Robert Krajewski
30 września - w małej szkole obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Jest to nowe, nieoficjalne święto obchodzone głównie wśród młodzieży szkolnej.
Dziewczęta z Małego Samorządu składały życzenia wszystkim chłopcom i częstowały słodkim upominkiem, aby wyrazić swoją sympatię i wprowadzić trochę radości w szkolną codzienność.
Na gazetce MSU znajdowała się „ściana życzeń”, gdzie można było dodatkowo zamieścić parę miłych słów.
Mały Samorząd Uczniowski
Koncert Małej Orkiestry Dni Naszych
29 września 2016 r. Mała Orkiestra Dni Naszych wystąpiła przed publicznością SP1. Muzycy zagrali dwa koncerty, prezentując utwory ze swojej najnowszej płyty „Piosenki mądrych dzieci”. Tym razem Zespół Jurka-Ogórka skoncentrował się na ważnych sprawach „społeczno - kulturowych” i starał się odpowiedzieć na pytanie: „Co to znaczy być mądrym dzieckiem?”. W otaczającym nas świecie czyha niebezpieczeństwo w sieci, w domu, na ulicy, wszędzie. Trzeba znać nie tylko swoje prawa, ale i obowiązki, wiedzieć, jak dbać o przyjaźń, co to jest honor, na czym polega „mądra” odwaga, dlaczego warto pomagać innym ludziom, wreszcie jak być młodym patriotą. Mądre dziecko zna zagrożenia, ale jednocześnie otwarte jest na świat i ludzi. Mądre dziecko pochłania wiedzę, jest radosne i szczęśliwe. I tylko takie dziecko ma szansę osiągnąć sukces w przyszłości. Podczas koncertu dzieci śpiewały wspólnie z artystami, uczestniczyły w konkursach, bawiły się, a co najważniejsze - uczyły się! Było interaktywnie, wesoło i mądrze. Zespół konsekwentnie trzymał się swojego motta: „edukacja przez muzykę i zabawę”. „Piosenki mądrych dzieci” pozostawią trwały ślad w pamięci naszych uczniów.
Joanna Krzyżak
Próbna ewakuacja szkoły to stałe działania, mające na celu przeprowadzenie praktycznych ćwiczeń umiejętności szybkiego opuszczenia budynku w przypadku zagrożenia dla zdrowia i życia do bezpiecznego miejsca. Uczniowie oraz pracownicy szkoły bez paniki lecz z dużym zdyscyplinowaniem wykonali zadanie próbnej ewakuacji w dniu 29 września 2016r. „duża szkoła” i 30 września „mała szkoła”. Coroczne ćwiczenia rzetelnie przeprowadzanej ewakuacji oraz zdobyta wiedza na zajęciach lekcyjnych dają doskonałe efekty. W ewakuacji często biorą udział przedstawiciele Straży Pożarnej lub innej jednostki nadzorującej. Tym razem byli to przedstawiciele Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka.
Koordynator ds. bezpieczeństwa
Danuta Brzostek
Dnia 15 września Mała Jedynka świętowała Międzynarodowy Dzień Kropki czyli święto wiary we własne możliwości.
Pod takim hasłem upłynął nam dzisiejszy dzień. Było wesoło, kolorowo ,a przede wszystkim bardzo kropkowo…
Poznaliśmy historię małej Vashti, która udowodniła wszystkim, że talent drzemie w każdym z nas. Czasem tylko trzeba troszkę więcej czasu, żeby go odkryć.
Nasze panie mówiły o swoich talentach , bo przecież każdego dnia pomagają odkrywać nasze. (To też ich talentJ) Potem wszyscy radośnie śpiewaliśmy piosenkę „Panie Janie” w kilku językach obcych.
W szkole możemy ćwiczyć, próbować i zwiększać wiarę we własne siły. Każdego dnia rozwijamy swoje talenty.
Od tego dnia KROPKA troszkę inaczej nam się kojarzy - z pewnością lepiej!!! A zresztą zobaczcie sami.
Mały Samorząd Uczniowski
Zadbajmy o zdrowe zęby naszych dzieci!
Władze Miasta Ostrów Mazowiecka podjęły działania mające na celu wypracowanie rozwiązań w zakresie poprawy opieki stomatologicznej skierowanej do dzieci z terenu Miasta Ostrów Mazowiecka.
Program polityki zdrowotnej "Ostrów Mazowiecka – dla poprawy życia mieszkańców" finansowany przez Miasto Ostrów Mazowiecka, realizowany będzie od września do grudnia 2016 roku, poprzez:
· spotkania informacyjno - edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży uczęszczających do przedszkoli i szkół, których organem prowadzącym jest Miasto Ostrów Mazowiecka oraz ich rodziców i opiekunów
· badania i zabiegi profilaktyczne
Szczegółowe informacje wraz z kartami zgłoszenia do Programu dostępne będą u dyrektorów szkół i przedszkoli. Deklaracje należy składać w placówce oświatowej nie później niż do 13 października.
Badania i zabiegi przeprowadzi Ewa Zadroga Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia Stomatologiczna i Lekarska MEDI DENT ul. Duboisa 15 i ul. J. Słowackiego 6
Zachęcamy do wzięcia udziału w programie "Ostrów Mazowiecka – dla poprawy życia mieszkańców". Zadbajmy o zdrowe zęby naszych dzieci !
Program skierowany jest również do matek oczekujących na potomstwo w celu podniesienia ich wiedzy na temat zachowań prozdrowotnych w zakresie profilaktyki zdrowia jamy ustnej u kobiet w ciąży oraz wpływu ich trybu życia, higieny, sposobu odżywiania na ich nienarodzone jeszcze dzieci. Informacje o terminach spotkań dostępne będą w Szkole Rodzenia w Ostrowi Mazowieckiej.
W związku z realizacją Programu polityki zdrowotnej Wydział Oświaty, Kultury i Integracji Społecznej organizuje konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży uczęszczających do placówek oświatowych z terenu Miasta. Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy na temat higieny jamy ustnej wśród dzieci i młodzieży. Promocja takich wartości jak zdrowie, poczucie obowiązku i odpowiedzialności. Propagowanie prawidłowej higieny jamy ustnej, a w konsekwencji ograniczenie występowania próchnicy zębów. Kształtowanie wyobraźni i kreatywności uczniów poprzez tworzenie różnorodnych prac plastycznych na określony temat.
Kontakt: Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka, ul. 3 Maja 66
Wydział Oświaty, Kultury i Integracji Społecznej
tel. 29 679 54 50 wew. 463 lub 29 679 54 63
Regulamin konkursu plastycznego
Program polityki zdrowotnej - ulotka
„Wypisz, wymaluj Ostrów” to projekt, który wygrał dofinansowanie w konkursie, będącym częścią projektu „Ostrowskie pomysły na kulturę” realizowanym przez Miejski Dom Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2016 prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury. Jego organizatorzy - Dominika Potomska i Paweł Pecura zapraszają do wzięcia udziału w dwóch konkursach.
Pierwszy z nich polega na naborze do grupy warsztatowej STREET ART. Zajęcia odbędą się w dniach 26 – 28 września 2016 r. i zakończą się wspólnym namalowaniem muralu na ścianie kamienicy przy ogrodzie społecznym „Skwerek Obfitości” (skrzyżowanie ulic B. Prusa i Jagiellońskiej). Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy i odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego chcesz wziąć udział w warsztatach STREET ART?” Odpowiedzi można przesyłać do 15 września 2016 r.
Formularz ONLINE jest dostępny pod adresem: http://bit.ly/2bFpcWS lub w Miejskim Domu Kultury przy ul. 3 Maja 50. Liczba uczestników, które mogą wziąć udział w warsztatach jest ograniczona. O uczestnictwie zdecyduje Komisja Konkursowa, powołana przez Organizatorów. Kryterium wyboru będzie ocena odpowiedzi na pytanie otwarte z formularza zgłoszeniowego, pod względem oryginalności, kreatywności oraz pomysłowości. Uczestnicy rekrutacji zostaną poinformowani o wynikach do dnia 18 września 2016 r. Regulamin konkursu dostępy jest pod adresem: http://bit.ly/2bIcPuA .
Drugi konkurs dotyczy tematyki muralu. Podobnie jak w przypadku pierwszego należy wypełnić formularz i odpowiedzieć na pytanie: „Jaki motyw związany z Ostrowią Mazowiecką powinien znaleźć się na ścianie kamienicy?”
Formularz ONLINE dostępny jest pod adresem: http://bit.ly/2bB8pnw lub w Miejskim Domu Kultury przy ul. 3 Maja 50. Odpowiedzi można przesyłać do 15 września 2016 r. Dla zwycięzcy najciekawszej propozycji przewidziana jest nagroda - niespodzianka! Regulamin konkursu dostępny jest pod adresem: http://bit.ly/2bQWyHc .
Formularz zgłoszeniowy - tematyka muralu
Formularz zgłoszeniowy - warsztaty Street Art
Spotkanie pierwszoklasistów z policją
5 września 2016r. SP nr1 odwiedzili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Maz. w ramach akcji „Kierowco! Nie polujemy na zebrach!”. Podczas spotkania 50 uczniów klas I w towarzystwie policyjnej maskotki „Liska” uczyło się bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię . Panie policjantki omówiły z dziećmi zasady bezpiecznego podróżowania samochodem, zachowania się wobec błąkających się ,bezpańskich zwierząt oraz obcych osób. Ponadto przypomniano dzieciom numery telefonów alarmowych: 997 i 112 oraz zwrócono szczególną uwagę na konieczność używania w życiu codziennym czarodziejskich słów, takich jak: proszę, dziękuję, przepraszam. Była to pouczająca pogadanka połączona z praktyczną nauką podstawowych zasad ruchu drogowego. Takie spotkania cieszą się w szkole bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Przybliżają one nie tylko pracę policji, ale również wpływają na ogólnie pojmowane bezpieczeństwo.
Pierwszoklasistom życzymy: Bądźcie ostrożni ! Bądźcie bezpieczni!
Wicedyrektor Joanna Krzyżak
Koordynator ds. bezpieczeństwa Danuta Brzostek
Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
Nowy rok
szkolny w SP 1 rozpoczął się tak jak w szkołach w całym kraju, dnia 1 września.
Uczciliśmy minutą ciszy rocznicę wybuchu II wojny światowej, a delegacja uczniów
zapaliła znicze przed tablicami pamiątkowymi szkoły. Było serdeczne powitanie
wszystkich obecnych przez p. Dyrektor Dorotę Ziemczyk i p. V-c dyrektor Joannę
Krzyżak. Były też miłe słowa skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli
przez Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Integracji Społecznej
p. Dorotę Ambroziak, która zaprosiła rodziców do wspólnej dyskusji na temat
budowy nowego budynku szkoły. Szczególnie powitano dzieci, które będą
uczęszczały do klasy pierwszej. W tym roku będą to dwie klasy: I a – wychowawca
p. Hanna Gruszczyńska i I b – wychowawca
p. Katarzyna Krupińska.
Obecny rok szkolny rozpoczynamy w nowo wyremontowanych salach 1,2,3 oraz utworzonej nowej sali nr 11, wyposażonych min. w nowiutkie tablice interaktywne. Nowością w naszej szkole będzie wprowadzenie e-dziennika. Z zapałem i zaangażowaniem rozpoczynamy nowy rok szkolny. :)
Danuta Brzostek
W grubych murach SP nr 1 w Ostrów Mazowieckiej jest chłodno i ciekawie. 30 czerwca i 1 lipca br. grupa uczniów spędzała czas na zajęciach przyrodniczo-harcerskich. Uczniowie udali się w podróż w poszukiwaniu skarbów. Kierowani listami tajemniczego Pirata zwiedzali różne miejsca i poznawali oraz poszerzali swoje umiejętności. Pomimo wakacji dzieci uczyły się, ale inaczej. Wykonywanie poszczególnych zadań dostarczało dużo śmiechu, ale również uczyło współpracy w parach i pracy zespołowej jak również ćwiczyło radzenie sobie w rozwiązywaniu problemów. Zwieńczeniem działań drugiego dnia było oczywiście odnalezienie skarbu pirackiego, który skrywał się w okolicy szkoły.
Pomimo upału panującego w czasie zajęć wszyscy poszukiwacze skarbów w dobrej kondycji powrócili do domów, aby dalej spędzać swoje wakacje.
Grażyna Duda i Anna Kożuchowska
Uczniowie klasy III b wraz z wychowawcą Beatą Grochowską i Rodzicami 25 czerwca 2016 roku powitali wakacje piknikiem rodzinnym w Gospodarstwie Agroturystycznym w Rogóżni. Piękna pogoda sprzyjała wesołym zabawom, wiele atrakcji dostarczyły Panie animatorki malując twarze i przebierając dzieci w postacie z bajek. Urokowi zabawy ulegli również Rodzice uczniów. Smak i zapach pieczonych przy ognisku kiełbasek pobudzał apetyty. Miła atmosfera udzielała się wszystkim. Zabawom nie było końca. Wspomnienia tego dnia będą towarzyszyć nam przez całe wakacje. Do zobaczenia we wrześniu.
Beata Grochowska
Bezpieczeństwo dzieci to priorytet dorosłych. Ostrzegamy, tłumaczymy i wyjaśniamy, żeby zapobiec złym wydarzeniom i nieszczęśliwym wypadkom z udziałem dzieci. W ramach Ogólnopolskiej Akcji „Bezpieczne wakacje 2016” oraz „Bezpieczna woda" – edycja letnia w Szkole Podstawowej nr 1 dn. 22.06.2016 r. odbyło się spotkanie uczniów szkoły z przedstawicielami Policji sierż. szt. Markiem Morawskim i sierż. Piotrem Nowosielskim.
Okres wakacyjny i wzrost temperatur powietrza sprzyja zażywaniu kąpieli, zarówno tych wodnych jak i kąpieli słonecznych. Właściwe zachowanie się na kąpielisku oraz stosowanie się do zasad bezpiecznego wypoczynku pomoże Ci spędzić wakacje Bezpiecznie. Taki przekaz płynął z pogadanki policjantów, popartej filmem o zachowaniach nad wodą.
W nawiązaniu do bezpiecznych wakacji nie można zapomnieć o ruchu drogowym i zasadzie szczególnej ostrożności. W tym roku szkolnym 66 uczniów klas IV otrzymało karty rowerowe, które wręczyli uczniom : p Dyrektor Szkoły Dorota Ziemczyk oraz policjanci. Uczniowie ,którzy wykazali się największymi wiadomościami i umiejętnościami z zakresu przepisów ruchu drogowego otrzymali dyplomy, wręczona została nagroda dla uczennicy Oliwi Wyszomirskiej z klasy IV b, która zdobyła najwyższą liczbę punktów. Pani Dyrektor gratulowała uczniom zdobytych uprawnień, życzyła bezpiecznych i udanych wakacji oraz podziękowała p. Danucie Brzostek za przygotowanie uczniów do zdobycia karty rowerowej.
Danuta Brzostek
Byli tam już uczniowie innych klas i opowiadali o wyjątkowości tego miejsca, ale nie ma to jak sprawdzić na własnej skórze. Klasa II a i II e wybrała się na wycieczkę w dniu 14 czerwca 2016r. do Mościsk na „Farmę Iluzji”.
Czary, magia, iluzja, a może naukowe wyjaśnienie tego co zobaczyliśmy i przeżyliśmy, trudno powiedzieć… Ważne jest jednak, że każdy punkt programu sprawił nam wiele radości. Gubiliśmy się w wiklinowym labiryncie, walczyliśmy z siłą grawitacji w „Skośnym domu”, śmialiśmy się podczas pokazu sztuczek magicznych Pana Ząbka, szukaliśmy wyjścia w labiryncie luster, zachwycaliśmy pokazem chemicznym Czarownicy, ale nawet tunel zapomnienia nie sprawił, że nasze emocje i odczucia się zmieniły. Fantastyczna wycieczka! Wróciliśmy z niej bardzo zmęczeni, ale radośni i szczęśliwi!
Danuta Brzostek
21 czerwca 2016 uczniowie klasy III a wraz z rodzicami i wychowawczynią powitali lato i wakacje. Spotkanie odbyło się na terenie lotniska w Grądach. To bajkowo położone lotnisko w samym sercu lasu. Uczniowie mogli z bliska obejrzeć znajdujące się tu samoloty, a także dowiedzieć się o samym lądowisku. Najwięcej pytań dotyczyło oczywiście możliwości latania i skoków spadochronowych. Po zwiedzeniu lotniska wszyscy miło spędzili czas piekąc kiełbaski na ognisku. Był też czas na gry i zabawy. Przyjemnie było wspólnie spędzić czas z dala od miejskiego zgiełku i gwaru szkoły. Wakacje uważamy za rozpoczęte!
Hanna Gruszczyńska
Dnia 07.06.2016 odbyła się wycieczka uczniów klasy IIc i IIIa do Milanówka i Otrębus.
Pierwszy punkt programu okazał się bardzo słodki, gdyż poznaliśmy tajemnice wyrobu cukierków – krówek . Przechodząc przez zakład mieliśmy możliwość zobaczenia jak dokładnie powstają krówki, poczynając od etapu gotowania, aż do momentu zawijania w papierek, co odbywa się ręcznie. Następnie przeszliśmy do zajęć praktycznych, gdzie dzieci projektowały własną etykietę oraz samodzielnie zawijały krówki w papierki. Wszyscy z ochotą wzięli udział w konkursie rysunkowym, a prace tak się podobały, że każdy z uczestników otrzymał upominek - malutką paczuszkę krówek na drogę. Następnie pojechaliśmy do Muzeum Techniki i Motoryzacji w Otrębusach. Przewodnik przybliżył uczniom historię starych aut. Mogliśmy też zobaczyć i sfotografować przepiękne dorożki, koszykowe wózki, maszyny do pisania, stare radia i aparaty fotograficzne. Największą atrakcją był jednak czołg, który był nie lada wyzwaniem dla miłośników wspinaczki. W drodze powrotnej nie mogło zabraknąć wizyty w restauracji McDonald’s.
Dobry humor, który zabraliśmy na wycieczkę towarzyszył wszystkim do samego końca.
Wychowawcy klas: H. Gruszczyńska, A. Wajszczyk
Owoce i warzywa w szkole - konkurs plastyczny
W ramach realizacji programu "Owoce i warzywa w szkole" dnia 20 maja w "małej" jedynce odbył się konkurs plastyczny. Organizatorem konkursu była p. Teresa Szewczyk.
Cele:
-zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie na etapie, na którym kształtują się nawyki żywieniowe
-propagowanie zdrowego odżywiania
Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej w formacie A4 z zastosowaniem techniki pasteli.
Oceniane były staranność i pomysłowość wykonania, atrakcyjność plastyczna pracy, walory edukacyjne promujące zdrowe odżywanie
Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, każda praca była kolorowa, piękna i na temat.
Autorzy nagrodzonych prac:
kl. I
1. Karolina Fidura I b
2. Maja Szpakowska I a
3. Bartek Łuniewski I e
kl. II
1. Nikola Macioch II b
1. Nela Przywoźna II a
2. Marcelina Modzelewska II b
2. Maja Ambroziak II a
3. Amelia Subda II e
3. Gabriela Choroszewska II e
wyr. Lena Wiśniewska II e
kl. III
1. Karolina Brzozowska III c
2. Karolina Murawska III c
3. Andżelika Gajewska III c
GRATULUJEMY
W ramach obchodów Dnia Dziecka dnia 31 maja 2016r. w naszej szkole odbył się koncert Muzycznej Agencji Artystycznej „Limbos” pt. „ Perełki z muzycznego oceanu”. Grupa Muzyczna LIMBOS koncertuje na terenie całego kraju od 1984 roku. Starannie dobrani artyści, profesjonalni muzycy – instrumentaliści oddani są muzyce z wielką pasją. Grupa LIMBOS prezentuje instrumentalne i wokalno-instrumentalne wersje wybranych utworów. Udział w koncercie wzięły klasy: I e, II a, II b, II c, II d, II e, II f, III b z wychowawczyniami. Ta muzyczna „chwila” przeniosła uczestników koncertu w świat fantazji ,zadumy i radości. Dzieci świetnie się bawiły w rytmach znanych z radia i TV przebojów muzycznych, zarówno dawnych jak i najnowszych. Na koniec uczniowie zaśpiewali razem z wokalistą przebój grupy Enej pt. „Kamień z napisem Love”.
Danuta Brzostek
XV Powiatowe Konfrontacje Taneczne
18 maja 2016r. Miejski Dom Kultury po raz kolejny zorganizował Powiatowe Konfrontacje Taneczne, w których udział wzięli tancerze z powiatu ostrowskiego. Konfrontacje Taneczne mają na celu konfrontację dorobku artystycznego dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych, popularyzację zespołowych form tanecznych, ich walorów wychowawczych i artystycznych, wymianę pomysłów i doświadczeń w zakresie pracy z zespołami.
W tegorocznej edycji Powiatowych Konfrontacji Tanecznych udział wzięło 13 zespołów z powiatu ostrowskiego, które zaprezentowały 14 choreografii w takich kategoriach tanecznych jak: taniec narodowy - ludowy, inscenizacja taneczna, hip-hop, taniec nowoczesny, inne formy taneczne.
Podczas piętnastej edycji
Konfrontacji naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły taneczne:
"Jedynka Dance" w układzie "Polonez", przygotowany przez panią Marzenę
Świedzińską oraz "Jedyneczka" w układzie "Charleston and green hill",
którego choreografem i opiekunem jest pani wicedyrektor Joanna Krzyżak.
Nasi tancerze otrzymali dyplomy i statuetki, ufundowane przez Starostwo
Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, natomiast opiekunowie imienne podziękowania
za wkład pracy włożony w przygotowanie zespołów.
Gratulujemy naszym tancerzom i ich opiekunom!
Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
Drużyna z SP 1 zajęła III miejsce w etapie rejonowym Turnieju BRD, który odbył się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Ostrołęce.
Datę 20 maja 2016 r. zapamiętamy na długo, był to trudny dzień i pełen emocji. Rywalizacja z innymi drużynami, zwycięzcami etapów powiatowych pozwoliła nam zdobyć nowe doświadczenia, o które właśnie jesteśmy bogatsi.
Wiele pracy i poświęconego czasu wymagał od nas udział w Turnieju BRD, zarówno nauki jak i ćwiczeń praktycznych z zakresu przepisów ruchu drogowego i pierwszej pomocy.
Wielkie podziękowania należą się: Ani Kuczyńskiej, Oli Elert, Karolowi Grabowskiemu i Piotrkowi Grodzińskiemu za ich ogromne zaangażowanie i pracowitość. Dzięki Wam drużyna z SP 1 po raz pierwszy w historii szkoły zaszła tak daleko. Brawo!
Opiekun drużyny- Danuta Brzostek
W dniach 02.05. - 06.05.2016r uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 mieli okazję poznać europejską stolicę jaką jest Berlin. W bogatym programie zwiedzania znalazło się:
- wejście na kopułę i taras widokowy rządowego budynku tj. Reichstagu;
- Brama Brandenburska i niedaleka Sala Ciszy
- spacer Aleją Unten den Linden
- Muzeum Madame Toussand
- wieża telewizyjna i podziwianie panoramy miasta z wysokości ok.200m
- przejazd berlińskim metrem, linia U2
- Kościół pamięci Cesarza Wilhelma
- Centrum Europa z zegarem wodnym
- Akwarium i Zoo
- Muzeum Historii Berlina - Story of Berlin
- muzeum historii naturalnej - Naturkundemuseum
- Muzeum Techniki
- Science Spectrum
Pogoda dopisała przez cały wyjazd. Wszystkich zachwyciła stolica sąsiedniego państwa, szczególnie jego różnorodność kulturowa. Nie obyło się bez spróbowania specjału berlińskiego jakim jest kiełbaska w sosie curry (Currywurst).
Szczególne podziękowania kierujemy do naszych sponsorów - Canexpol Sp. z o.o. i Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej. Dzięki Państwa dofinansowaniu uczniowie zostali m.in. dodatkowo ubezpieczeni, jak również otrzymali upominki z Berlina.
Magda Karpińska
Tak samo jak w ubiegłych latach, po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne wakacje 2016”.
Jej celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych.
Akcja adresowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych oraz instytucji publicznych takich jak gminy, szkoły, przedszkola, ośrodki i centra kultury, sportu i rekreacji, biblioteki, ośrodki pomocy społecznej i inne.
Akcja trwa od 9 maja do 30 września 2016 roku.
BezpieczneWakacje.pl: Znajdziesz tu przydatne informacje z zakresu bezpieczeństwa przygotowane przez ekspertów z wykorzystaniem materiałów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Wzorem lat ubiegłych po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I- III szkół podstawowych„ Nie pal przy mnie, proszę !”.W programie uczestniczyli wszyscy uczniowie klas I-III. Program ma charakter profilaktyczny. Nadrzędnym jego celem jest wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.
Efekty podjętych działań edukacyjnych:
- Uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem
- Wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.
- Kształtowanie postaw asertywnych ”Potrafię powiedzieć Nie!”
- Wzrost świadomości rodziców i opiekunów w zakresie szkodliwości palenia tytoniu
- Zwiększenie wiedzy na temat własnego zdrowia
- Promowanie zasad zdrowego stylu życia
- Korzystanie z form czynnego wypoczynku
Szanowni Rodzice!
Zdrowie naszych dzieci jest dla każdego z nas najważniejszą sprawą. Codziennie dbamy o to, aby zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki dla harmonijnego rozwoju. Na stan zdrowia ma wpływ wiele czynników: opieka zdrowotna, czynniki genetyczne, środowisko fizyczne i społeczne, a przede wszystkim styl życia i zachowania prozdrowotne (tj. aktywność fizyczna, racjonalne odżywianie, utrzymywanie czystości ciała i otoczenia, zachowywanie bezpieczeństwa, utrzymywanie właściwych relacji między ludźmi, a także nie używanie środków psychoaktywnych). Kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych wśród dzieci jest najskuteczniejszym działaniem w szeroko pojętej profilaktyce, w tym także profilaktyce antytytoniowej.
Palenie tytoniu jest zjawiskiem powszechnym i stanowi jedną z głównych przyczyn umieralności w wieku dorosłym. Wdychanie dymu tytoniowego czyli bierne palnie jest tak samo niebezpieczne jak samo palnie, ponieważ niesie za sobą identyczne skutki zdrowotne co aktywne palenie papierosów. Według danych szacunkowych w Polsce co roku 4 mln dzieci jest narażonych na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego.
Biorąc pod uwagę fizjologię rozwoju psychoemocjonalnego dziecka, współczesną wiedzę na temat uwarunkowań procesu uzależnienia się od tytoniu przez dzieci oraz epidemiologię palenia tytoniu w wieku rozwojowym, zasadnym jest przeprowadzenie wśród dzieci w wieku szkolnym (a nawet wczesnoszkolnym) programu profilaktyki antytytoniowej.
W związku z powyższym nasza szkoła postanowiła włączyć się do realizacji programu „Nie pal przy mnie, proszę”, który jest adresowany do uczniów klas I-III. Jego celem jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.
Podsumowanie konkursu plastycznego pod hasłem
"Nie pal przy mnie, proszę!"
W konkursie wzięło udział 28 uczniów z klas I-III .Biorąc pod uwagę wymogi regulaminu, w tym przekaz merytoryczny (zgodność z tematem i czytelność przekazu) oraz estetykę prac komisja w składzie: p. J. Krzyżak, p. M. Hocimska postanowiła wyłonić laureatów w 3 kategoriach:
W kategorii klas I:
I MIEJSCE Oliwia Walczak kl.ID
II MIEJSCE Eliza Łojewska kl.IB
III MIEJSCE Oliwia Jastrzębska kl.I B
W kategorii klasa II:
I MIEJSCE Marcelina Modzelewska kl.IIB
II MIEJSCE Karolina Narewska kl.IIA
III MIEJSCE Julia Pudełko kl.IIB, Gabriela Choroszewska kl.IIE
W kategorii klasa III:
I MIEJSCE Karolina Murawska kl.IIIC
II MIEJSCE Andżelika Gajewska kl.IIIC
III MIEJSCE Adam Wachowicz kl.IIIA
Gratulujemy!
Koordynator programu: Joanna Krzyżak
Dnia 29 kwietnia odbył się w naszej szkole apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie kl. IV A i IV B w bardzo ciekawy i obrazowy sposób przybliżyli I rozbiór Polski oraz obrady Sejmu Czteroletniego. Troje uczniów wcieliło się we wrogie mocarstwa: Rosję, Prusy i Austrię (w tych rolach kolejno Marysia Leszczyńska, Bruno Łuniewski i Oliwia Wyszomierska). Spierając się, a potem dochodząc do porozumienia podzielili między siebie Polskę (w tej roli Natalia Staniszewska). Następnie przedstawiono obrady sejmu, odczytanie przez marszałka Stanisława Małachowskiego (Franciszek Jadczak) pierwszej w dziejach naszego kraju konstytucji oraz złożenie uroczystej przysięgi przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (Bartosz Wierciński). Wśród występujących postaci nie zabrakło również szlachty polskiej( Karol Betlejewski, Maciej Świerczyński, Wiktor Wojtyła-Ptak, Gabriel Ciach), Ignacego Potockiego (Bartłomiej Napiórkowski) i reformatora Hugo Kołłątaja (Paweł Brejnak).
Młodzi aktorzy wystąpili w strojach nawiązujących do epoki, w której działy się przedstawione wydarzenia. Zaprezentowane scenki przeplatane były utworami muzycznymi, które dostarczyły niezwykłych wrażeń. Całości dopełniała interesująca dekoracja, która w zależności od potrzeb przenosiła widzów do domu polskiej rodziny lub sali sejmowej.
Za przygotowanie apelu odpowiadała pani Dominika Pędzich (przedstawienie) oraz pani Agnieszka Jakubiak (występ chóru). W zrobieniu dekoracji pomagała pani Anna Nowacka ze współudziałem pani Katarzyny Sitek.
Sądząc po gromkich brawach, jakie dostali uczniowie, można wnioskować, że występ się podobał. Bardzo nas to cieszy, bo takie lekcje historii w dzisiejszych czasach są niezwykle potrzebne..
Dominika Pędzich
29 kwietnia 2016r. uczniowie „Małej Jedynki” uczcili 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3Maja
Montaż słowno-muzyczny przygotowała klasa I a. Recytowano wiersze poświęcone rocznicy, wyjaśniono znaczenie święta, podkreślono miłość do Ojczyzny – śpiewając patriotyczne pieśni: „Jak długo w sercach naszych”… „Mazurek 3 Maja”, „Żeby Polska była Polską”. Nucąc tę ostatnią dzieci powróciły na lekcje.
Dyrektor szkoły, p. Dorota Ziemczyk pogratulowała pierwszakom recytacji, śpiewu i podziękowała za szczególną lekcję patriotyzmu, a następnie zaprosiła wszystkich w imieniu władz miasta na uroczystości rocznicowe pod Dębem Wolności.
Beata Sochocka-Lipska
"Czysta woda - darem życia dla ludzi i środowiska"
Dnia 24.04.2016r. odbyło się wręczenie nagród uczniom biorącym udział w
konkursie plastycznym „CZYSTA WODA - DAREM ŻYCIA DLA LUDZI I ŚRODOWISKA”
zorganizowanym przez Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie
Koło
Nr 34 w Komorowie.
Laureatami konkursu z naszej szkoły zostali:
I miejsce -DAWID RURKA KL.V A
-opiekun Katarzyna Krupińskaka
III miejsce-BARTŁOMIEJ PRZYGODZKI KL.I D
-opiekun Małgorzata Lewocz
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom konkursu !
Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2016
I miejsce w powiecie ostrowskim- Szkoła Podstawowa nr 1
22
kwietnia 2016r.
w ZSP nr 1 odbył się miejski etap Turnieju BRD.
Organizatorami etapu miejskiego Turnieju BRD byli Burmistrz Miasta Ostrów
Mazowiecka Jerzy Bauer oraz dyrektor ZSP nr 1 im. Papieża Jana Pawła II Dorota
Brzostek. Po
rozwiązaniu zadań testowych drużyny przystąpiły do jazdy po torze przeszkód.
Kolejność jazdy ustalono w losowaniu. Sędziowie: Milena Waracka -
przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej i sierżant Marzena
Laczkowska skrupulatnie podliczyły punkty za obie konkurencje w wyniku czego
wyłoniono zwycięzców. Drużyna SP 1 - Anna Kuczyńska, Aleksandra Elert, Piotr
Grodziński i Karol Grabowski- okazała się najlepsza wśród Szkół Podstawowych,
a tym samym zostaliśmy reprezentantami miasta w Turnieju
powiatowym.
Wszystkie drużyny biorące udział w turnieju otrzymały dyplomy i nagrody
ufundowane przez Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej, które w imieniu burmistrza
wręczyła Dorota Ambroziak - Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Spraw
Społecznych, Kultury i Sportu.
26
kwietnia 2016r.
wzięliśmy udział w eliminacjach powiatowych w Szulborzu Wielkim. Rozwiązywaliśmy
testy wiedzy o ruchu drogowym, jeździliśmy na torze przeszkód i wykazaliśmy się
umiejętnościami z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Sędziowie w
składzie: Józef Marek Jastrzębski- Kierownik
Biura Zarządzania Kryzysowego, Obrony Cywilnej i Spraw Obronnych Starostwa
Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w
Ostrowi Mazowieckiej nadkomisarz Ewa Dmochowska i sierżant Marzena Laczkowska,
przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej – st. kapitan
Jacek Leszczyński, kapitan Rafał Kamiński oraz przedstawiciel Wojewódzkiego
Ośrodka Ruchu Drogowego w Ostrołęce ustalili ,że
I miejsce i awans do eliminacji rejonowych zdobywa drużyna z naszej szkoły!
W nagrodę każdy członek drużyny otrzymał namiot 4 osobowy i MP4
Opiekun drużyny - Danuta Brzostek
Dziś /14.04.2016 r./ w 1050 rocznicę Chrztu Mieszka I w murach Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej wiele się działo. Pojawiła się bowiem duża grupa Polan wraz ze swoim władcą. Na szkolnej sali gimnastycznej rozegrały się wydarzenia, które widzom dostarczyły informacji historycznych, ale również wzruszeń natury artystycznej.
Uczniowie klasy 2e wcielili się w Polan i zaprezentowali życie i wierzenia naszych przodków. Wirtualne Muzeum przedstawiło zabranym informacje dotyczące przyczyn i sposobu przeprowadzenia Chrztu Mieszka I oraz skutków tego wydarzenia dla Polski i Europy.
W celu utrwalenia faktów i dat w drugiej części spotkania w humorystyczny sposób Mieszko I /Piotr Grodziński, kl.5a/ przedstawił swoją wersję wydarzeń z 966r. i zaprezentował powody wyboru na swoją żonę księżniczki czeskiej - Dąbrówki/Ola Olbryś, kl.6d/
Całości dopełniła pieśń w wykonaniu Amelki Andryszczyk.
„Od Bałtyku po Giewontu krzyż
Tkwią korzenie naszej polskiej wiary”
Wszyscy powinni pamiętać o swoich korzeniach.
Grażyna Duda
W dniu 22.03.2016 r społeczność "Dużej Jedynki" obchodziła Dzień Matematyki. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Doskonalenia i Rozwoju 4improve zorganizowano turniej międzyklasowy pt.: "Dzień Matematyki 2016 z polskimi przysłowiami". Reprezentanci klas zmierzyli się z zestawem interaktywnych zadań w formie testu wielokrotnego wyboru. Zabawa była przednia, wszyscy bawili się matematyką wyśmienicie. Zwycięskie drużyny to VId, Vc i IVc.
Dla indywidualistów przewidziano konkurs o tytuł "Rachmistrza". Rywalizowało 22 uczniów. "Rachmistrzem kl.VI" został Mateusz Kosowski z kl. VId, natomiast tytuł "Rachmistrza kl.V" zdobył Olaf Spinek z kl.Vc. Nie przyznano tytułu nikomu z klasy IV.
Nad przebiegiem konkursów czuwały nauczycielki matematyki p. Magda Karpińska i p. Anna Tyszka.
Obchody Dnia Matematyki połączono z prezentacją informacji o LICZBIE π oraz ogłoszeniem konkursu plastycznego "Jak widzę Liczbę π". Na prace nauczyciele matematyki czekają do 31.marca.
Magda Karpińska
„Wielkanoc pachnie, wiosna… to pora tak radosna, pełna pisanek kolorowych i prezentów zajączkowych. Na stole bazie i cukrowy baranek i mnóstwo wody w dyngusowy poranek.”
W dniu 22.03.2016 r. uczniowie klasy II a z wychowawczynią Anitą Pych zaprosili społeczność uczniowską klas I-III na uroczysty apel, na którym zaprezentowano tradycje i obrzędy wielkanocne. Chcieliśmy by to spotkanie wskrzesiło w nas dawne obyczaje i żeby zostało w pamięci wszystkich zebranych. Uroczystość zaszczycili swoja obecnością dyrekcja szkoły, nauczyciele i rodzice. Na zakończenie nie mogło zabraknąć życzeń. Życzyliśmy wszystkim : zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka, mokrego dyngusa i odpoczynku w rodzinnym gronie.
Występ bardzo się podobał, o czym świadczyło uważne oglądanie przez widzów i oklaski jakie otrzymaliśmy. Na zakończenie głos zabrała dyrektor szkoły p. Dorota Ziemczyk, która podziękowała małym artystom i złożyła wszystkim serdeczne życzenia. Uroczystość zakończyła się wręczeniem nagród laureatom dwóch szkolnych konkursów: ortograficznego oraz plastycznego „ Karta Wielkanocna”, które przeprowadziły p. Alicja Wajszczyk i p. Anna Nowacka.
Anita Pych
Konkurs plastyczny - Karta Wielkanocna
Dnia 16 marca 2016 roku odbył się konkurs plastyczny KARTA WIELKANOCNA. 39 uczniów przedstawicieli klas I, II i III zaprezentowało swoje umiejętności wykonując pastelą barwne prace o tematyce świątecznej.
Laureaci konkursu:
Klasy I
1.miejsce Klaudia Pieniążek Ia
2.miejsce Wiktoria Wilk Ia
3.miejsce Wiktoria Bednarczyk Ic
Klasy II
1.miejsce Julia Bączyk IIb
2.miejsce Jakub Tułowiecki IIa
Maja Grzegrzułka IIf
3.miejsce Karolina Narewska IIa
Weronika Mierzejewska IIb
Julia Pudełko IIb
Klasy III
1.miejsce Nikola Brzozowska IIIc
2.miejsce Karolina Murawska IIIc
3.miejsce Maksymilian Domański IIIa
Wszystkim nagrodzonym gratuluję
Alicja Wajszczyk
Wszystkiego dobrego Dziewczynki i Chłopcy!
Dzień 9 marca 2016r. był dobrym dniem na połączenie Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzny. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 obchodzili Dzień Dziewczynek i Chłopców, który można nazwać dniem życzliwości wobec koleżanek i kolegów. Mnóstwo jest rzeczy, którymi możemy sprawić sobie odrobinę przyjemności i wiele z nich nie wymaga specjalnego nakładu czasu i finansów. Obdarowywanie się życzeniami i prezentami ułatwia wzajemnie relacje między ludźmi. Ważne, że uczniowie z humorem i pomysłowością podeszli do tego święta, każda klasa na swój sposób. Były do drobne i symboliczne prezenty, ale były… jajka niespodzianki, słodycze, bransoletki, notesiki, słuchawki do telefonu, smoczki itp. oraz kwiaty.
Danuta Brzostek
25 lutego 2016r. zespół z Łodzi Dixieland Trio „Srebrna Tarka” zabrał uczniów i nauczycieli naszej szkoły w cudowną podróż w MUZYCZNY ŚWIAT DIXIELANDU. Dla najmłodszych słuchaczy (klasy I-III) przygotowano wspaniałą wyprawę w krainę baśni Walta Disneya. Muzycy zaprezentowali znane melodie z ulubionych bajek: Król Lew, Piękna i Bestia, Księga dżungli, Alladyn. Starsi uczniowie (klasy IV-VI) przenieśli się do Ameryki końca XIX wieku ,do Luizjany, do Nowego Orleanu, a mianowicie do kolebki jazzu tradycyjnego-zwanego dixielandem. Młodzież poznała korzenie muzyki rozrywkowej, czyli historię jazzu tradycyjnego oraz wysłuchała najbardziej znanych utworów tego stylu muzycznego takich jak: ragtime „ENTERTAINER”, Scotta Joplina „ALEXANDER,S RAGTIME BAND”, „HELLO DOLLY” i wiele ,wiele innych. Podczas koncertów uczniowie zostali zaproszeni do wspólnego muzykowania, mogli klaskać i tańczyć albo spróbować swoich sił w grze na puzonie. Najbardziej aktywnych nagrodzono mini-nagrodami. Wszystko to stworzyło niezapomniany klimat i atmosferę dobrej zabawy. Koncert ten pozostanie na długo w pamięci uczniów i nauczycieli naszej szkoły.
Zespół Wychowawczy Szkoły
W ramach Otwartej Szkoły w ferie w naszej szkole odbyły się różnorodne zajęcia. Dnia 2.02.16r. zajęcia rytmiczno – muzyczne dla najmłodszych poprowadziła p. Beata Grochowska. Dzieci w rytmach różnorodnej muzyki mogły zażywać ruchu i zrelaksować się.
Dnia 3.02.16r. na zajęciach sportowych również zażywano dużo ruchu pod okiem p. Marzeny Świedzińskiej. Podczas gier zespołowych uwolniły się pozytywne emocje, a każdy uczestnik znalazł coś dla siebie i mógł poćwiczyć swoje umiejętności.
Dnia 4.02.16r. zwolennicy jazdy na rowerze z wytrwałością pokonywali rowerowy tor przeszkód oraz utrwalali wiedzę o ruchu drogowym na symulacjach komputerowych. Zajęcia prowadziła p. Danuta Brzostek.
Dnia 5.02.16r. uczniowie uczestniczyli w kursie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Z wielką dokładnością i cierpliwością p. Małgorzata Lewocz tłumaczyła wszystkie zasady w połączeniu z umiejętnościami praktycznymi.
Po każdych zajęciach uczniowie wyrażali swoje zadowolenie, a nauczyciele cieszą się, że mogli sprawić im radość i zapełnić kreatywnie wolny feryjny czas.
Danuta Brzostek
Po wytężonej 5 miesięcznej pracy uczniowie SP 1 bawili się na zabawie karnawałowej w dniu 30. 01.2016r. Salę gimnastyczną wypełniały bajkowe, ulubione postaci w które przeistoczyły się tego dnia dzieci z klas I-III. Zabawę prowadził DJ Agencji Artystycznej „Zielona Szkoła” z Białegostoku. Profesjonalizm prowadzących zagwarantował świetną zabawę. Dzieci brały udział w różnych rodzajach tańców z gestykulacją: „Kaczuchy”, „Macarena” itp. i zabawach przy odpowiednio dobranej muzyce oraz konkursach np. „w chodzeniu jak modelka”, „najładniejsza mumia” czy przeciąganie liny. Udana zabawa sprawiła radość wszystkim uczestnikom.
Po południu odbyła się zabawa dla klas IV-VI. Przy dźwiękach muzyki dyskotekowej i w blasku kolorowych świateł bawiła się młodzież przed rozpoczęciem ferii zimowych.
Danuta Brzostek
Pod takim hasłem klasa I e z wychowawczynią p. Katarzyną Sitek przygotowała apel dla klas I-III w dniu 29.01.2016r. Młodzi artyści występując po raz pierwszy z gracją i humorem przybliżyli zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych. Przestrzegali przed złymi emocjami, które czasami wkradają się do zabaw. Tym samym zaprosili wszystkie dzieci do miłego i kreatywnego spędzania wolnego czasu zimą.
Danuta Brzostek
W ostatnim tygodniu przed feriami uczniowie naszej szkoły radośnie, twórczo i
efektywnie przeżywali „Szkolny Tydzień Profilaktyki”. Poprzez aktywną
zabawę promowali modę na życie wolne od uzależnień. Wspólnie tańczyli belgijkę,
prezentowali tańce solowe, relaksowali się. Mieli możliwość wyrażenia przeprosin
wobec osób, które obrazili. Uczyli się podejmowania decyzji i skutecznego
odmawiania. Poznawali zagrożenia wynikające z zażywania niebezpiecznych
substancji. Zarówno starsi jaki i młodsi uczniowie - spotkali się z
przedstawicielem Policji - panem Łukaszem Kulisiem, by omówić zagadnienia
związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych. Niektóre
problemy pan Policjant zilustrował ciekawymi filmami edukacyjnymi. Na apelu pani
dyrektor Dorota Ziemczyk
wręczyła nagrody laureatom konkursu plastycznego
„Używkom mówię: „Nie” - wybieram zdrowie”, którego przebieg koordynowała
pani wicedyrektor Joanna Krzyżak, a uczniowie klasy VI b zaprezentowali etiudę „Emocje
bywają złymi doradcami”. Swoim występem zachęcili innych do
podejmowania podobnych inicjatyw. Już pojawiły się nowe pomysły..
Działania profilaktyczne w
„Jedynce” to proces wielozadaniowy, realizowany przez wszystkich wychowawców i
nauczycieli oraz szkolnych specjalistów i instytucje wspierające szkołę. Poprzez
organizację Tygodnia Profilaktyki chcieliśmy zaakcentować troskę o
bezpieczeństwo i zdrowie naszych uczniów.
Pragniemy zauważyć, iż od
lat z wielką radością obserwujemy naszych absolwentów działających na rzecz
miejskich instytucji pomocowych. Nauka nie idzie w las...
W imieniu Zespołu Wychowawczego
Katarzyna Brzostek - pedagog
„Dzień Babci dzień Dziadka
to dopiero gratka,
wnuki pięknie są ubrane, maja buzie roześmiane…”
W dniach 20, 21 i 26 stycznia 2016 r. Szkoła Podstawowa nr 1 gościła wyjątkowych gości…
Ci goście to babcie i dziadkowie naszych uczniów z klasy I a - wych. p. Beata Sochocka - Lipska , II c- wych. p. Alicja Wajszczyk, II e - wych. p. Danuta Brzostek, III a - wych. p. Hanna Gruszczyńska, III b - wych. p. Beata Grochowska.
Były to dni pełne radości i wzruszeń nie tylko dla obchodzących swoje święto, ale także dla dzieci. Od wielu dni trwały przygotowania, a kiedy już dekoracje, inscenizacje, prezenty, no dosłownie wszystko było gotowe, przybyli najważniejsi- Babcie i Dziadkowie. Wszystko po to, aby sprawić im radość, żeby tego dnia poczuli wyjątkowe wzruszenie płynące z serduszek ich najdroższych wnuków.
Po części artystycznej i życzeniach zaproszono babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców . Serdeczna i ciepła atmosfera panowała przez cały przebieg uroczystości.
Danuta Brzostek
IX Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Andrzejewie
W piątek 15 stycznia nasz chór szkolny wraz z solistkami i tancerkami pojechał na IX Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek pt. „Bóg się rodzi”.
Organizatorem konkursu było Gminne Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Andrzejewie. Patronat nad festiwalem objęli: Starosta Powiatu Ostrowskiego – Zbigniew Kamiński, Wójt Gminy Andrzejewo – Michał Rutkowski oraz Dyrektor Gminnego Gimnazjum w Andrzejewie – Wojciech Strzeszewski. Z naszej szkoły uczestniczyło 56 osób. Opiekunami były pani Joanna Krzyżak oraz pani Katarzyna Trętowska. Na miejscu zachwyciła nas pięknie przygotowana scena. Konkurencja była duża .Mimo, że nasz chór z tancerkami występował ostatni, zajęliśmy 1 miejsce. Nasze solistki Amelia Andryszczyk oraz Paulina Pieniążek stanęły również na podium. Amelia zajęła 1 miejsce, a Paulina 2 miejsce wśród solistek. Nasza szkoła wypadła wspaniale . Wszyscy wracali z uśmiechami na twarzach.
Ania Kuczyńska kl. VID
W XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Alfik matematyczny", którego organizatorem jest Jersz - Łowcy Talentów, nagrodę główną zdobył uczeń kl. VID - Mateusz Kosowski. Uplasował się na wysokim 4. miejscu w województwie mazowieckim oraz na 18. miejscu w kraju. Warto nadmienić, że z klas szóstych wzięło udział 6771 uczniów z całej Polski.
Mateusz zdobył możliwość wyjazdu na tygodniowy wyjazd na Obóz Talentów, który będzie w lipcu w Serpelicach nad Bugiem.
Cała społeczność szkolna gratuluje Mateuszowi jak również jego rodzicom.
Zimowa akcja "Bezpieczna Woda"
W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych ruszyła zimowa edycja akcji „Bezpieczna Woda”. Działania policji i nauczycieli ukierunkowane są na zwiększenie świadomości o zagrożeniach i zasadach bezpiecznego zachowania się zimą w pobliżu zbiorników wodnych.
Akcja obejmuje swym zasięgiem szkoły na terenie całego kraju i w założeniach powinna wpłynąć na ograniczenie liczby wypadków wśród dzieci i młodzieży podczas zimowego wypoczynku na obszarach wodnych. Poniżej przedstawione więc zostały najważniejsze z "bezpiecznych postaw" jakie przestrzegać powinny dzieci, aby uniknąć najpoważniejszych niebezpieczeństw zimą w pobliżu zbiorników wodnych:
PAMIĘTAJ
· względnie bezpieczna pokrywa lodowa powinna mieć co najmniej 10 cm grubości,
· przejrzysty lód ma mocniejszą strukturę i jest wytrzymalszy,
· jeziora zamarzają i odmarzają od brzegów – na środku jeziora woda zamarza później, przez co lód w tym miejscu jest cieńszy niż przy brzegu,
· w ujściach rzek oraz w pobliżu mostów i pomostów lód bywa najcieńszy i podatny na pękanie,
· gruba warstwa śniegu może utrudnić ocenę stanu tafli lodowej, zakrywając niebezpieczne przeręble i pęknięcia,
· nie należy przebywać samemu w pobliżu zamarzniętego zbiornika wodnego – obecność drugiej osoby zwiększa twoje szanse w razie wypadku,
· gdy lód zaczyna trzeszczeć to znak, by natychmiast wracać na brzeg.
GDY LÓD SIĘ POD TOBĄ ZAŁAMIE
· zachowaj spokój,
· unikaj gwałtownych ruchów,
· za wszelką cenę staraj się nie wpłynąć pod lód – to szczególnie ważne w przypadku zamarzniętych wód płynących: rzek i kanałów o silnym nurcie,
· rozłóż szeroko ręce, zwiększając kontakt z pokrywą lodową,
· staraj się wydostać z wody, ostrożnie podciągając się na rękach,
· w lodowatej wodzie możesz przebywać jedynie kilka minut – dłuższa kąpiel grozi nadmiernym wychłodzeniem organizmu,
· gdy wydostaniesz się na powierzchnię lodu, poruszaj się w kierunku brzegu w pozycji leżącej tak, aby zmniejszyć nacisk na lód,
· cały czas staraj się wzywać pomoc.
GDY JESTEŚ ŚWIADKIEM WYPADKU
· jeśli ocenisz, że akcja ratunkowa wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem – wezwij pomoc,
· nie biegnij w stronę osoby tonącej – pod tobą lód również może się załamać,
· nigdy nie podchodź w postawie wyprostowanej do osoby tonącej – zwiększasz w ten sposób nacisk na lód,
· poszkodowanego staraj się wyciągnąć z wody przy pomocy możliwie długich i wytrzymałych przedmiotów: gałęzi, deski, paska od spodni czy np. szalika,
· nasiąknięte wodą zimowe ubranie znacznie zwiększa ciężar poszkodowanego i może dodatkowo utrudnić akcję ratunkową,
· unikaj bezpośredniego kontaktu z tonącym – możesz zostać wciągnięty przez niego do wody,
· wyciągniętą z wody osobą okryj suchym płaszczem, kocem lub kurtką i szybko przetransportuj do ciepłego pomieszczenia,
· podawaj słodkie i ciepłe (nie gorące!) płyny do picia,
· nie polewaj poszkodowanego ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny,
· poszkodowanego powinien koniecznie zbadać lekarz.
Zespół Wychowawczy Szkoły
Na terenie „Małej Jedynki” w listopadzie i grudniu, po raz pierwszy została zorganizowana zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Elektrośmieci, to nieużywane, niepotrzebne już, urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie – zepsute komputery, zabawki i gadżety elektroniczne, stare pralki, lodówki, a także zużyte świetlówki. Elektrośmieci klasyfikowane są jako odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają trujące substancje. Powinny być zbierane selektywnie, następnie poddawane są procesom odzysku, unieszkodliwienia trujących substancji oraz recyklingu. Zebrane przez naszą społeczność produkty przekazane zostały do zakładu przetwarzania, dzięki czemu mogą być wykorzystane do produkcji nowych przedmiotów.
Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice chętnie zaangażowali się w zbiórkę elektroodpadów. Dzięki ich pomocy i chęci do wsparcia w szkole zebrano 420kg elektorośmieci Wszyscy uczestnicy akcji zostali w ramach podziękowań obdarowani gadżetami, a kwota uzyskana ze sprzedaży elektrośmieci zasiliła fundusz Rady Rodziców.
SERDECZNIE DZIĘKUJĘ całej społeczności naszej szkoły za zaangażowanie w akcję. Kolejna zbiórka zostanie zorganizowana w maju, ale już dziś zachęcam do przynoszenia zużytego sprzętu do ,,Małej Jedynki”. BAAARDZO zachęcam do dalszego wspierania naszej inicjatywy!!
Karolina Królasik
Jasełka Bożonarodzeniowe w naszej szkole miały miejsce 22 grudnia 2015r.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Ksiądz Dziekan Mirosław Mierzejewski; Vice Przewodniczący Rady Rodziców p. Paweł Andruszkiewicz; nauczyciele emeryci, a także grono pedagogiczne wraz z paniami: Dyrektor Dorotą Ziemczyk i V-ce Dyrektor Joanną Krzyżak oraz pracownicy administracji.
Przygotowania do Jasełek rozpoczęliśmy już przy końcu listopada. Próby odbywały się dwa razy w tygodniu późnym popołudniem. Pomimo późnej pory chętnie braliśmy w nich udział, ponieważ było nam ze sobą fajnie. Oprócz dużego trudu było też wiele śmiechu.
Nad wszystkim czuwała pani Marzena Osiecka, która pomagała nam odnaleźć się w naszych rolach.
Dla każdego z nas nauczenie się tekstu na pamięć było nie lada wyzwaniem, ale wszyscy daliśmy sobie radę.
Nasz występ uświetniał śpiew chóru i solistek nagrodzonych w różnych festiwalach pod kierunkiem pani Katarzyny Trętowskiej. Kolędy i pastorałki przeplatały treść religijnego przesłania.
Całość dopełnił układ taneczny w wykonaniu „Śnieżynek” przygotowany przez panią V-ce dyrektor Joannę Krzyżak.
Przedstawienie wystawione było trzykrotnie: 20 grudnia - w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza gdzie występowi towarzyszył niepowtarzalny nastrój, a parafianom tak się występ podobał, że „Śnieżynki” bisowały oraz dwukrotnie w szkole. Za każdym razem towarzyszył nam niemały stres, choć staraliśmy się tego nie okazywać. Myślę, że wszyscy daliśmy sobie świetnie radę i jestem z tego bardzo dumna.
Olga Kowalska kl. VI a
Jasełka w „Małej Jedynce”
W tym roku Święta Bożego Narodzenia powitały dzieci z "Małej Jedynki" w dniu
21.12.2015r. występując przed społecznością uczniowską klas I-III. Uczniowie
klasy Id z wychowawczynią Małgorzatą Lewocz i katechetką Małgorzatą Ryszewską
przygotowały "Bajkową Betlejemską dobranockę". Bajkowe postacie wprowadziły
wszystkich w świąteczny nastrój. W gronie uczniowskiej braci, rodziców, Dyrekcji
Szkoły, wychowawców i pracowników spędziliśmy miłe przedpołudnie.
Przy tej okazji dzieci biorące udział w konkursach szkolnych
zostały nagrodzone przez organizatorów.
Małgorzata Lewocz
Muzyczny sukces Amelki Andryszczyk
Dnia 6 grudnia 2015r. w Białymstoku zakończył się XXIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Super Mikrofon Radia JARD”.
W ciągu trzech dni na scenie zaprezentowały się młode talenty z wielu miast Polski oraz Litwy, Łotwy, Rosji i Białorusi.
W tegorocznej edycji w Jury zasiadali: Edward Wolański - kompozytor, gitarzysta, Dymirij Laptsevich - właściciel Jazz Hand Studio z Mińska, Marian Lichtman - wokalista zespołu Trubadurzy, Lidia Trojanowska- dyrygent i wokalistka oraz Tadeusz Trojanowski – kompozytor.
Festiwal przebiegł w miłej, międzynarodowej atmosferze. We wszystkich kategoriach wzięło udział ponad trzystu uczestników, którzy reprezentowali swoje utwory w różnych językach. W kategorii Soliści od 11 do 13 lat Jury przyznało wyróżnienie dla Amelii Andryszczyk, która wykonała utwór Ave Maria BEYONCE.
Amelkę przygotowała do tego występu pani Katarzyna Trętowska.
Amelka Andryszczyk
W poniedziałek 7 grudnia Mały Samorząd Uczniowski zorganizował spotkanie z Mikołajem, który roznosił dzieciom upominki. Uczniowie chętnie witali Mikołaja, śpiewali mu piosenki i mówili wierszyki, w zamian każde otrzymało słodki prezent. Wielu z nich miało na głowach mikołajkowe czapeczki, więc w szkole tego dnia było bardzo kolorowo. A nastrój , jaki panował tego dnia najlepiej oddają słowa piosenki:
,, Wszyscy Mikołaja kochają,
Wszyscy dziś na niego czekają,
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każde dziecko z prezentów się cieszy...”.
Hanna Duda
30 listopada 2015r. w SP 1 odbył się pokaz sztuk walki karate zorganizowany dzięki uprzejmości instruktorów Ostrowskiego Klubu Karate Kyokushinkai. Instruktorzy po wyjaśnieniu na czym polega sport jakim jest karate, dali pokaz tej szlachetnej sztuki walki. Uczniowie mieli możliwość spróbowania własnych sił uderzając kolanem w specjalną tarczę treningową, co nie było łatwe do wykonania. Na koniec każdy uczeń otrzymał plan zajęć Klubu z zaproszeniem na zajęcia.
Zdjęcia z pokazu dostępne w Galerii
Dyskoteka Andrzejkowa w Małej Jedynce
26 listopada 2015r w „Małej Szkole” odbyła się nasza dyskoteka andrzejkowa, którą zorganizował Samorząd Uczniowski.
Uczniowie bawili się w rytm najnowszych przebojów muzycznych. Wiele dzieci przebrało się w ciekawe , kolorowe stroje. Największą jednak atrakcją były wróżby. Każdy uczeń mógł dzięki nim dowiedzieć się kim zostanie i co go czeka w przyszłości. Kilkanaście wróżek i wróżbitów przez dwie godziny wytrwale przepowiadało przyszłość licznie zgromadzonym dzieciom.
Kto był ten wie, że zabawa się udała. Przy dobrej muzyce wszyscy doskonale się bawili. Szkoda, że tak krótko!
A następna dyskoteka andrzejkowa dopiero za rok!
Hanna Duda
Dnia 21 listopada 2015 r. w Wąsewie odbył się
VIII Festiwal Piosenki Maryjnej
W kategorii soliści do lat 16, uczennice SP 1 były najlepsze!
Amelia Andryszczyk zajęła I miejsce
Paulina Pieniążek zajęła II miejsce
Obie przygotowała p. Katarzyna Trętowska
GRATULUJEMY !
Kliknij, aby powiększyć!
Przejdź tu, aby obejrzeć nagrodzone prace!
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się apel poświęcony tematyce praw dzieci pod hasłem „Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka”.
Apel przygotowali uczniowie klasy Vc pod kierownictwem szkolnego Rzecznika Praw Ucznia Łukasza Kuczyńskiego. Uczniowie zapoznali rówieśników z Konwencją Praw Dziecka oraz historią jej uchwalenia na świecie i w Polsce. Przekazali informacje na temat organizacji działających na rzecz dzieci.
W sposób artystyczny przedstawili prawa dzieci popierając swoje stwierdzenia słowami znanych poetów. Całość wzbogaciły piosenki takie jak: „Co może mały człowiek”, „Kolorowe dzieci”, „Słodki rock’n’roll” czy wszystkie dzieci nasze są” wykonane zarówno przez piątoklasistów jak i ich koleżanki z klas VIc i VId oraz wokalistkę z klasy II Karolinę Dawid.
Pokaz karate w „,Małej Jedynce”
19 listopada 2015r. w „małej szkole” odbył się pokaz sztuk walki karate zorganizowany dzięki uprzejmości instruktorów Ostrowskiego Klubu Karate Kyokushinkai. Na początku dokonano opisu co to jest karate i na jakich zasadach się opiera. Następnie zaprezentowano małym widzom techniki karate ,m.in. zadawanie ciosów i kopnięcia. Podczas całego spotkania trenerzy zachęcali uczniów do uprawiania tego ciekawego sportu walki ,który jest doskonałą formą rozwijania sprawności fizycznej ,koordynacji ruchowej, koncentracji i siły woli. Treningi karate pod czujnym okiem sensei mogą dawać upust dziecięcej i młodzieńczej energii, niejednokrotnie być może nawet wyładowania nadmiernej agresji. Umiejętności gości zrobiły na publiczności duże wrażenie. Wszyscy ze zdumieniem i zainteresowaniem obejrzeli mistrzowski pokaz łamania desek. Na koniec czekała na uczniów miła niespodzianka - każde dziecko mogło sprawdzić swoje umiejętności ,wykonując uderzenie kolanem w specjalną tarczę treningową .Dodatkową atrakcją było wręczenie każdemu uczestnikowi pamiątkowego planu lekcji z terminarzem treningów karate. Pokaz ostrowskich karateków nagrodzony został gromkimi brawami.
Joanna Krzyżak
97 Rocznica Odzyskania Niepodległości
Dnia 10 listopada 2015r w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej odbył się uroczysty apel z okazji 97 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uczniowie klasy VI B wraz z Emilią Kukwą i Gabrielą Predel przygotowali „lekcję historii”, w której przedstawili najważniejsze wydarzenia od III rozbioru Polski do 1918 roku. Uczniowie zaprezentowali wiersze, które przybliżyły życie Polaków podczas 123 letniej niewoli. Kobiety ubrane na czarno symbolizowały smutek i cierpienie. Żołnierze natomiast wyrażali chęć i gotowość do walki, aby odzyskać upragnioną wolność. Narratorzy oraz gazeciarze informowali widzów o najważniejszych wydarzeniach. Uroczystość uświetnił występ chóru oraz solistki, którzy śpiewali patriotyczne piosenki. Chór przygotowała p. Katarzyna Trętowska. Dyrektor Szkoły Dorota Ziemczyk serdecznie podziękowała wszystkim przygotowującym apel.
Emilia Kukwa
Święto Odzyskania Niepodległości w „Małej Szkole”.
W dniu 10 listopada 2015r. odbył się w „Małej Szkole” apel z okazji Swięta Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Uroczystość przygotowali uczniowie klasy Ic pod opieką p. Hanny Dudy. Dziewczynki były ubrane w stroje krakowskie, a chłopcy mieli żołnierskie stroje. Uczniowie recytowali patriotyczne wiersze, śpiewali piosenki z okresu I wojny Światowej. Występ uświetnił Pan Waldemar Jaszcz, który przygrywał wykonawcom na akordeonie. Usłyszeliśmy takie utwory jak: „Przybyli ułani pod okienko”, „My pierwsza brygada”, „Piechota” oraz mało znana „Lipka” przepięknie wykonana przez Basię Kumkowską. Mamy nadzieję, że apel podobał się wszystkim zgromadzonym i wprowadził nas w nastrój Święta 11 Listopada.
Hanna Duda
W dniu 5 listopada 2015r w "Małej Szkole" odbyło się spotkanie z Panią kpt. Elżbietą Kumkowską, która jest zawodowym żołnierzem. Uczniowie mieli okazję wysłuchać wiadomości o rodzajach wojsk, obejrzeli różne rodzaje map, a także zobaczyli z bliska elementy stroju żołnierskiego. Dzieci chętnie przymierzały hełm, maskę przeciwgazową, trzymały w rękach imitację karabinu i saperki.
Pani kapitan udzieliła odpowiedzi na liczne pytania, a uczniowie deklarowali chęć zostania w przyszłości żołnierzami.
Organizatorem spotkania był Mały Samorząd Uczniowski.
Hanna Duda