ࡱ> SUR$EbjbjWW4N55@@@@@TTTTD$T $1 "RE@@@?///B@@///V@LK,T U0x%#/%#L%#@Lt//%#& :Scenariusz zaj rytmiczno-tanecznych Klasa: IB Prowadzca: Joanna Krzy|ak Miejsce przeprowadzenia zaj: salka gimnastyczna Temat zaj: KsztaBcenie poczucia rytmu. Zapoznanie z zabaw inscenizowan  Zuch marynarz . Cele oglne zaj: ksztaBcenie poczucia rytmu; doskonalenie sprawno[ci ruchowej; wiczenie koordynacji ruchowej oraz werbalno  ruchowej; wiczenie uwa|nego sBuchania i prawidBowej reakcji na polecenia; wyksztaBcenie prawidBowych reakcji na zmian tempa, dynamiki, rejestru, nastroju; wyrabianie poczucia [wiadomego ruchu; rado[ wsplnego [piewu i ruchu; stworzenie warunkw do czynnego wypoczynku dla aparatu ruchowego i systemu nerwowego; zdolno[ zapamitywania, koncentracja; wiczenia kolejno[ci sekwencji ruchu; pobudzenie ciekawo[ci; spostrzegawczo[, wspBdziaBanie; ksztaBcenie wyobrazni; wprowadzenie wychowankw w stan gBbokiego relaksu; ksztaBtowanie prawidBowej postawy; rozwijanie zamiBowania do udziaBu w zabawach ruchowych i tanecznych. Cele operacyjne: UczeD: - [piewa piosenk w trakcie taDca i zabawy, - porusza si w takt muzyki, - dopasowuje ruch ciaBa do podanego rytmu, wykonuje improwizacje ruchowe - improwizuje na instrumentach perkusyjnych - wykonuje inscenizacj ruchow do piosenki, - sBucha w skupieniu utworu instrumentalnego Metody pracy: ruch przy muzyce (zabawa ruchowa, taneczna); [piew (piosenka); aktywne sBuchanie muzyki, wiczenia rytmiczne; odtwarzanie i tworzenie ruchu do muzyki (zabawa inscenizowana). Formy pracy: indywidualna, grupowa ,zbiorowa MateriaBy: bbenki, grzechotki, tekst piosenki na du|ym arkuszu, muzyka do zabawy  Zuch marynarz , muzyka New Age, tekst opowie[ci  Podwodna podr| . Przebieg zaj: wiczenia porzdkowo-wychowawcze. Zbirka, sprawdzenie strojw, przywitanie. Piosenka na powitanie. Tekst: Chodzcie wszyscy tu do koBa, Zabawimy si wesoBo. Witam was, wszyscy wraz, Na zabaw nadszedB czas. Refren: Prawa rka, lewa rka. Prawa noga, lewa noga. CaBy tuBw oraz gBowa. Witamy Was. /Dzieci stoj w kole, wykonuj gesty i ruchy wynikajce z tekstu zwrotki i refrenu/ 2. wiczenia z bbenkami: - bieg rytmiczny w dowolnym kierunku z wybijaniem sobie rytmu ; - bieg na palcach z wysoko wzniesionymi bbenkami w rytmie semek, a nastpnie niski chd na caBych stopach w rytmie wiernut; - w dwjkach  jedynka w siadzie skrzy|nym podaje okre[lony rytm, a  dwjka pocztkowo powtarza go, a nastpnie taDczy w tym rytmie; - w rytmie podanym przez nauczyciela gBbokie skBony tuBowia w przd, w bok, do tyBu, kr|enie tuBowia; - w kole ka|dy uderza rytmicznie w bbenek ssiada z lewej strony i prawej strony. 3. wiczenia z grzechotk: - w staniu rytmiczne potrzsanie grzechotka w grze ,w dole oraz uderzenia j w praw /lew/ dBoD; - wykonanie dowolnego piruetu z grzechotaniem, a nastpnie zBo|enie wszystkich grzechotek jak drewna na ognisko i  wygrzewanie si w r|nych pozycjach przy ognisku; 4. wiczenie  Rytmiczne zwierciadBa Dzieci stoj w parach naprzeciwko siebie. Jedno dziecko  zwierciadBo - improwizuje ruch zgodny z motywem rytmicznym granym przez nauczyciela na inJLXZvxJ L    T 8 ̰̿̿wwk_SDhR8IhR8ICJOJQJaJhR8ICJOJQJaJhF:sCJOJQJaJhiZCJOJQJaJhD7h~5CJOJQJaJhF:s5CJOJQJaJhF:shF:s5CJOJQJaJh/CJOJQJaJhD7hiZCJOJQJaJh185CJOJQJaJhD7hiZ5CJOJQJaJ"hD7he56CJOJQJaJ"hD7h~56CJOJQJaJL`  T H 8 z & t 2` & Fgd/ & FgdR8I & FgdiZgd gdiZ$a$gdiZ $ V X B "$Z\^DFHJt68Vjnpz|ʻ֑ւ֑֑֑ʑւvֻֻhD7h~5CJaJhD7hi~|CJOJQJaJhD7hQ+CJOJQJaJhD7h~CJaJhD7h~5CJOJQJaJhD7h~CJOJQJaJhF:sCJOJQJaJh18CJOJQJaJhD7hiZCJOJQJaJhD7h/CJOJQJaJ. ZFr\(R "PD & Fgd18|@BnprZ\fh  "f⤔teeeYMhD7CJOJQJaJhjCJOJQJaJhD7hjCJOJQJaJh3 hj5CJOJQJaJh18h/5CJOJQJaJh18hj5CJOJQJaJ"hD7h/56CJOJQJaJhD7h/5CJOJQJaJhD7h~5CJOJQJaJh18CJOJQJaJhD7h/CJOJQJaJhD7h~CJOJQJaJfh02@DhjFHFJL|~(*FH(*Jؾؾ˓{h}gCJOJQJaJh~CJOJQJaJhF:shF:s5CJOJQJaJhF:sCJOJQJaJhD7hD7CJOJQJaJhD75CJOJQJaJh185CJOJQJaJhD7hD75CJOJQJaJhD7CJOJQJaJh18CJOJQJaJ.F|~D00N1p11Z222 3*333>4j44 5B5T5V5X55 \^\`gd18gd~dfhj 0406080:0h0j0l0n0000 1L1N1112$2&2(2\2^222X3b333333344ֻ⻬֠ʠʠʠʠʠʠ}}nhhCJOJQJaJh18CJOJQJaJmH sH $h18hCJOJQJaJmH sH hCJOJQJaJh}gh}gCJOJQJaJh}g5CJOJQJaJUh18CJOJQJaJh}gCJOJQJaJh185CJOJQJaJh}gh}g5CJOJQJaJ+strumencie; drugie dziecko -  odbicie zwierciadlane - na[laduje ruchy partnera. 5. Zabawa inscenizowana  Zuch marynarz : Ustawienie: szpaler/pary naprzeciwko siebie/ Tekst, przebieg: Zuch marynarz chBopak mBody * wskazujemy palcem na siebie Hop, siup, stradi, radi * klepnicie oburcz w uda * kla[nicie w dBonie *kla[nicie praw dBoni w rk ssiada ,a nastpnie lew dBoni w rk ssiada Nie boi si sBonej wody * ruch zaprzeczenia Hop siup, stradi, radi * j.w Wic zdziwiona morska ryba * chwytamy si za gBow wyra|ajc zdziwienie Rumpaj-dija,rumpaj-da * kla[nicie ,haczyk prawymi ramionami i obrt trzema krokami stajc na miejscu partnera Wytrzeszcza na siebie [lipka * przykBadamy na wpB zwinite pi[ci do oczu rumpaj-dija, rumpaj-da * j.w. To on si nie boi chyba * ruch zaprzeczenia Hop, siup, stradi, radi * j.w. I samego wieloryba * zakre[lamy oburcz du|y ksztaBt wieloryba Hop siup, stradi, radi * j.w. Od bieguna do bieguna * wymach w linii prostej, potem lew rk Rumpaj-dija, rumpaj-da * j.w. Droga prosta jest jak struna * wycignicie obu rk w bok Rumpaj-dija, rumpaj-da * j.w. 6. Gra relaksacyjna  Podwodna podr| Nauczyciel nastawia bardzo spokojn muzyk New Age z szumem morza lub oceanu. Uczniowie le| tyBem, przy pierwszych dzwikach muzyki zamykaj oczy ,a nauczyciel zaczyna czyta tekst wolno i spokojnie. CaBa podr| trwa 3 minuty.  Muzyka ta zaczaruje twj oddech, mo|esz wic [miaBo ,jak syrena oddycha pod wod .Oddychaj gBboko & czar zaczyna dziaBa& Powoli zamieniasz si w syren& /muzyka/ Z ka|dym oddechem cz[ twojego ciaBa zmienia si & twoje nogi zrastaj si tworzc ogon & Buski zaczynaj wyrasta na caBym ciele& odetchnij gBboko jeszcze raz & a teraz ju| mo|esz pBywa pod wod & pozwl ponie[ si wodzie po czym zanurkuj gBboko, jeszcze gBbiej& /muzyka/ Pod wod jest wszdzie jasnoniebiesko& rozgldasz si wokoBo i widzisz koByszce si zielone ro[liny morskie& widzisz ryby o jaskrawych barwach patrzce na ciebie w zamy[leniu& spogldasz w dB i widzisz kraby spacerujce po dnie oceanu ,ktre pokryte jest muszlami& /muzyka/ A teraz powoli pByniesz w gr ,coraz wy|ej i wy|ej, a| wypBywasz na powierzchni wody. Czar znika ,a wraz z nim Buski ,a ogon zmienia si z powrotem w nogi. DopBywasz do pla|y ,kBadziesz si na piasku i otwierasz oczy& /muzyka powoli cichnie/ 7. Piosenka na zakoDczenie zaj  Bujany walczyk Dzieci stoj w kole ,wykonuj gesty i ruchy wynikajce z tekstu Wszystkim piknie dzikujemy za wspln zabaw .mo|e znw si zobaczymy ,razem zataDczymy. Ref. Raz w prawo, raz w lewo i w przd i w tyB, By[ dBugo pamitaB, |e[ z nami byB. /2X/ 444<4f4h44444R5T5555566"6,6j6t6v6x6666666666667777H7L7X7n77||||hR8IhR8ICJOJQJaJ$hR8IhR8ICJOJQJaJmH sH h18CJOJQJaJmH sH $h18hR8ICJOJQJaJmH sH hR8ICJOJQJaJhCJOJQJaJh_*CJOJQJaJh18CJOJQJaJhhCJOJQJaJ+55:666J7n778<8888@9B99X;<BB6666666666666666666666666666666666666666666666666hH6666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666662 0@P`p2( 0@P`p 0@P`p 0@P`p 0@P`p 0@P`p 0@P`p8XV~ OJPJQJ_HmHnHsHtHN`N  Normalny dCJ_HaJmHsHtH JA J Domy[lna czcionka akapituPiP 0 Standardowy4 l4a ,k , 0 Bez listy @@@ ~ Akapit z list ^m$PK![Content_Types].xmlj0Eжr(΢Iw},-j4 wP-t#bΙ{UTU^hd}㨫)*1P' ^W0)T9<l#$yi};~@(Hu* Dנz/0ǰ $ X3aZ,D0j~3߶b~i>3\`?/[G\!-Rk.sԻ..a濭?PK!֧6 _rels/.relsj0 }Q%v/C/}(h"O = C?hv=Ʌ%[xp{۵_Pѣ<1H0ORBdJE4b$q_6LR7`0̞O,En7Lib/SeеPK!kytheme/theme/themeManager.xml M @}w7c(EbˮCAǠҟ7՛K Y, e.|,H,lxɴIsQ}#Ր ֵ+!,^$j=GW)E+& 8PK!theme/theme/theme1.xmlYMoE#F{oc'vGuرhF[x=ޝfvg53NjHH8PTj%.H 37$m#;+~ |LӨ/H*1)i3"+w$}*q;֗dX^I݄+xXCZmu)4 P`ex5E7'`c )UR/L Sd_@9]&fĎSbX*xj/Xڸs"Nu/ FFzѺU7q^۫ !luqy6kNٟf+ ::NbXVހ,ot6Uo@_j6|Ō h~?^B&mWVsdCdZĄꔔK].xMedC.NFb-켱K\X" T;0P's~/}tt<8eQm4r^|ٟ>FMG.|H" rxx5aKFXKS1,G-TNz b1UB8;^e9nNӨZ=dwqŷ7͠iލ.éIB'º;z~ݡOCQJ ˦96M .*!ޞovngUVo UYC<7^S*C0ױDzRA#8ꍉU47U6K|Ptu̹'Yv@~ !E1 ۰Nh4Of**byp/36Ĵ^NhwQV5nhϿ~Tڲ7ac$bL.Xܢ5w97[ Cֳ6|O(c5c4-h܇EMnUD !~`ϘJ0A?My71e1ۭ.Ѣ-4RUn{uSLɟ)nL \BuB7Ji\Cbw@m/k_֜aΒjFHP؏T,مdf|,Yd̬#r@PU(T7$ow<缂Frz:Y'[`߇@ST滪7_ǬFQ Zyٿ ڎ`rPh1,QWIDANT~AoE)C3`]dm2iVֵ褽Vl  N |f47;$E#%&5$E$T  # AA@0(  B S  ?_GoBackJJTW   5JSWY_aemp)+4;>~m12\+  Y| ^`OJQJo(^`OJQJ^Jo(o p^p`OJQJo( @ ^@ `OJQJo(^`OJQJ^Jo(o ^`OJQJo( ^`OJQJo(^`OJQJ^Jo(o P^P`OJQJo( ^`OJQJo(^`OJQJ^Jo(o p^p`OJQJo( @ ^@ `OJQJo(^`OJQJ^Jo(o ^`OJQJo( ^`OJQJo(^`OJQJ^Jo(o P^P`OJQJo(^`o(.^`.pL^p`L.@ ^@ `.^`.L^`L.^`.^`.PL^P`L.m\+ Y3 /_*Q+D718R8ITBs`jjF:si~|$he~ iZ}gW's @ L@ `` ```0UnknownG*Ax Times New Roman5Symbol3. *Cx Arial7.@Calibri?= *Cx Courier New;WingdingsACambria Math"1p"Gp"G9Y )9Y )q0>HP  $P~2!xxJoanna Krzy|akLukasz   Oh+'0  px  Joanna KrzyakNormalLukasz2Microsoft Office Word@@,@,9Y՜.+,0 hp|  )   Tytu  !"#$%&')*+,-./123456789:;<=>?@ACDEFGHIKLMNOPQTRoot Entry F,VData (1Table0=#WordDocument4NSummaryInformation(BDocumentSummaryInformation8JCompObj  F0Dokument programu Microsoft Office Word 972003 MSWordDocWord.Document.89q